Hrozba islamismu není akutní, míní expert. Podle jiného už ve válce jsme

  19:45aktualizováno  19:45
Miloš Zeman považuje Islámský stát (IS) za natolik velkou hrozbu, že by se v pozemním úderu proti němu měly spojit všechny státy OSN. U bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody by našel zastání. Generál ve výslužbě Jiří Šedivý oproti tomu namítá, že boj proti IS už začal. A politolog Jan Šír nepovažuje islamisty za akutní problém.

Bojovníci Islámského státu | foto: Reuters

Prezident Miloš Zeman v úterý na vzpomínkové konferenci vyzval k sjednocené ozbrojené akci proti Islámskému státu, které by se mělo zúčastnit mezinárodní společenství včetně všech členů Rady bezpečnosti OSN (více si přečtěte zde). Portál iDNES.cz se zeptal expertů, zdali má prezidentův apel v současnosti smysl a jestli má šanci na to, že ho světoví státníci vyslyší.

Cyril Svoboda

Bývalý předseda KDU-ČSL. V letech 2002 až 2006 byl ministrem zahraničí. V roce 2011 založil Diplomatickou akademii. Přednáší o ústavním právu, evropské integraci a mezinárodních vztazích.

Politik Cyril Svoboda zkoušel profesi, kterou nikdy nevykonával.

Bývalý ministr zahraničí a ředitel soukromé Diplomatické akademie Cyril Svoboda s prezidentem v podstatě souhlasí. „Já jsem zastáncem toho, co říká prezident republiky Miloš Zeman. Mandátem OSN, tedy Rady bezpečnosti, je nejenom dodávat zbraně, ale mít na místě přítomné vojáky.“  

Podle Svobody by akce neměla být vnímána jako křižácké tažení Evropy do Sýrie a Iráku. Vzhledem ke globálnímu charakteru OSN by se mohly zapojit také síly arabského světa.

„Někdo musí vzít odpovědnost. Míra nasazení je přímo úměrná tomu, jak vážně ten konflikt bereme. Poslat pouze bezpilotní letadla a shodit tam balíky s kalašnikovy je alibismus. To není řešení problému,“ domnívá se diplomat.

Pokud má euroatlantická civilizace převahu a silné postavení, měla by to podle Svobody předvést. „Nejsem válečný štváč, ale jestliže ta válka trvá, tak ji někdo musí zastavit,“ tvrdí Svoboda.

Koalice proti IS už je poměrně široká

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý oproti tomu namítá, že boj proti Islámskému státu už začal. 

Jiří Šedivý

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR. Velel českému kontingentu při misi IFOR v Bosně a Hercegovině v roce 1996. V roce 2002 odešel z armády.  

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

„Ten proces boje proti Islámskému státu i obecně proti terorismu jako takovému už probíhá a ta koalice de facto funguje. Samozřejmě, že ne všichni se jí chtějí zúčastnit, často se mluví o Rusku, Číně, Indii. Ale ta koalice je poměrně široká a vedená Spojenými státy,“ tvrdí Šedivý.

Upozorňuje však i na možná rizika Zemanova apelu. Česko se už angažuje v pomoci Kurdům (více zde) a pokud prezident Zeman vyzývá OSN k širšímu zapojení, není možné vyloučit případné protiakce islamistů vůči České republice.

„Nikdo neví, kdo je tady a kdo poslouchá. Radikální islám velmi postupuje, s tím už se počítá. A obecně platí, že ČR jako součást euroatlantického prostoru se dříve nebo později také stane terčem teroristického útoku. Bude dobře, když se nám povede to nějakým způsobem zvládnout. Ale nemůžeme si myslet, že jsme úplně mimo,“ upozornil Šedivý.

Hrozba IS není akutní. Společná akce není na obzoru

Zapojení států Rady bezpečnosti OSN by nutně znamenalo, že by Spojené státy musely spolupracovat s Ruskem. To by mohlo být  problematické vzhledem k tomu, že obě země na sebe uvalily hospodářské sankce.

Jan Šír

Politolog z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle politologa z Fakulty sociálních věd UK Jana Šíra však k urovnání vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy jen tak nedojde. „Momentálně tomu nic nenasvědčuje. Obě země spolupracovaly v Sýrii v otázce bezpečného vyvezení zbraní hromadného ničení, konkrétně chemických zbraní. Tohle byl jeden menší případ, kde se ukázalo, že mohou spolupracovat, aniž by byly ohroženy zájmy kterékoli strany. Jinak momentálně nějakou konvergenci zájmů nevidím,“ uvedl Šír.

„Hrozbu islámského terorismu na rozdíl od pana Zemana nevnímám jako akutní. Z toho důvodu si myslím, že nějaká společná akce na obzoru není. Což samozřejmě nevylučuje, aby spolu (Rusko a Spojené státy) nespolupracovaly v nějakých dílčích technických otázkách,“ míní politolog.

Prezident Zeman vyzval k boji proti Islámskému státu:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz