Diskuse k článku

Atentátníci na Heydricha si nekopali tunel, je to mýtus

Bitvu československých parašutistů s nacistickými vojáky zpracoval v roce 1964 ve filmu Atentát Jiří Sequens. Od té doby se traduje, že se parašutisté snažili v podzemní kryptě prokopat ven. Historici však tuto možnost nepokládají za pravděpodobnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

(registrac)

Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

Myslím že americké zpracování je mnohem detailněji zpracované, samozřejmě má taky své nedostatky, ale mě se líbí mnohem víc. Nejsem přívrženec "rymejků", ale film Operace Daybreak je mnohem lepší.

0/0
18.6.2012 19:20

časy jsou zlé, kamile

Re: Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

co člověk, to názor.

Mně přijde, že (jakkoliv Sequens točil jinak strašlivej odpad) Atentátu až na drobnosti není moc co vytknout, zatímco ten emerickej film je příšernej blábol a jeho patos vyvolává nechtěnej smích. Skoro bych řekl, že ti kluci se z toho museli v Ďáblicích obracet v hromadným hrobě.

0/0
19.6.2012 9:47

(registrac)

Re: Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

Mě se na tom líbí to detailní zpracování třeba to co se dělo bezprostředně po atentátu s Heydrichem nebo třeba jak ho oblékají do rakve. Výborně uděláno je ve filmu vypálení Lidic, nasazení korunovačních klenot natočeno správně, v trezoru svatovítského chrámu jak to podal Sequensův film se to nestalo. Výslech Čurdy (Matina Shawa alias Doyle známeho ze seriálu Profesionálové), Zdeněk Srstka mu tam pěkně naložil :))) Samozřejmě je tam i spusta chyb - až přehnaný masakr němců v kostele, při obléhání kostela němci v pozadí projede novodobý autobus MHD, atd, atd. Ve výsledku ten film řadím daleko před Sequensův Atentát a zaráží mi proč se o tomto skvělém zpracování i sčeskými herci skoro vůbec nemluví, podle mě ze strachu, že by se mohl líbit víc než Sequensův Atentát.

0/0
19.6.2012 10:50

matysek-k

Re: Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

to nemyslíš vážně, už začátek toho filmu je neskonalá ptákovina. Čurda rozhodně neskákal s Gabčíkem a Kubišem. Gabčík je údajně z Plzně a Kubiš měl být v 39 roce zatčenej Němci a měl na zádech po mučení hákový kříže. Takhle bych mohl pokračovat, těch nesmyslů je tam ještě spousta. Je sice pravda, že Sequens se neubránil chybám, ale bylo jich rozhodně méně

0/0
20.6.2012 20:23

matysek-k

Re: Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

mimochodem, to nasazení koruny se nestalo vůbec. Takže ani amíci to nenatočili správně. Nehledě na to, že podle nich Němci obklíčili kostel ve dne, někdy kolem 2 odpoledne. Fakt skvělé zpracování ;-D

0/0
22.6.2012 7:19

Hovězí Jarmil

Re: Nechápu proč je omýlán pořád jen Sequensův film

si děláš p..., doufám;-D. daybreak je celkem fajn kratochvilnej filmek pro zasmání, kdežto atentát umělecký dílo. tohle prostě nejde srovnávat, to je úplně jiná liga.

+1/0
20.6.2012 12:58

Antidukat

Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

Přestože Němci dělali razie, zatýkali a mučili kdekoho, na jejich stopu přivedl nácky až člověk z vlastních řad - Karel Čurda. Nebýt jeho, s největší pravděpodobností by válku přežili. Odboj už měl vypracovaný plán evakuace z Prahy. Měli je převézt v rakvích v pohřebním voze. Potřebné bumážky si už obstarali a dle zkušeností s německými hlídkami na okrajích Prahy, které neměly moc chuť prohlížet vozy s nebožtíky, to celé mělo velkou šanci na úspěch. Dokonce se uvažovalo, že vysílačkou požádají o letadlo z Anglie, které by parašutosty dopravilo zpět. Ale s ohledem na možnosti odboje obstarat dostatečně dlouhou ranvej s pevným povrchem a protože Anglie prostě neměla v té době letoun s požadovanými parametry, to byla opravdu jen utopie...

