Byli oběťmi provokace v babickém případu. Faráře připomíná pamětní deska

  19:13aktualizováno  19:13
Zavraždění kněží z Babic - Jan Bula, František Pařil a Václav Drbola se symbolicky vrátili na své fary. Nově je totiž připomínají kovové pamětní tabulky, které iniciátoři projektu Poslední adresa umístili na místo jejich posledního bydliště.

Cedule na babické faře připomíná faráře Drbolu. V sousední škole (vpravo) byli zavražděni tři členové MNV. | foto: ČTK

Na dveře fary v Babicích u Třebíče zaklepal na počátku května 1951 Ladislav Malý. Když mu farář Václav Drbola otevřel, měl pro faráře líbivou legendu.

Jako americký agent se měl podílet na útěku arcibiskupa Josefa Berana z internace a od faráře se dožadoval spojení na místní protikomunistický odboj. Farář mu ho dal. Jak to bylo dál, zná většina diváků z propagandistického seriálu Československé televize 30 případů majora Zemana, Vrah se skrývá v poli.

Fotogalerie

V televizi „teroristé“, protikomunističtí odbojáři, zabijí čtyři místní komunisty v místní škole a pak je spravedlnost v podobě SNB dostihne v poli za vesnicí a farář skončí ve vězení. Konec a titulky. Celé ve strhujícím provedení komunistického krimithrilleru.

Ve skutečnosti to bylo jinak. Když farář zjistil, že se stal obětí provokace, bylo už pozdě, byl zatčen. Už dva týdny před střelbou v babické škole.

A vykonstruovaný proces šel rychle, deset dní po střelbě proběhl soud, 14. července byl vynesen rozsudek, 1. srpna bylo zamítnuto odvolání a 3. srpna byl v jihlavské věznici popraven. Celkem bylo odsouzeno 107 lidí, z toho 11 k trestu smrti. Od čtvrtka má Václav Drbola na babické faře pamětní desku jako součást projektu Poslední adresa.

Jedenáct trestů smrti

Katoličtí kněží Jan Bula, František Pařil a Václav Drbola se stali obětí provokace připravené a využité Státní bezpečností. 

Druhého července 1951 byli na chodbě školy v Babicích u Třebíče zastřeleni tři členové rady MNV. Iniciátorem vraždy byl Ladislav Malý, který se vydával za agenta americké tajné služby CIC, ale pravděpodobně byl provokatérem StB. 

Seriál vs. realita

 • Události v Babicích se staly volnou předlohou pro 10. díl seriálu 30 případů majora Zemana Vrah se skrývá v poli. 
 • V seriálové Plánici je Zemanovým protihráčem americký agent „kapitán“ a jeho místní spojenci – kulak, udavač gestapa a alkoholik. V seriálu je také odsouzen plánický kněz. 
 • K událostem se vrací i epizoda Štvanice z roku 1968, kde kněz žádá o rehabilitaci. To se v reálu stát nemohlo, babický kněz byl popraven.

Podle úřední zprávy pachatele vraždy Ladislava Malého a jeho tři spolupracovníky, místní sedláky, 3. července v poli objevilo letadlo SNB. Při pokusu o jejich zatčení propukla přestřelka, při které dva z nich zahynuli. Vražda komunistických funkcionářů pak byla záminkou pro likvidaci a diskreditaci především rolníků a kněží a pro násilnou kolektivizaci místních sedláků.

Byly zatčeny desítky lidí, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k vysokým trestům včetně jedenácti poprav. Tři z nich dostali právě místní faráři.

„Páter Drbola byl dopraven do vyšetřovací vazby jihlavské Bezpečnosti a podroben mučení. Vyšetřovatelé jej potřebovali přinutit k absurdním přiznáním účasti na skutku, o kterém se dozvěděl teprve při výsleších. Nesmyslná obvinění vykreslovala pátera Drbolu jako ideového vůdce ilegální skupiny v Babicích,“ popisuje historička Ústavu pro studium totalitních režimů Markéta Doležalová.

Katolická církev usiluje o jeho blahoslavení. Projekt Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu. Přípravě jeho procesu věnovala StB mimořádnou pozornost. „Proces provázela mohutná propagandistická kampaň. Kněží na všech katolických farách v okolí byli donuceni hromadně sepisovat odsudky jeho činů,“ doplňuje Markéta Doležalová.

Fakta

Provokace kněží StB

Jan Bula, farář v Rokytnici

 • V únoru roku 1951 jej kontaktoval Ladislav Malý, jeho spolužák z gymnázia. Tvrdil, že unesl z internace pražského arcibiskupa Josefa Berana a chce jej převést přes hranice. 
 • Před spoluprací s Malým byl Bula varován pro podezření, že je agentem provokatérem řízeným StB. Když Malému sdělil, že s ním spolupracovat nebude, dva dny nato byl zatčen. 
 • V době, kdy došlo ke střelbě v Babicích, byl už tři měsíce ve vězení. Byl vyslýchán, mučen a po vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Popraven v květnu 1952.

František Pařil, farář v Hor. Újezdě

 • V noci z 24. na 25. června 1951 přivedl mladý sedlák Antonín Mityska na faru do Horního Újezdu společně s dalším sedlákem Antonínem Plichtou na faru Ladislava Malého. 
 • Oběma sedlákům Pařil důvěřoval. Pařilovi přítomnost údajného agenta Malého vadila, ale nechtěl je udat.
 • Zatčen byl dva dny po vraždě. Násilím byl donucen k doznání, že byl podrobně informován a podporoval činnost „protistátní skupiny L. Malého, poskytl jim úkryt a zásoboval je“. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven.

Václav Drbola, farář v Babicích

 • Vzkaz Malému, že mu nevěří, znamenal pro babického faráře Drbolu zatčení. Proběhlo 17. června 1951, více než dva týdny před střelbou v babické škole. 
 • Souzen byl už deset dnů po střelbě ve škole ve dnech 12.–14. července 1951. 
 • Třetí den jednání soudu byl vynesen rozsudek smrti na základě obvinění z velezrady a navádění k vraždě. Obhajoba byla pouze formální, jeho obhájce se musel okamžitě po skončení soudu odvolat, aniž viděl rozsudek. Odvolání bylo 1. srpna 1951 zamítnuto a 3. srpna byl Drbola popraven.

Jan Bula, farář v Rokytnici

Jan Bula, farář v Rokytnici

Václav Drbola, farář v Babicích

Václav Drbola, farář v Babicích

František Pařil, farář v Horním Újezdě

František Pařil, farář v Horním Újezdě

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Najdete na iDNES.cz