Bankéř Pilip, gynekolog a manažer mají ohlídat pět krajských nemocnic

  7:07aktualizováno  7:07
Ředitelé pěti nemocnic Pardubického kraje, jejichž fungování je potřeba zlepšit, dostanou pobočníky. Koaliční politici se shodli, že jim mají pomáhat exministr a bankéř Ivan Pilip, gynekolog Zdeněk Stránský a Josef Pejchl, který byl ředitelem havlíčkobrodské nemocnice v době takzvaných heparinových vražd.

Ivan Pilip se má stát řadovým členem dozorčích rad pěti nemocnic. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

O navrhovaných jménech rozhodne ve čtvrtek krajská rada, ale koalice se už na třech výše jmenovaných shodla. Stránský a Pejchl by měli jít do pěti představenstev jednotlivých nemocnic. Pilip by pak usedl v pěti dozorčích radách.

"Na rozdíl od kolegů v ODS si nemyslím, že by mezi nemocnicemi měla panovat soutěživost, že by měly spolu bojovat o pacienty. Naopak. Je potřeba péči lépe koordinovat. Je třeba více využívat centrální nákupy nejenom v rámci jednotlivých nemocnic, ale v rámci kraje," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

Výběr ale může vzbudit značný rozruch. Bankéř Ivan Pilip má za sebou politickou kariéru se stigmatem sarajevského atentátu a rozkolu v ODS, za Josefem Pejchlem se zase vleče připomínka heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici.

Nyní ho předchází pověst krizového manažera, který umí ušetřit, i když to bolí. Ne náhodou si lékaři kyjovské nemocnice vydupali jeho odchod. "Má za sebou řadu řídících pozic v rámci zdravotnictví na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Nebudu hodnotit jeho dosavadní práci, své kroky u nás musí obhájit," uvedl Netolický.

Jako ředitel domova pro seniory vysvětloval malé porce

Spolu s Pejchlem má nemocnice v představenstvech řídit i bývalý primátor, gynekolog Zdeněk Stránský. Ten řídil v Pardubicích soukromou porodnici Partus, která ale skončila. Ve stejné budově pak vedl domov pro seniory, ale před rokem a půl musel vysvětlovat, proč v něm krátil starým lidem porce jídla.

Netolický tvrdí, že Stránský je stejně jako Pejchl zkušený odborník, který nemocnicím pomůže. A Ivan Pilip? Toho pro práci v Pardubickém kraji prý nebylo snadné získat.

"Byla to věc dlouhodobých jednání. Nastoupil jsem do funkce sice v polovině prosince, ale nejsem v ní proto, abych jen sledoval vývoj, snažím se o stabilizaci nemocnic. Nikdo nemohl očekávat, že budu sedět v kanceláři s rukama za hlavou," uvedl Netolický.

Jsou potřeba jiné změny, tvrdí opozice

Opozice nevěří, že najatí odborníci něco podstatného změní. "Někdo si myslí, že důslednější kontrolou dosáhneme ve zdravotnictví většího blahobytu, ale to je omyl. Naše nemocnice fungují dobře, je třeba změnit toky peněz od zdravotních pojišťoven," uvedl zastupitel Josef Janeček z opoziční ODS.

Každá z pěti nemocnice bude mít tříčlenné představenstvo s Pejchlem a Stránským, které bude vést ředitel nemocnice. Netolický slibuje, že bez podpisu ředitele nebude žádné rozhodnutí představenstva platit, tudíž by nemělo být možné, aby byl přehlasován.

Ivan Pilip bude řadovým členem dozorčích rad. Ty povede Martin Netolický. A jakou budou noví lidé brát odměnu? "Nemám vůbec žádný problém zveřejnit částky, které obdrží, pokud s tím budou souhlasit. Nejsou to žádné horentní sumy," uvedl Netolický. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Najdete na iDNES.cz