Babiš se zaštítil výrokem dalajlámy o uprchlících. Vynechal některá slova

  15:48aktualizováno  16:49
Premiér Andrej Babiš (ANO) popudil řadu lidí, když odmítl pomoci padesáti syrským sirotkům. V neděli proto na svém Facebooku publikoval výrok 14. dalajlámy. V příspěvku mu však vypadla výzva, v níž tibetský duchovní vůdce vyzývá, abychom uprchlíky přijímali. Babiš se hájí tím, že to slyšel ve švédské televizi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | foto: Reuters

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života,“ odpověděl Babiš na otázku v sobotním rozhovoru v deníku Právo, jestli přijme padesát nezletilých syrských sirotků.

Plán s přijetím sirotků je plácnutí do vody, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) si rád vyslechne myšlenky europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ohledně možného přijetí padesáti sirotků z řeckých uprchlických táborů. Záležitost však považuje za plácnutí do vody a snahu Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu.

Šojdrová v pondělí zopakovala, že přijetí sirotků by mohlo ukázat solidaritu Česka při řešení migrační krize. Babiš návrh už o víkendu odmítl. "Dětem máme pomáhat tam, kde se narodily a kde žijí," uvedl. Zdůrazňuje navíc to, že se nejedná o malé děti, ale hlavně o chlapce ve věku 12 až 17 let.

Proti jeho slovům se pak vymezil jeho vládní kolega Jan Hamáček, který právě vede ministerstvo vnitra i zahraničí, a kritikou nešetřil ani předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. 

Babiš tedy v neděli na svém profilu vyvěsil, co řekl během uplynulého týdne tibetský důchovní vůdce při návštěvě Evropy.

„Myslím, že Evropa patří Evropanům. Uprchlíkům pomáhejte, vzdělávejte je, ale nakonec jde o to, aby zvelebovali své vlastní země,“ připomněl Babiš jeho výrok na svém profilu. Nicméně část výroku vynechal. 

Jak web iDNES.cz informoval, dalajláma ve skutečnosti řekl: „Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte a je a oni by poté měli sami pomoci své zemi, aby se rozvíjela.“ Stejnou citaci použila i média zmiňovaná Babišem. Dalajláma také na konferenci ve švédském Malmö připomněl, že sám byl uprchlíkem, když musel opustit tibetské hlavní město Lhasa.

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční...

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční deníky a jeden domácí. Všechny odkázané texty ale odkazovaly frázi „Přijímejte je“ (Receive them“), kterou Babiš ve své citaci vypustil.

Při citaci je potřeba udržet význam slov, tvrdí odborník

Odborník na média Jan Motal z Masarykovy univerzity se domnívá, že ve chvíli, kdy někdo někoho cituje, měl by přitom udržet význam slov. „Měl by zachovat sdělení, které je ve výroku uloženo, což tady nenastalo,“ upřesnil.

Sám vidí jako problematické, že posun dalajlámových slov nastal už v některých médiích. Babiš ve svém příspěvku na Facebooku připomíná, že o výroku tibetského vůdce informovala média, která zaujala především slova, že se mají uprchlíci vrátit. „Nebylo tam ovšem akcentováno, čím to celé začínalo, a to že máme přijímat uprchlíky,“ vysvětlil Motal.

Také mu přišlo zajímavé, že Babiš použil slova dalajlámy, tedy osobnosti vnímané jako obhájce uprchlíků, aby legitimizoval své politické postoje. „Je to zaštiťování se autoritou, jejíž výrok ve skutečnosti zněl úplně jinak, je to velice záměrný posun,“ dodal Motal s tím, že by se měl Babiš omluvit.

Redakce iDNES.cz Babiše oslovila s dotazy, zda mu nepřipadá, že tvrzení dalajlámy překroutil, případně, zda se neplánuje omluvit, ale odpověděl pouze jeho mluvčí Vladimír Vořechovský, který se odkázal na ranní příspěvek na Facebooku. V něm předseda vlády vyvěsil na svůj profil jako vysvětlení zprávu švédské televize TV4PLAY.SE, z níž prý dalajlámův výrok čerpal. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz