Bezdomovci nemají v zimě kde spát

Praha - Stovky bezdomovců, jejichž životy jsou na ulici s klesající rtutí teploměru stále více ohroženy, hledají odpověď na základní otázku: Kde a jak přicházející zimu přežít? Mnozí z nich mají po ruce jednoduché řešení - azyl hledají v nemocnici. Takovému řešení se však brání lékaři. "Nemám kde spát a kručí mi v břiše. Kam mám jít, kde mám přečkat zimu?" ptá se dramaticky padesátiletý Mirek, jeden z nejznámějších pražských bezdomovců. "Ve špitále je člověku lépe než v charitě, kde vás pořád někdo komanduje," dodává. Největší pražské nemocnice ovšem nechtějí být jakýmsi hotelem pro bezdomovce.

Jejich ekonomové tvrdí, že tito lidé v devětadevadesáti procentech neplatí žádné zdravotní pojištění. Problém s bezdomovci má třeba Nemocnice Na Františku. "Přijímáme jich patnáct až dvacet měsíčně," říká mluvčí nemocnice Jan Hacker.

"Někteří se u nás snaží schovat před zimou, ale většinou trvá jen několik dní, než odhalíme, že jim nic není. Pokud nejsou pojištěni a nemají žádné doklady, a to se stává, jde ošetření na vrub nemocnice," přiznává mluvčí.

Podobné zkušenosti mají v Nemocnici Na Bulovce. "Náklady za léčbu bezdomovců nám nikdo neuhradí. Ze zkušenosti vím, že se k nám v zimě stahují a někdy ani nežádají o hospitalizaci, pouze vegetují na chodbách v budově. Necháme je tady chvíli ohřát, ale pak musí jít," tvrdí zdejší lékař Jaroslav Štrof.

Nemocniční personál o lidech bez domova říká, že někdy zbytečně zabírají lůžka jiným pacientům, za které by pojišťovny zaplatily podstatně víc. Mluvčí nemocnice v Motole Eva Jurinová ovšem míní, že bezdomovci nepředstavují pro tak velké zařízení vážnější problém.

"Ošetříme je vždycky. Pokud nemají zdravotní pojištění ani trvalou adresu, jdou náklady na dluh," konstatuje Jurinová. Nemocnice má pro bezdomovce své kouzlo, zvlášť v zimě. Už proto, že zde nevládne tak přísný režim jako v křesťanských charitách, které požadují bezmála vojenský řád. Nemocniční strava je mnohem pestřejší, ani alkohol není nedostupný. Spolupacienti navíc většinou nešetří cigaretami a jinou pomocí.

"Špitál je pro mě úplně zadarmo, zatímco v noclehárně vyšpulím čtyřicet korun. V Armádě spásy vás nenechají jen tak povalovat. I budíček je tam drsný. Ti šaškové v uniformách ještě chtějí, aby člověk přes den uklízel," prohlašuje bezdomovec, kterého kamarádi oslovují Luboš.

Lékař Pavel Plecháč, který působí v charitativní organizaci Naděje, má s problémem nemocnice versus bezdomovci bohaté zkušenosti. Na jednu stranu prý nevylučuje, že se občas někdo z bezdomovců pokusí zdravotnictví zneužít, ale problém podle něj může být i opačný.

"Hledal jsem pomoc pro vážně ohroženou ženu, ale uspěl jsem až v šesté nemocnici. Až v Nemocnici Na Františku nám vyšli vstříc, jinde je to horší," řekl Plecháč. Podle nich jde o záležitost etiky. Ministerstvo zdravotnictví o problému s hospitalizací bezdomovců ví a považuje jej za vážný.

"Nemocnice mají instrukci, aby postupovaly případ od případu. Často jde o velmi zubožené lidi a je velmi těžké je odmítnout," řekl mluvčí ministerstva Otakar Černý. Příjmová oddělení pražských nemocnic potvrzují, že bezdomovci přicházejí často v kritickém stavu. Nemine prý rok, aby nemuseli nějakému bezdomovci amputovat nohu. Mráz a špína dokážou vykonat své - někteří zimě podlehnou. "Mívají obvykle těžké diagnózy - kožní onemocnění, pohlavní choroby, zranění při rvačkách, deliria, omrzliny, záněty průdušek, těžké zápaly plic," konstatují zdravotníci.

Pro bezdomovce, kteří sedí v sídle charitativní organizace Naděje v Bolzánově ulici, nastává nejtěžší období - zima. (15. listopadu 2000)

Bezdomovec sedící v sídle Naděje nalezne v zimním období v Praze jen málo míst pro přespání. (15. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video