BBC natočila o klecových lůžkách bulvár, ohradil se ředitel Bohnic

  12:43aktualizováno  12:43
"Jsem zklamán," komentoval ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivan David reportáž BBC, která upozorňovala na používání klecových lůžek v Česku. Zprávu označil za neobjektivní a bulvární. Britští televizní diváci podle něj místo skutečnosti dostali zkreslený obrázek.

Ivan David | foto: Robert RambousekMF DNES

"Konečně máme důkaz, že člen Evropské unie nedodržuje závazky, které vyplývají z Evropské úmluvy o lidských právech," zazněl odsudek v reportáži, kterou britská veřejnoprávní stanice odvysílala v úterý. - více zde

Ředitele psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Ivana Davida její vyznění překvapilo. "Ten reportér mi nejdřív volal a divil se, že jsem vůbec ochoten s ním mluvit," řekl iDNES.cz.

"Strávil tu dva dny, kdy jsme mu všechno vysvětlovali. Pak od nás odjel a natočil tohle," podivuje se. "Asi jsme se mu nehodili. Myslím, že měl od začátku úkol dehonestovat Českou republiku. Netušil jsem, jak daleko došla bulvarizace BBC."

Nešlo o klecová lůžka, brání se ministerstvo
Za neprofesionální označilo reportáž i ministerstvo práce a sociálních věcí. Lůžka, která štáb tajně nafilmoval, totiž nejsou klecová. Jde o postele s postranicemi, které lze použít, pokud to pomůže chránit zdraví klienta. Jejich užití je ale regulováno přísnými pravidly. Například s ním musí souhlasit zákonný zástupce nemocného. Nezbytná je i přesná dokumentace o tom, kdy klienti v lůžku pobývali.

"Česká republika nechce jít cestou podávání vysokých dávek léků pro zklidnění a dává přednost dalším opatřením," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Jiří Sezemský.

Ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žárský podle něj poskytl Britům hodinový rozhovor, kde jim vysvětlil všechny aspekty užívání lůžek. "V reportáži nakonec zazněla jediná věta, že ministerstvo vyšle do těchto zařízení inspekci," dodal.

Ministr Petr Nečas v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že pokud inspekce objeví nějaká pochybení, budou následovat sankce. "Těmi je například udělení pokuty, jednání o odebrání licence. V každém případě bychom trvali na tom, aby zřizovatel tohoto zařízení podnikl i personální změny."

Britové mají urostlé sanitáře
Speciální lůžka používají i v bohnické léčebně. Umísťují do nich agresivní pacienty. "Někdy nemusí ke zklidnění vést ani vysoké dávky léků. Agresivita a neklid jsou opakované a dlouhodobé. Pak je síťové lůžko jednou z forem řešení tohoto problému," vysvětluje David.

Zároveň popsal příhodu z předloňského sjezdu psychiatrické společnosti. Tam prý byl vznesen dotaz, čemu by sami psychiatři dali přednost v případě, že by se to týkalo jich. "Šedesát procent zvolilo síťové lůžko," říká David.

Ke zklidnění klientů mohou sloužit i další metody. Ve Velké Británii používají například přikurtování pacienta, medikaci nebo znehybnění. "Na ležícím pacientovi je pět lidí. Čtyři ho drží za ruce, jeden za hlavu tak dlouho, dokud se nezklidní," popsal svou zkušenost s poslední metodou ředitel dobřanské léčebny Vladislav Žižka.

"Jsou to urostlí sanitáři, kteří jsou speciálně vycvičeni a mají znalost zvláštních chvatů," přiblížil zaměstnance tamních ústavů. "Osobně by mi bylo milejší síťové lůžko, kde se člověk může alespoň otočit."

. BLOG: Jak se mi žilo v kleci (nebo postýlce s ohrádkou?)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

Česko usychá. Třetina území je na nejhorším stupni a situace se zhoršuje

Trápí vás sucho a nedostatek vody? Pomůže studna a hlubinné čerpadlo

Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo. Třetina území je na vůbec nejhorším stupni....

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz