„V loňském roce proběhla v budově krajského úřadu částečná rekonstrukce systémů technické ochrany, a to včetně prostor, které jsou z bezpečnostního hlediska vysoce chráněné,“ vysvětluje důvod kontrol bezpečnostní ředitel Marek Najman.
„Právě kvůli této rekonstrukci bylo nezbytné obnovit předepsané bezpečnostní nastavení míry zabezpečení všech dotčených prostor. Z tohoto důvodu byla s dostatečným předstihem realizovaná veřejná soutěž na provedení bezpečnostních auditů a prohlídek,“ dodává.
Podle opozice v krajském zastupitelstvu je to plýtvání veřejnými prostředky. „Zakázka byla provedena za nezvykle vysoké ceny. Mezi úředníky proto kolují vtípky, zda v kancelářích za ty peníze spíše neinstalovali nové odposlouchávací zařízení,“ kritizuje opoziční zastupitel Michael Pánek (ODS).
Na prohlídku kanceláří vybíralo hejtmanství ve veřejné soutěži ze čtyř zájemců údajně s důrazem na cenu. Náměstek hejtmanky za oblast bezpečnosti Robert Bezděk nakonec loni v létě podepsal rámcovou smlouvu hned se dvěma společnostmi S. I. T. a AQE Advisors, prý proto, aby měl kraj v případě potřeby náhradní řešení.
Smlouva je uzavřena až do konce letošního roku, úřad tedy v rámci této dohody může nechat prohledat i další kanceláře nebo zadávat další služby až do celkové výše 1,9 milionu korun.
Obě firmy nabízely své služby za rozdílné ceny. Firma S. I. T. podle tabulky uvedené na rámcové smlouvě číslo S-5068 kraji nabídla služby, jako jsou inspekce, audity, šetření událostí a další za 2 800 korun na den při nasazení jednoho svého pracovníka.
Druhá firma stejné služby poskytuje za 8 000 korun na den a osobu. Při následném podpisu prováděcích smluv, která stanovuje konkrétní přidělení zakázek, pak hejtmanství zadalo práce vždy jen jedné firmě. „Zajímavé je, že pokaždé zakázku zadala té firmě, která nabízela vyšší cenu. Nepochopitelně tak došlo k předražení zakázky o 438 000 korun,“ tvrdí Pánek.
Vedení kraje ale kritiku odmítá s tím, že tyto ceny nelze srovnávat. Jde prý jen o ceník, přičemž tuto službu úřad nevyužil.
„Středočeský kraj nezaplatil za vyjmenované služby ani jedinou korunu, proto jsou tyto propočty nesmyslné,“ uvedl zástupce ředitele krajského úřadu Jindřich Schenk s tím, že Středočeský kraj objednal a zaplatil jediný úkon, a to bezpečnostní prohlídku určených prostor.
Co se našlo, je důvěrnéZda se za vynaložené peníze v budově krajského úřadu nějaké „štěnice“ našly, vedení kraje tají. „Všechny informace o provedení bezpečnostních prohlídek a dalších bezpečnostních činnostech jsou v souladu s vnitřními předpisy úřadu chráněné,“ tak zní stanovisko odboru Bezpečnostní ředitel. „Z tohoto důvodu není možné blíže specifikovat výsledky provedených kontrol kromě konstatování, že Středočeský kraj na základě výsledku prohlídek nepodal trestní oznámení,“ uvádějí úředníci. To překvapuje řadu politiků včetně těch mimo krajský úřad. „Z jakého důvodu je to tajné? Jak probíhaly ty prohlídky? Jaké jsou jejich výsledky? To bude zajímat mnoho lidí,“ ptá se například místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN). Zakázku označil za plýtvání ve velkém. „Prohlídka kanceláří není žádný standard. V Kolíně to neděláme a v desítkách dalších měst též ne,“ dodává. |
Z cenové nabídky u této služby ale vybralo hejtmanství rovněž tu dražší. Společnost S. I. T. nabízela bezpečnostní prohlídky za 700 korun za metr čtvereční a společnost AQE Advisors za 500 korun za metr čtvereční zkontrolovaných prostor. „Prohlídky provedla firma S. I. T. za cenu 700 korun za metr čtvereční podle uzavřené platné smlouvy, protože druhá společnost prohlídky odmítla realizovat z důvodu nedostatečných kapacit, které by ohrozily kvalitu činnosti. Tato fakta lze jednoduše prokázat,“ dodal Schenk.
Podle prováděcích smluv byla loni v srpnu provedena prohlídka 14 kanceláří o celkové ploše 540 metrů čtverečních celkem za 378 tisíc korun bez DPH. Loni v prosinci pak byla dokončena kontrola dalších 15 kanceláří o ploše 480 metrů čtverečních za 336 tisíc bez DPH. Pokud by kraj zvolil levnější nabídku, ušetřil by 204 tisíc korun.
V rozporu s tvrzením kraje o využití pouze služby „prohlídek kanceláří“ od firmy S. I. T. za 700 korun za metr čtvereční je skutečnost, že v registru se nachází také třetí prováděcí smlouva s číslem S-8742 ke stejné rámcové smlouvě, kde hejtmanství v prosinci objednalo Pánkem zmiňovanou službu „Inspekce, audity, šetření událostí atd.“.
V tomto případě byla zakázka zadána druhé firmě AQE Advisors, pravděpodobně pro tuto službu už měla kapacity dostatečné. A není překvapením, že zrovna tato služba byla od této firmy dražší – osm tisíc korun za den, tedy o 5 200 korun denně více. Společnost měla provést audit zabezpečení, a to do 10. února za 360 tisíc korun.