0/0
18.6.2012 14:29

pettyo

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

S největší pravděpodobností by se jim z Prahy podařilo odjet normálně vlakem tak jako se to povedlo Čurdovi. Čurda prošel na nádraží přes hlídky po atentátu při odjezdu z Prahy i při návratu do Prahy. Nejspíš by se to nepovedlo pouze Kubišovi, který byl zraněný v obličeji a Němci to věděli a asi i Valčíkovi jehož fotku měl u sebe št.kpt.Morávek.  O ostatních nic nevěděli a nebyl důvod proč by přes hlídky na nádraží neprošli.

0/0
18.6.2012 14:36

časy jsou zlé, kamile

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

a) není tak docela pravda, že o ostatních gestapo nic nevědělo - bavíme se o polovině června, kdy měli pod zámkem i Zapletala a Čoupka ze skupiny Bivoac - takže se rozhodně nedá vyloučit, že mohli mít i informace minimálně o Hrubým a Bublíkovi, kteří byli vysazeni společně s nimi.

b) i když souhlasím, že z Prahy by se dost možná dostali, kam měli jít? Osudy právě Bivouacu nebo pozdějšího výsadku Antimony ukazují, že opravdu neplatí, že mimo Prahu by byli v bezpečí. Víra, že by se přidali k partyzánům (jakým?) na venkově a přežili by do konce války, je mírně řečeno naivní. Nakonec by jim nezbylo, než se vydat domů (kde by je dřív nebo později dostali) nebo zkusit přejít na Slovensko (což např. měsíc poté neúspěšně zkusil svob.Dvořák ze Steelu)

0/0
18.6.2012 15:25

pettyo

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

No já spíš reagoval na ten plán odboje dostat je z Prahy. Co by bylo potom asi nikdo neví.

0/0
18.6.2012 15:30

pettyo

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

A i když to samozřejmě parašutisti nemohli vědět tak třeba o Hribém se jim nepodařilo zjistit prakticky nic. Skutečné jména jim odhalil Čurda a ten Hrubého neznal. Proto taky přežila jeho rodina.

0/0
18.6.2012 15:32

časy jsou zlé, kamile

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

zajímavá věc, která celkem vyvrací mýtus o tom, jak Češi kolaborovali - Valčíkovu fotku mělo před atentátem gestapo víc než 2 měsíce. Určitě ji poslali do světa, ať jim některá četnická stanice dá vědět, kdo to ve skutečnosti je, protože jeho fotku na vyhlášce vytiskli hned v den atentátu, včetně jména Valčík. Jenže to příjmení byla jediná věc, která je na tý vyhlášce správně! Ostatní údaje (křestní jméno, ročník a místo narození) jsou všechny špatně, takže se dá usuzovat, že ani Valčíka neudal nikdo z protektorátu v těch 2 měsících, ale jeho identitu potvrdil buď Gerik nebo Pavelka, které gestapo v tu dobu mělo a kromě příjmení nic neznali správně.

0/0
18.6.2012 16:11

pettyo

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

Tak on Valčík poměrně výrazně změnil vzhled. V Anglii blonďák. Na posmrtné fotografii černovlasý s knírkem. Ale samozřejmě lidi co ho znali tak věděli že to je on.

0/0
18.6.2012 16:30

časy jsou zlé, kamile

Re: Ti kluci měli nakonec obrovskou smůlu

ano, Valčík změnil vzhled, ale až poté, co došlo k částečnému prozrazení, takže Morávek (a po jeho smrti gestapo) mělo jeho původní fotku jako blonďáka, jak ho jistě z před válečných let znalo jeho okolí.

0/0
18.6.2012 17:05

sematam

Historik Šustek

by měl vysvětlit proč parasutistům nepadali na hlavu německé granáty, když se přetahovali s hasiči o žebřík skrz ten otvor v kryptě, což byla akce zachycená na dochovaných fotografiích z boje. Ale zdá se že ta prohlubeň ve zdi krypty skutečně nepochází od parašutistů, protože jich bylo jen sedm, bojovali proti velké přesile a těžko si mohli dovolit zabývat se jinou činností než obranou kostela. Zajímavé je že německá fotografická dokumentace neobsahovala prostor krypty, takže Šustekovo spoléhání se na německou důkladnost je trochu optimistické.

0/0
18.6.2012 13:20

Zmuda

Re: Historik Šustek

Takovejch historiků, jako je Šustek, těch už bylo, a co je nejhorší, ještě bude!

0/0
18.6.2012 13:29

časy jsou zlé, kamile

Re: Historik Šustek

hlavně, že máme vodborníka, jako seš ty. R^

0/0
18.6.2012 13:36

časy jsou zlé, kamile

Re: Historik Šustek

granáty jim nepadaly na hlavu samozřejmě proto, že vedení akce převzalo gestapo a chtělo je za každou cenu dostat živé, jinak by to taky netrvalo skoro 7 hodin.

0/0
18.6.2012 13:35

waleyo

Re: Historik Šustek

Nepřevzalo - veltiel Gestapa Geschke ji měl v rukou od samého začátku a SS-áky dostal k ruce, protože byli lépe vyzbrojení. Ve vedení akce ale byly kompetenční nejasnosti, takže SS-áci si chvílemi dělali co chtěli - ale i tak měli jasný rozkaz snažit se dotyčné zajmout živé - jinak by samozřejmě nebyl problém kostel nahoře rozstřílet nebo podpálit a taky by se nenamáhali s vytápěním krypty vodou, když by tam stačilo naházet granáty...

0/0
18.6.2012 14:30

Antidukat

Re: Historik Šustek

Jednotky SS první 2 hodiny bojovaly s paragánama na kúru uvnitř kostela, a kryptu vzali útokem až poté. Během těch 2 hodin mohli klidně ti kluci v podzemí zkusit dosáhnout nemožného...

0/0
18.6.2012 14:21

waleyo

Re: Historik Šustek

Už ses někdy prokopával přes zeď bez nářadí?!

0/0
18.6.2012 14:31

Antidukat

Re: Historik Šustek

Měli údajně dole železnou tyč.

0/0
18.6.2012 14:32

waleyo

Re: Historik Šustek

Super! Jdi do staré krypty a 2 hodiny se pokoušej železnou tyčí prokopat přes zeď!

0/0
18.6.2012 14:38

Antidukat

Re: Historik Šustek

Ta díra ve zdí kostela zhruba odpovídá 2hodinovému úsilí o vykopání únikové cesty.

0/0
18.6.2012 15:32

pingu1

Re: Historik Šustek

..moje rec..;-)   a snaze odvest vodu..

0/0
18.6.2012 15:40

časy jsou zlé, kamile

Čurda

zastávat se ho? ani náhodou. Mít pochopení pro jeho činnopst po heydrichiádě? nikdy. Ale samotná zrada? prostě nevím.

Většina lidí dělá chybu, když ho hodnotí na základě celkem podrobných informací a znalostí, které má teď po 70 letech. Jaké informace měl v polovině června 42 Čurda? Co v danou chvíli prokazatelně věděl? Přiletěl 28.3., takže tu byl zhruba 2,5 měsíce. Spolu s ním letělo 5 lidí - o Gerikovi nevěděl nic, s Opálkou byl částečně v kontaktu, o zbylých 3 sice nevěděl, ale podle mě byli spolu s Lidicemi naprosto zásadní pro jeho rozhodnutí - z novin věděl, že za těch 2 a půl měsíce (taková chvilka..) stihlo gestapo vypátrat a popravit rodiny Pechala, Mikše i Kolaříka - lidí, o kterých věděl, že s atentátem neměli nic společného... Jako člověka, který měl poměrně dost sourozenců s rodinama, ho to zlomilo.

Možná, že kdyby byl Opálka důslednější, zemřel by Čurda spolu s ostatníma po zradě někoho jiného a dnes by byl za hrdinu. Paradoxně by tak možná přežila i jeho rodina.

0/0
18.6.2012 13:08

pingu1

Re: Čurda

.. co Cech to kutiil a partyzan...;-) proto si taky Cesi neumi vladnout...

