Letošní Bahna předvedou tankový balet i rekonstrukce historických bitev

  17:04aktualizováno  17:04
Každoroční ukázka schopností a techniky české armády nazvaná Den pozemního vojska Bahna se bude již po třicáté konat 22. června u Strašic na Rokycansku. Součástí programu jsou mimo jiné i ukázky historických bitev z druhé světové války. Na akci svou techniku předvedou i vojáci z Rakouska, Slovenska i USA.

Ve vojenském prostoru Brdy se konal 29. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2018 (23. června 2018). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vstup bude opět zdarma. Na úterní tiskové konferenci o tom informovali zástupci pořadatelů a české armády.

Akce každoročně na tankodrom Zadní Bahna u Strašic přiláká kolem 50 tisíc návštěvníků. Letos organizátoři podle člena Nadace pozemního vojska a ředitele Muzea na demarkační linii Františka Kocha čekají minimálně stejný zájem.

Fotogalerie

Do letošních ukázek se zapojí asi tisíc vojáků a několik set zástupců policie, hasičů, Vězeňské služby, Vojenské policie nebo nadšenců z historických spolků s několika sty kusy současné i historické techniky.

Hlavní dynamickou ukázku bude mít v režii česká armáda. Podle armády vojáci za podpory letectva a dělostřelectva povedou boj na zdrženou s následným protiútokem, do kterého se zapojí hlavně příslušníci 7. mechanizované brigády ve spolupráci s jednotkami bojové podpory. K dispozici budou mít 26 bojových vozidel, dva letouny a dva vrtulníky.

Velitel pozemního vojska Josef Kopecký poznamenal, že účast české armády na akci je součástí výcviku jejích jednotek, které jsou vyčleněny do zahraničních operací nebo pohotovostních sil NATO i Evropské unie. „Na Bahnech chceme ukázat návštěvníkům připravenost vojenských profesionálů k plnění těchto úkolů,“ poznamenal. Vojáci lidem předvedou tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry i lehká obrněná vozidla.

Pro návštěvníky je připraveno několik překvapení

Návštěvníci se mohou podle Kocha těšit i na řadu překvapení. Jedním z nich bude tankový balet na symfonickou báseň Má vlast od Bedřicha Smetany. Organizátoři slibují i několik překvapení, která se týkají historické vojenské techniky z období druhé světové války.

Právě největšího světového válečného konfliktu se budou týkat i historické vojenské ukázky. První předvede přepadení radiostanice v Gliwicích, kterým začala druhá světová válka. Druhá se bude týkat konce války, za použití 14 tanků a další techniky bude rekonstruovat události z dukelské operace. Mottem je podle Kocha, že „nikdo nemá právo zapomenout“. „Je důležité, aby se zvlášť mladí dozvěděli, že se něco dělo a kolik milionu lidských životů to stálo,“ zdůraznil.

Svou techniku pošlou i zahraniční armády. Ozbrojené síly Rakouska předvedou bojové vozidlo pěchoty ULAN. Slovenská armáda představí modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M a průzkumné bojové vozidlo BPsV. USA přivezou obrněná bojová vozidla Stryker.

Návštěvníci budou moci odstavit svá vozidla na dvou záchytných parkovištích, do areálu je pak kyvadlově budou přepravovat autobusy. Podrobnosti o jízdních řádech i o programu organizátoři zveřejňují na www.bahna.eu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz