Škatulata na hejtmanství ohrožují případ Babiše, obávají se Piráti

  15:02aktualizováno  15:02
Krajský úřad sloučil odbor, k němuž by mířil případ střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, s jiným. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde o bleskovou a utajenou akci, která ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí. Hejtmanství se však hájí tím, že reorganizace úřadu byla naplánována už loni.

Premiér Andrej Babiš a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

V uplynulých dnech se na středočeském hejtmanství odehrála úřednická škatulata. Krajský úřad sloučil odbor správních agend s legislativně právním odborem. K němu by měl teď mířit případ střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), o němž v lednu rozhodl úřad v Černošicích.

„Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana na změnu struktury úřadu v pátek upozornila.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média vydavatelství MAFRA (součástí je i portál iDNES.cz), která spadají pod holding Agrofert. Babiš to dlouhodobě odmítá a hájí se tím, že holding vložil do svěřenského fondu, čímž splnil zákonné povinnosti.

Deník Právo ve středu přinesl informaci, že černošický úřad uložil Babišovi za tento přestupek pokutu 200 tisíc korun. Předseda vlády a hnutí ANO se proti tomu odvolal.

Černošický úřad má 30 dní na posouzení odvolání. Měl by vyhodnotit, zda odvolání obsahuje nové skutečnosti či důkazy, kterými by se musel zabývat. Pokud ne, tak věc zamíří na středočeské hejtmanství, kterému vládne ANO v čele s hejtmankou a místopředsedkyní hnutí Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

Pirátům se nelíbí rychlost přeměny úřadu

Pirátský předseda Bartoš škatulata na hejtmanství kritizují kvůli tomu, že se podle něj reorganizace úřadu udála podezřele rychle.

„Úřad v Černošicích vydal rozhodnutí ve věci střetu zájmů Andreje Babiše 21. ledna 2019. Po dvou dnech o této věci informovala média a hned poté vedení Krajského úřadu Středočeského kraje rozhodlo o zrušení pracoviště s názvem Odbor správních agend a krajský živnostenský úřad, který měl po Babišově odvolání celou věc posuzovat,“ upozornili Piráti.

Středočeský kraj portálu iDNES.cz připustil, že k Piráty popisované změně došlo, jakékoli pochybnosti však odmítl. Podle ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba se začalo na „celkové optimalizaci a zefektivnění chodu krajského úřadu“ pracovat už v loňském roce. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i odboru správních agend, který dosud řešil přestupky.

O začlenění odboru do jiného se podle Holuba rozhodlo letos v lednu. „Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti,“ doplnil ředitel úřadu.

Na černošický úřad se kvůli možnému střetu zájmů premiéra obrátila organizace Transparency International v minulém roce. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz