Ivan Bartoš hovoří na tiskové konferenci Pirátů v Poslanecké sněmovně. (4....

Ivan Bartoš hovoří na tiskové konferenci Pirátů v Poslanecké sněmovně. (4. června 2019) | foto: Petr Topič, MAFRA

Pirát Bartoš chce jít po dalších volbách se svou stranou do vlády

  • 238
Šéf Pirátů Ivan Bartoš předpokládá, že v příštím volebním období už bude jím vedená strana vládní. Bartoš také iDNES.cz popsal, podle jakých kritérií se jeho strana bude po dalších volbách řídit. Nedá se nyní a priori říci, zda to bude s ODS či s ANO, záleží na tom, kteří konkrétní lidé by se na vládě podíleli. „Je to tak,“ řekl Bartoš.

Po téměř polovině volebního období, kdy jsou Piráti opoziční stranou s třetím největším poslaneckým klubem, jenž má 22 poslanců, má Bartoš jasno v tom, že příště mají být už Piráti více v centru rozhodování. A říká, že povolební strategie jeho strany bude podobná, jako pro toto volební období. Podle aktuálního volebního modelu by Piráti skončili druzí Piráti s 14,5 procenty před třetí ODS s 13 procenty.

Volby do sněmovny by vyhrálo hnutí ANO. Nadále si polepšují Piráti

„Stále platí povolební strategie. Spolupráce i třeba s hnutím ANO na vládní úrovni ani v tomto volebním období nebyla vyloučena. Nechceme lidi ve střetu zájmů, s nějakou problematickou historií. Chceme lidi, kteří mají kompetence pro řízení daného resortu, ne SPD, KSČM, a v čele nemůže stát trestně stíhaný premiér,“ popsal iDNES.cz Bartoš, čímž v tuto chvíli vylučuje také premiéra Andreje Babiše. „Na další volby, kdy já předpokládám už vládní angažmá Pirátů, tak ta strategie bude mít velmi podobný půdorys,“ řekl Bartoš.

„Nechceme tam strany, ze kterých stříká nacionalismus, extrémismus, kdy ta rétorika, včetně kampaní, včetně fungování, včetně cílů, je nedemokratická. Jsou to SPD, KSČM, jestli bude nějaká další strana, Bůh ví,“ uvedl šéf Pirátů.

To, že koaliční potenciál jeho strany je poměrně široký, demonstruje na příkladech největších měst. „V Ostravě jsme šli s panem Macurou do koalice s ANO podle povolební strategie a v Brně podle povolební strategie jsme skončili ve spolupráci s ODS, protože pan bývalý primátor začal špatně řešit, s kým by chtěl vládnout a vyšachoval Piráty z poměrně funkční spolupráce v předchozím volebním období, kdy tam byla KDU-ČSL, Piráti a hnutí ANO. Takže je vidět, že i v těch velkých městech, což jsou menší státy ve státě, koaliční potenciál je, když jsou splněny věci v povolební strategii,“ řekl Bartoš.

V Praze mají Piráti dokonce primátora Zdeňka Hřiba a vládnou spolu s místním uskupením Praha Sobě a uskupením Spojené síly pro Prahu, jehož základem jsou TOP 09 a hnutí STAN.

Piráti spustili projekt Otevřená sněmovna

Piráti také v úterý spustili svůj nový projekt s názvem Otevřená sněmovna, webový server, který umožní sledování a připomínkování klíčové legislativy, a to od úplného počátku až po finální znění návrhu. Účelem Otevřené sněmovny je podle Bartoše zprůhlednit přijímání zákonů a transparentní zapojení odborníků do paragrafové tvorby zákonů. Aplikace je přístupná na adrese www.otevrenasnemovna.cz.

„Každý občan bude mít možnost sledovat průběh celého legislativního procesu u jednotlivých návrhů. Přehledně bude možné vyhledat podané návrhy a případné úpravy textu v případě, že připomínky Piráti akceptují. Možnost zaslat komentář k zákonu budou mít i nepřihlášení uživatelé. Podobným způsobem se zúčastnilo připomínkování zákona o regulaci konopí téměř osm tisíc lidí. Chceme ukázat, že lze umožnit, aby se občané i odborná veřejnost mohli podílet na tvorbě legislativy v reálném čase. V případě účasti Pirátů ve vládě pokládáme tento proces za zásadní, protože chceme připravovat propracovanou legislativu,“ uvedl Bartoš. Kromě veřejnosti se počítá se zapojením desítek profesních organizací, asociací, zástupců odborné veřejnosti a neziskového sektoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video