Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Byli oběťmi provokace v babickém případu. Faráře připomíná pamětní deska

  19:13
Zavraždění kněží z Babic - Jan Bula, František Pařil a Václav Drbola se symbolicky vrátili na své fary. Nově je totiž připomínají kovové pamětní tabulky, které iniciátoři projektu Poslední adresa umístili na místo jejich posledního bydliště.
Cedule na babické faře připomíná faráře Drbolu. V sousední škole (vpravo) byli...

Cedule na babické faře připomíná faráře Drbolu. V sousední škole (vpravo) byli zavražděni tři členové MNV. | foto: ČTK

Na dveře fary v Babicích u Třebíče zaklepal na počátku května 1951 Ladislav Malý. Když mu farář Václav Drbola otevřel, měl pro faráře líbivou legendu.

Jako americký agent se měl podílet na útěku arcibiskupa Josefa Berana z internace a od faráře se dožadoval spojení na místní protikomunistický odboj. Farář mu ho dal. Jak to bylo dál, zná většina diváků z propagandistického seriálu Československé televize 30 případů majora Zemana, Vrah se skrývá v poli.

V televizi „teroristé“, protikomunističtí odbojáři, zabijí čtyři místní komunisty v místní škole a pak je spravedlnost v podobě SNB dostihne v poli za vesnicí a farář skončí ve vězení. Konec a titulky. Celé ve strhujícím provedení komunistického krimithrilleru.

Ve skutečnosti to bylo jinak. Když farář zjistil, že se stal obětí provokace, bylo už pozdě, byl zatčen. Už dva týdny před střelbou v babické škole.

A vykonstruovaný proces šel rychle, deset dní po střelbě proběhl soud, 14. července byl vynesen rozsudek, 1. srpna bylo zamítnuto odvolání a 3. srpna byl v jihlavské věznici popraven. Celkem bylo odsouzeno 107 lidí, z toho 11 k trestu smrti. Od čtvrtka má Václav Drbola na babické faře pamětní desku jako součást projektu Poslední adresa.

Jedenáct trestů smrti

Katoličtí kněží Jan Bula, František Pařil a Václav Drbola se stali obětí provokace připravené a využité Státní bezpečností. 

Druhého července 1951 byli na chodbě školy v Babicích u Třebíče zastřeleni tři členové rady MNV. Iniciátorem vraždy byl Ladislav Malý, který se vydával za agenta americké tajné služby CIC, ale pravděpodobně byl provokatérem StB. 

Seriál vs. realita

 • Události v Babicích se staly volnou předlohou pro 10. díl seriálu 30 případů majora Zemana Vrah se skrývá v poli. 
 • V seriálové Plánici je Zemanovým protihráčem americký agent „kapitán“ a jeho místní spojenci – kulak, udavač gestapa a alkoholik. V seriálu je také odsouzen plánický kněz. 
 • K událostem se vrací i epizoda Štvanice z roku 1968, kde kněz žádá o rehabilitaci. To se v reálu stát nemohlo, babický kněz byl popraven.

Podle úřední zprávy pachatele vraždy Ladislava Malého a jeho tři spolupracovníky, místní sedláky, 3. července v poli objevilo letadlo SNB. Při pokusu o jejich zatčení propukla přestřelka, při které dva z nich zahynuli. Vražda komunistických funkcionářů pak byla záminkou pro likvidaci a diskreditaci především rolníků a kněží a pro násilnou kolektivizaci místních sedláků.

Byly zatčeny desítky lidí, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k vysokým trestům včetně jedenácti poprav. Tři z nich dostali právě místní faráři.

„Páter Drbola byl dopraven do vyšetřovací vazby jihlavské Bezpečnosti a podroben mučení. Vyšetřovatelé jej potřebovali přinutit k absurdním přiznáním účasti na skutku, o kterém se dozvěděl teprve při výsleších. Nesmyslná obvinění vykreslovala pátera Drbolu jako ideového vůdce ilegální skupiny v Babicích,“ popisuje historička Ústavu pro studium totalitních režimů Markéta Doležalová.

Katolická církev usiluje o jeho blahoslavení. Projekt Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu. Přípravě jeho procesu věnovala StB mimořádnou pozornost. „Proces provázela mohutná propagandistická kampaň. Kněží na všech katolických farách v okolí byli donuceni hromadně sepisovat odsudky jeho činů,“ doplňuje Markéta Doležalová.

Fakta

Provokace kněží StB

Jan Bula, farář v Rokytnici

 • V únoru roku 1951 jej kontaktoval Ladislav Malý, jeho spolužák z gymnázia. Tvrdil, že unesl z internace pražského arcibiskupa Josefa Berana a chce jej převést přes hranice. 
 • Před spoluprací s Malým byl Bula varován pro podezření, že je agentem provokatérem řízeným StB. Když Malému sdělil, že s ním spolupracovat nebude, dva dny nato byl zatčen. 
 • V době, kdy došlo ke střelbě v Babicích, byl už tři měsíce ve vězení. Byl vyslýchán, mučen a po vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Popraven v květnu 1952.

František Pařil, farář v Hor. Újezdě

 • V noci z 24. na 25. června 1951 přivedl mladý sedlák Antonín Mityska na faru do Horního Újezdu společně s dalším sedlákem Antonínem Plichtou na faru Ladislava Malého. 
 • Oběma sedlákům Pařil důvěřoval. Pařilovi přítomnost údajného agenta Malého vadila, ale nechtěl je udat.
 • Zatčen byl dva dny po vraždě. Násilím byl donucen k doznání, že byl podrobně informován a podporoval činnost „protistátní skupiny L. Malého, poskytl jim úkryt a zásoboval je“. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven.

Václav Drbola, farář v Babicích

 • Vzkaz Malému, že mu nevěří, znamenal pro babického faráře Drbolu zatčení. Proběhlo 17. června 1951, více než dva týdny před střelbou v babické škole. 
 • Souzen byl už deset dnů po střelbě ve škole ve dnech 12.–14. července 1951. 
 • Třetí den jednání soudu byl vynesen rozsudek smrti na základě obvinění z velezrady a navádění k vraždě. Obhajoba byla pouze formální, jeho obhájce se musel okamžitě po skončení soudu odvolat, aniž viděl rozsudek. Odvolání bylo 1. srpna 1951 zamítnuto a 3. srpna byl Drbola popraven.

Jan Bula, farář v Rokytnici

Václav Drbola, farář v Babicích

František Pařil, farář v Horním Újezdě

Autor:

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

 • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechám se umlčet, popsala Bartošová svůj vyhazov a spory v týmu s Witowskou

Měla to být ideální spolupráce a nový začátek pro dvě bývalé výrazné tváře. Pro Lindu Bartošovou byl ale pořad...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Řezbář udržuje staletou tradici. Králické betlémy vyřezává přes dvacet let

Rodák ze Slaného Oldřich Čech se v dětství s rodinou přestěhoval do Králík ve východních Čechách. Právě tam započala...

VIDEA TÝDNE: Loučení s knížetem, Putinův doprovod a další útok žraloka

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se konalo v sobotu ve svatovítské katedrále za účasti politických špiček i...

Čeští dělostřelci nasadí v Litvě houfnice Dana. V misi se předvedou naposledy

Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku v Jincích budou v příštím roce působit pod německým velením v alianční misi eFP...

V první polovině týdne se oteplí a zaprší, od čtvrtka může znovu sněžit

Přímý přenos První polovina pracovního týdne bude teplejší než předchozí dny. Srážky, které se budou s přestávkami vyskytovat na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...