0/0
18.6.2012 13:13

pingu1

..nekopali si tunel

..chteli odvest vodu...;-)

0/0
18.6.2012 12:52

pingu1

..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..STB.. :-/

0/0
18.6.2012 12:12

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..nebo jak vypadala uniforma Gestapa...:-/

0/0
18.6.2012 12:13

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Do r.1939 Gestapo uniformy nemělo, protože vzniklo z pruské politické policie a ta pracovala v civilu, ale Gestapáci, kteří byli současně i členy SS nebo jiných stranických unifomovaných složek, mohli nosit jejich uniformy, ale nikoliv ve službě. V r. 1939 bylo Gestapo začleněno do RSHA a jeho členové začali nosit šedé uniformy SS - ale pouze když sloužili v Centrálním úřadu (Hauptamt) neb ov regionálních velitstsvích (Abchnitte) - při službě mimo tyto budovy (tj. i v nižších služebnách) chodili v civilu protože byli "tajní" - ostatně měli dot přísná pravidla utajení, takže když měli být legitomováni (i nadřízenými!), ukazovali pouze služební odznak, ale žádný průkaz. Počínaje rokem 1940 začali Gestapáci na okupovných územích nosit šedé služební uniformy SS, aby na ně Wehrmacht nestřílel v domnění, že jsou to partyzáni. Stačí?

+3/0
18.6.2012 12:33

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..hezky jsi to rozepsal ,stacila jedna veta : zadnou nemeli...;-)

0/0
18.6.2012 12:44

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

To tam taky píšu. Ale současně není pravda, že nikdy žádnou nenosili. Ještě něco?

0/0
18.6.2012 13:12

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..  vo co Ti jde..?  gestapaka si podle uniformy nemohl poznat , vsechny ostatni informace jsou irrelevantni...

0/0
18.6.2012 13:16

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

O co jde mě? Snad o co jde Tobě, ne?! Proč se tady tak blbě ptáš, když nechceš slyšet odpověď?

0/0
18.6.2012 13:21

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..odpoved si rad poslechnu , vokecavek netreba...;-)

0/0
18.6.2012 14:46

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..odpovědi se Ti dostalo, dalších provokací netřeba... ;)

0/0
18.6.2012 14:55

Doktor.bota

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

jo, ale to by tady nemohl machrovat s hauptamtem

0/0
18.6.2012 13:27

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Nemachruju. Provokuje - tak jsem ho vzal za slovo. To Ti vadí?

0/0
18.6.2012 13:36

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..hauptamt neni centralni, ale hlavni ,to jen tak na okraj..;-)

0/0
18.6.2012 14:45

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Teď s mě fakt dostal a úplně jsi rozvrátil celý můj přípspěvek...! Co já budu dělat?!

0/0
18.6.2012 14:54

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..pro zacatek se chovej slusne..;-)

0/0
18.6.2012 14:55

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Jak se do lesa volá... ;)

0/0
18.6.2012 14:55

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Spokojen nebo bude následovat další provokativní a hloupý dotaz trolle?

0/0
18.6.2012 15:00

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Ty sis začal...

0/0
18.6.2012 15:03

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..bez si postezovat mamince...;-D

0/0
18.6.2012 15:06

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Jak "vtipné"... :)

0/0
18.6.2012 15:09

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Stačilo se zeptat nějakého disidenta, kam ho tahají na vyýslechy.

0/0
18.6.2012 12:34

pingu1

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

..ja jsem v zivote nikdy nevidel disidenta a  STBaka taky ne , STB si pujcovaqli kancelare

u policajtu ,nebo meli tajny byty...:-P

0/0
18.6.2012 12:45

waleyo

Re: ..nevi nekdo jak se hledala sluzebna

Já nevím cos v životě neviděl - to může být pakticky ckoliv. Ptal ses jak, tak jsem Ti odpvoěděl. Na blbou otázku - blbá odpověď. Mimochodem proč si tedy estébáci tahali Havla, Třešňáka, Kohouta atd. do Bartolomějské 10 kde sídlila správa vyšetřování?

Jinak centrála StB sídlila v Thákurově ulici na Praze 6 a měla tam i III. správu, hlavní správu kontrarozvědky a některé servisní útvary (archiv napříkiald) - rozvědka sídlila koncem 80. let v Kobylisích. Spokojen nebo bude následovat další provokativní a hloupý dotaz trolle?

0/0
18.6.2012 13:20

Najdete na iDNES.cz