Ladislav Bátora oznámil, že opouští funkci zástupce vrchního ředitele na

Ladislav Bátora oznámil, že opouští funkci zástupce vrchního ředitele na ministerstvu školství. (14. října 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bátora zůstal v úřadu i po rezignaci, pak dostal čtvrt milionu odstupného

  • 678
Kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora zůstal ve své funkci ještě dva měsíce po své veřejné rezignaci. Jeho pozici na konci roku vedení zrušilo, díky tomu mohl odejít se čtvrtmilionovým odstupným. Kdyby odešel sám, jak deklaroval v říjnu, peníze by nedostal.

"Já se vám přiznám, že se vám k této otázce nebudu vyjadřovat," reagoval v pondělí Dobeš na otázku, proč úředníkovi vyplatil čtvrt milionu. Tiskový odbor ministerstva potvrdil, že se úřad s Bátorou finančně vyrovnal poté, co jeho místo zrušili. Ale odmítl zveřejnit výši vyplacené částky.

Ani Ladislav Bátora nepopřel, že odcházel z ministerstva se štědrým odstupným. Na otázku, jakou částku si připsal na účet, odpověděl, že je to jen jeho záležitost. "Nebo se zeptejte na ministerstvu. Nemám zájem vám nic sdělovat, já jsem odešel právě proto, abych už nemusel diskutovat s médii." Výši odstupného 250 tisíc korun odmítl Bátora komentovat. A potom už ho přešla chuť mluvit úplně. Položil telefon.

Kromě samotné čtvrtmilionové sumy, která je vysoká zvláště v čase úspor, je na případu zajímavá ještě jedna okolnost. V pátek 14. října totiž Bátora veřejně oznámil, že končí. "Dnešního dne se vzdávám funkce zástupce vrchního ředitele kabinetu a po vyřízení příslušných pracovněprávních náležitostí odejdu ze služeb ministerstva školství vůbec," prohlásil tehdy Bátora před médii.

Odstupné mohl dostat za zrušené pracovní místo

Jeho prohlášení všichni vnímali jako jasnou rezignaci. Zůstal ale dál zaměstnancem ministerstva a hned 1. listopadu nastoupil do funkce poradce Josefa Dobeše. Pracoval zhruba čtyři hodiny týdně a měl mimo jiné za úkol připravovat pro ministra podklady. Vyřízení zmíněných "pracovněprávních náležitostí" mu trvalo asi dva měsíce. Definitivně totiž Bátora odešel z úřadu až ke konci roku.

Také otázka jeho odstupného je v této situaci podivná. V českých firmách a na úřadech nebývá zvykem vyplácet odstupné zaměstnanci, který sám odchází.

Ministr Dobeš na tuto otázku neodpověděl a úřad jen napsal, že postupoval podle zákona. "Ministerstvo nadále drží svůj konzistentní názor, že platy a odměny, kromě ministra a náměstků, nesděluje. Pan Bátora ukončil svůj pracovní poměr ke dni 31. prosince a finanční vyrovnání s ním bylo provedeno zcela v souladu se zákoníkem práce a kolektivní smlouvou," odepsal na otázky MF DNES Antonín Zelenka z tiskového odboru.

Výše odstupného, podle informací MF DNES 250 tisíc korun, odpovídá zhruba pětinásobku platu zástupce šéfa kabinetu. (Tuto funkci ministerstvo vytvořilo při Bátorově nástupu a zrušilo ji 19. října, tedy pár dní po jeho odchodu.) Finanční vyrovnání podle ministerstva však souvisí s jeho listopadovou funkcí poradce, kterou vykonával jen na desetinu úvazku. "Pan Bátora zůstal zaměstnancem i po rezignaci. Přijal post poradce. Z organizačních důvodů pak bylo jeho místo zrušeno, a tak měl zákonný nárok na odstupné," napsal Zelenka.

Na ministerstvu strávil Bátora jen devět měsíců. Většinu času na zkrácený úvazek.

Ředitel kabinetu Krejza tvrdí, že s ním o výši finančního vyrovnání nevyjednával. Prý sice dokumenty podepisuje, ale na jejich obsah už si nevzpomíná. Neznal ani okolnosti Bátorova prosincového odchodu z úřadu, ani výši odstupného.

"Opravdu ne, protože jsem se o to nestaral. Je to otázka na personální a pan ředitel tu není. A nejsem si jistý, zda vám na to zrovna u pana Bátory odpovíme kvůli ochraně osobních údajů. Jestli to chcete vědět, pošlete otázku písemně a my vám odpovíme," reagoval Krejza v pátek. Nakonec úřad, jak ředitel předpověděl, částku "na rozloučenou" nezveřejnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video