Škatulata na hejtmanství ohrožují případ Babiše, obávají se Piráti

  15:02aktualizováno  15:02
Krajský úřad sloučil odbor, k němuž by mířil případ střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, s jiným. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde o bleskovou a utajenou akci, která ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí. Hejtmanství se však hájí tím, že reorganizace úřadu byla naplánována už loni.

Premiér Andrej Babiš a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová | foto:  Dan Materna, MAFRA

V uplynulých dnech se na středočeském hejtmanství odehrála úřednická škatulata. Krajský úřad sloučil odbor správních agend s legislativně právním odborem. K němu by měl teď mířit případ střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), o němž v lednu rozhodl úřad v Černošicích.

„Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana na změnu struktury úřadu v pátek upozornila.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média vydavatelství MAFRA (součástí je i portál iDNES.cz), která spadají pod holding Agrofert. Babiš to dlouhodobě odmítá a hájí se tím, že holding vložil do svěřenského fondu, čímž splnil zákonné povinnosti.

Deník Právo ve středu přinesl informaci, že černošický úřad uložil Babišovi za tento přestupek pokutu 200 tisíc korun. Předseda vlády a hnutí ANO se proti tomu odvolal.

Černošický úřad má 30 dní na posouzení odvolání. Měl by vyhodnotit, zda odvolání obsahuje nové skutečnosti či důkazy, kterými by se musel zabývat. Pokud ne, tak věc zamíří na středočeské hejtmanství, kterému vládne ANO v čele s hejtmankou a místopředsedkyní hnutí Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

Pirátům se nelíbí rychlost přeměny úřadu

Pirátský předseda Bartoš škatulata na hejtmanství kritizují kvůli tomu, že se podle něj reorganizace úřadu udála podezřele rychle.

„Úřad v Černošicích vydal rozhodnutí ve věci střetu zájmů Andreje Babiše 21. ledna 2019. Po dvou dnech o této věci informovala média a hned poté vedení Krajského úřadu Středočeského kraje rozhodlo o zrušení pracoviště s názvem Odbor správních agend a krajský živnostenský úřad, který měl po Babišově odvolání celou věc posuzovat,“ upozornili Piráti.

Středočeský kraj portálu iDNES.cz připustil, že k Piráty popisované změně došlo, jakékoli pochybnosti však odmítl. Podle ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba se začalo na „celkové optimalizaci a zefektivnění chodu krajského úřadu“ pracovat už v loňském roce. Tato optimalizace se týkala mimo jiné i odboru správních agend, který dosud řešil přestupky.

O začlenění odboru do jiného se podle Holuba rozhodlo letos v lednu. „Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti,“ doplnil ředitel úřadu.

Na černošický úřad se kvůli možnému střetu zájmů premiéra obrátila organizace Transparency International v minulém roce. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Boj mladé právničky za záchranu obličeje pokračuje. Čeká ji další operace

Ivana Danišová podstoupila několik náročných operací, teď ji čeká ta poslední...

Ještě v březnu se dvaatřicetiletá Slovenka Ivana Danišová radovala. Podařilo se jí vybrat dva miliony korun na zákrok,...

Na české hokejisty už jsou jen VIP lístky, překupníci chtějí i pětinásobek ceny

Čeští hokejisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání Euro Hockey Challenge...

Necelý měsíc před začátkem mistrovství světa v ledním hokeji 2019 se stále ještě dají koupit lístky také na zápasy...

Kdo je Marie Benešová? Favoritka Miloše Zemana rozdělující justici

Exministryně spravedlnosti Marie Benešová míří na prezidentovu oslavu (14....

Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová by se měla vrátit zpět na svůj post do vlády. Koncem 90. let působila...

Najdete na iDNES.cz