Vlastizrádci a udavači. Babiš osočil europoslance řešící jeho střet zájmů v EU

  • 1113
V Česku je od středy skupina poslanců Evropského parlamentu, kteří do pátku zjišťovali fakta o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Její součástí jsou také Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa. Babiš je označil za vlastizrádce, udavače a lháře. Sejít se s nimi odmítl. Zdechovský i Peksa se proti takovému nařčení ohradili.

K návštěvě europoslanců se premiér Andrej Babiš vyjádřil na tiskové konferenci. „Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci. Udávají a lžou,“ prohlásil. Ti přitom dorazili jako součást oficiální delegace Evropského parlamentu, která má zjišťovat údaje k možnému Babišovu střetu zájmů. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský takový výrok považuje za daleko za hranou toho, co je v demokratické zemi přípustné. „V naší politice se s jeho příchodem (Andreje Babiše, pozn.red) vytratila slušnost, etika a politická kultura. A vypadá to, že tvoření konspirací je to poslední, co mu zbývá,“ napsal na Twitteru. 

„Myslím si, že pan premiér ukázal, že se vyšetřování ze strany Evropské komise prostě bojí. Vlastizrádcem jsem nikdy nebyl. Premiér tím bohužel odstartoval vlnu výhrůžek. Pan premiér by se měl co nejdříve omluvit nebo skončit ve své funkci,“ vyzval Babiše europoslanec Zdechovský v reakci pro iDNES.cz.

„Neznám žádného premiéra v jiné demokratické zemi, který by o vlastních europoslancích něco takového prohlásil,“ dodal Zdechovský.

V podobném duchu se proti Babišovu nařčení ohradil také Peksa. „Česká republika není ani království, ani majetek premiéra, aby řešením jeho osobního problému se zákonem bylo možno zradit stát,“ publikoval na Twitteru. 

„Pokud pan premiér interpretuje skutečnost, že řešíme problém střetu zájmů v České republice, jako vlastizradu, tak ho musím vyvést z omylu. Pan premiér nerovná se ČR. Pokud má on problém se zákonem, tak je to prostě problém i pro ČR,“ řekl redakci iDNES.cz Peksa. 

Europoslanci se chtěli sejít také s Babišem, ale ani on, ani ministr zemědělství Toman se s nimi nesetkají. Podle premiéra by schůzka neodpovídala odbornému charakteru návštěvy delegace. Delegace se v Praze sešla mimo jiné se zástupci ministerstev financí, zemědělství a pro místní rozvoj nebo s předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou. Babiš se s poslanci sejít odmítl.

Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová a europoslanci Tomáš Zdechovský (vlevo) a Sándor Rónai na tiskové konferenci 28. února 2020 v Praze představili svá zjištění ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

„Setkání se zástupci Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) se neuskuteční z důvodu, že jejich návštěva má mít odborný charakter, a jelikož předseda vlády není osobou podílející se na systému řízení a kontrole systému zemědělských a strukturálních fondů, nebylo by takové setkání z hlediska efektivity a účelnosti přínosem pro uvedenou pracovní cestu zástupců CONT,“ uvedl Babiš. 

Delegace europoslanců dorazila do Prahy ve středu večer, pracovní jednání měli ve čtvrtek a v pátek. Delegaci vede předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Komise odkryla část dopisu, v němž komisař radil Babišovi se střetem zájmů

Kromě schůzky se zástupci ministerstev a NKÚ měli europoslanci mluvit i s představiteli dočasné senátní komise zřízené kvůli auditním zprávám Evropské komise, které prověřovaly údajný Babišův střet zájmů při čerpání dotací holdingem Agrofert. Europoslance čekalo také setkání s neziskovými organizacemi či s investigativními novináři z několika médií. Mluvili i se zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR.

Delegace čítá pět členů výboru CONT včetně českého europoslance Tomáše Zdechovského. Šestým europoslancem ve skupině je Mikuláš Peksa, který členem výboru není. V delegaci jsou zastoupeni představitelé frakcí evropských lidovců, socialistů a zelených. Nepřipojil se nikdo z frakce liberálů, do které se v Evropském parlamentu řadí i ANO.

Výbor CONT v lednu schválil, že jeho delegace bude jednat přímo s Babišem nebo se zástupci několika ministerstev. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s penězi z evropských fondů. 

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

28. února 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video