Škatulata na hejtmanství ohrožují případ Babiše, obávají se Piráti

  15:02aktualizováno  15:02
Krajský úřad sloučil odbor, k němuž by mířil případ střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, s jiným. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde o bleskovou a utajenou akci, která ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí. Hejtmanství se však hájí tím, že reorganizace úřadu byla naplánována už loni.

Premiér Andrej Babiš a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

V uplynulých dnech se na středočeském hejtmanství odehrála úřednická škatulata. Krajský úřad sloučil odbor správních agend s legislativně právním odborem. K němu by měl teď mířit případ střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), o němž v lednu rozhodl úřad v Černošicích.

„Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana na změnu struktury úřadu v pátek upozornila.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média vydavatelství MAFRA (součástí je i portál iDNES.cz), která spadají pod holding Agrofert. Babiš to dlouhodobě odmítá a hájí se tím, že holding vložil do svěřenského fondu, čímž splnil zákonné povinnosti.

Deník Právo ve středu přinesl informaci, že černošický úřad uložil Babišovi za tento přestupek pokutu 200 tisíc korun. Předseda vlády a hnutí ANO se proti tomu odvolal.

Černošický úřad má 30 dní na posouzení odvolání. Měl by vyhodnotit, zda odvolání obsahuje nové skutečnosti či důkazy, kterými by se musel zabývat. Pokud ne, tak věc zamíří na středočeské hejtmanství, kterému vládne ANO v čele s hejtmankou a místopředsedkyní hnutí Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

Pirátům se nelíbí rychlost přeměny úřadu

Pirátský předseda Bartoš škatulata na hejtmanství kritizují kvůli tomu, že se podle něj reorganizace úřadu udála podezřele rychle.

„Úřad v Černošicích vydal rozhodnutí ve věci střetu zájmů Andreje Babiše 21. ledna 2019. Po dvou dnech o této věci informovala média a hned poté vedení Krajského úřadu Středočeského kraje rozhodlo o zrušení pracoviště s názvem Odbor správních agend a krajský živnostenský úřad, který měl po Babišově odvolání celou věc posuzovat,“ upozornili Piráti.

Středočeský kraj portálu iDNES.cz připustil, že k Piráty popisované změně došlo, jakékoli pochybnosti však odmítl. Podle ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba se začalo na „celkové optimalizaci a zefektivnění chodu krajského úřadu“ pracovat už v loňském roce. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i odboru správních agend, který dosud řešil přestupky.

O začlenění odboru do jiného se podle Holuba rozhodlo letos v lednu. „Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti,“ doplnil ředitel úřadu.

Na černošický úřad se kvůli možnému střetu zájmů premiéra obrátila organizace Transparency International v minulém roce. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Ministr Petříček podpořil přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů

Děti si hrají v uprchlickém táboře u turecko-syrského hraničního přechodu Bab...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v...

Najdete na iDNES.cz