Babiš se zaštítil výrokem dalajlámy o uprchlících. Vynechal některá slova

  15:48aktualizováno  16:49
Premiér Andrej Babiš (ANO) popudil řadu lidí, když odmítl pomoci padesáti syrským sirotkům. V neděli proto na svém Facebooku publikoval výrok 14. dalajlámy. V příspěvku mu však vypadla výzva, v níž tibetský duchovní vůdce vyzývá, abychom uprchlíky přijímali. Babiš se hájí tím, že to slyšel ve švédské televizi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | foto: Reuters

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života,“ odpověděl Babiš na otázku v sobotním rozhovoru v deníku Právo, jestli přijme padesát nezletilých syrských sirotků.

Plán s přijetím sirotků je plácnutí do vody, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) si rád vyslechne myšlenky europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ohledně možného přijetí padesáti sirotků z řeckých uprchlických táborů. Záležitost však považuje za plácnutí do vody a snahu Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu.

Šojdrová v pondělí zopakovala, že přijetí sirotků by mohlo ukázat solidaritu Česka při řešení migrační krize. Babiš návrh už o víkendu odmítl. "Dětem máme pomáhat tam, kde se narodily a kde žijí," uvedl. Zdůrazňuje navíc to, že se nejedná o malé děti, ale hlavně o chlapce ve věku 12 až 17 let.

Proti jeho slovům se pak vymezil jeho vládní kolega Jan Hamáček, který právě vede ministerstvo vnitra i zahraničí, a kritikou nešetřil ani předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. 

Babiš tedy v neděli na svém profilu vyvěsil, co řekl během uplynulého týdne tibetský důchovní vůdce při návštěvě Evropy.

„Myslím, že Evropa patří Evropanům. Uprchlíkům pomáhejte, vzdělávejte je, ale nakonec jde o to, aby zvelebovali své vlastní země,“ připomněl Babiš jeho výrok na svém profilu. Nicméně část výroku vynechal. 

Jak web iDNES.cz informoval, dalajláma ve skutečnosti řekl: „Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte a je a oni by poté měli sami pomoci své zemi, aby se rozvíjela.“ Stejnou citaci použila i média zmiňovaná Babišem. Dalajláma také na konferenci ve švédském Malmö připomněl, že sám byl uprchlíkem, když musel opustit tibetské hlavní město Lhasa.

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční...

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční deníky a jeden domácí. Všechny odkázané texty ale odkazovaly frázi „Přijímejte je“ (Receive them“), kterou Babiš ve své citaci vypustil.

Při citaci je potřeba udržet význam slov, tvrdí odborník

Odborník na média Jan Motal z Masarykovy univerzity se domnívá, že ve chvíli, kdy někdo někoho cituje, měl by přitom udržet význam slov. „Měl by zachovat sdělení, které je ve výroku uloženo, což tady nenastalo,“ upřesnil.

Sám vidí jako problematické, že posun dalajlámových slov nastal už v některých médiích. Babiš ve svém příspěvku na Facebooku připomíná, že o výroku tibetského vůdce informovala média, která zaujala především slova, že se mají uprchlíci vrátit. „Nebylo tam ovšem akcentováno, čím to celé začínalo, a to že máme přijímat uprchlíky,“ vysvětlil Motal.

Také mu přišlo zajímavé, že Babiš použil slova dalajlámy, tedy osobnosti vnímané jako obhájce uprchlíků, aby legitimizoval své politické postoje. „Je to zaštiťování se autoritou, jejíž výrok ve skutečnosti zněl úplně jinak, je to velice záměrný posun,“ dodal Motal s tím, že by se měl Babiš omluvit.

Redakce iDNES.cz Babiše oslovila s dotazy, zda mu nepřipadá, že tvrzení dalajlámy překroutil, případně, zda se neplánuje omluvit, ale odpověděl pouze jeho mluvčí Vladimír Vořechovský, který se odkázal na ranní příspěvek na Facebooku. V něm předseda vlády vyvěsil na svůj profil jako vysvětlení zprávu švédské televize TV4PLAY.SE, z níž prý dalajlámův výrok čerpal. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Česko dalo za svobodu misionáře stamiliony. Peníze šly egyptské rozvědce

Misionář Petr Jašek (vlevo) a ministr Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci po...

Česká rozvědka vyplatila před dvěma lety stovky milionů korun egyptské tajné službě. Dostala je za pomoc s vyjednáváním...

Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti

Michal Koudelka.

Podle ředitele BIS Michala Koudelky Bezpečnostní informační služba nikdy neurčovala, co se má nebo nemá učit na českých...

Přichází epidemie chřipky. Nemoc od podzimu zabila už sedm lidí

chřipka

Nastupuje epidemie chřipky, hodnotí situaci v Česku Státní zdravotní ústav. Nemocných je zhruba 1158 na 100 000...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz