ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: IAI, Public Domain

Ani Heron, ani Bayraktar. Obrana nakoupí 200 malých dronů, ty větší musí počkat

  • 11
Resort obrany ještě před pár týdny vyjednával s izraelskou státní firmou IAI o nákupu tří dronů střední kategorie Heron 1 za 2,7 miliardy korun. Na začátku dubna ale vyrazila delegace obrany i generálního štábu do továrny vyrábějící bezpilotní letouny Bayraktar, které známe z bojišť na Ukrajině. Podle všeho ani jedna z variant nyní není aktuální. Armáda místo nich pořídí 200 malých dronů.

„Jednání s vládou Izraele o pořízení bezpilotních prostředků Heron pro tuto chvíli končí. Čekáme na nové specifikace od armády, které se pokusíme s jejich novými požadavky vyjít maximálně vstříc,“ uvedla na dotaz redakce iDNES.cz Ivana Navrátilová z ministerstva obrany.

Tři izraelské drony za 2,7 miliardy, nebo bayraktary? Armáda chystá nákupy

Přitom ještě v srpnu loňského roku měla obrana jasno. „Podobně jako u dalších velkých akvizic jsme se rozhodli pro cestu G2G, tedy přímé jednání mezi vládami. Umožní nám to nastavení dlouhodobé spolupráce a zabezpečení provozu, oprav a dodávek náhradních dílů dodávané vojenské techniky po celou dobu životnosti,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Ta dokonce předpokládala uzavření smlouvy o nákupu už v loňském roce. „Věřím, že k uzavření smlouvy dojde ještě v letošním roce,“ dodala ministryně.

Ministerstvo obrany v loňském roce, tedy již po vypuknutí války na Ukrajině provedlo předběžné tržní konzultace, aby zjistilo, který bezpilotní letoun nejlépe pokrývá potřeby armády. Z těchto konzultací jako nejlepší vyšel podle obrany typ Heron 1 od izraelské státem vlastněné společnosti Israel Aerospace Industries.

Izraelský bezpilotní letoun Heron 1

„Na základě posouzení jednotlivých požadovaných parametrů poskytnutých ze strany oslovených dodavatelů bezpilotních systémů projektovému týmu ministerstva obrany vybraný prostředek nejvíce odpovídá předpokládanému využití v rámci armády a splňuje budoucí požadavky pro plnohodnotné využití, jak na území ČR v rámci výcviku, tak pro případné využití v rámci podpory jednotek v zahraničních operacích,“ řekl plukovník Pavel Nakládal, který tuto oblast za armádu hodnotil.

Nyní, po několika měsících, je vše jinak, protože podle ředitele sekce zpravodajského zabezpečení brigádního generála Romana Hyťhy se vyhodnocují poznatky ze současného bojiště kontinuálně, ale intenzita a charakter bojů na Ukrajině je dle něj akcelerovaly a daly jim jasný směr.

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

„Naším úkolem je sledovat schopnosti našich potenciálních protivníků komplexně, nezaměřovat se jen na jeden segment nebo region. Na druhou stranu probíhající ruská invaze na Ukrajinu je významná nejen svým rozsahem, ale i paletou schopností, kterou obě strany používají, což mělo na naše hodnocení vliv,“ vysvětlil Hyťha faktory, které vedly k přehodnocení priorit, tedy změny z původního záměru nákupů tří dronů střední kategorie, po nákup malých dronů do dvaceti kilogramů.

Drony i pro průzkumné jednotky

Současnou změnou priorit nákupů bezpilotních prostředků chce armáda vybavit tři bojové prvky a to 4. brigádu rychlého nasazení, 7. mechanizovanou brigádu a 43. výsadkový pluk. Menšími bezpilotními prostředky budou disponovat i průzkumné jednotky a jednotky dalších druhů sil. Vše je kalkulováno s cílem maximalizovat bojové schopnosti brigádních úkolových uskupení Armády České republiky.

Ignorujete nás a chcete jen izraelské drony, kritizuje český výrobce obranu

Z ušetřených prostředků na nákup středních taktických dronů tak budou podle obrany vybaveny jednotky na taktickém stupni. Náklady budou nižší, než byla očekávaná cena třech středních taktických dronů. „Je třeba mít ale na paměti, že drony kategorie mikro a mini nemohou nikdy nahradit střední taktické drony a naopak. Jsou to jiné prostředky,“ přiblížil generál Hyťha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video