Agentura Factum Invenio dělala průzkum veřejného mínění pro ministerstvo zahraničí. V druhé polovině prosince se ho zúčastnilo 961 respondentů starších osmnácti let.
Měnící se postoj odůvodňují tvůrci průzkumu dvěma věcmi: zaprvé se otázka umístění amerických základen už tolik neprobírá ve vrcholové politice.
"Za druhé stále více lidí má informace o tom, že rakety, které by v Česku mohly být, by nebyly útočné, ale pouze obranné," uvedl Jan Herzmann, ředitel firmy Factum Invenio. "To je pro mnoho lidí důležitá okolnost."
Herzmann proto nevylučuje, že obyvatel, kterým by protiraketová základna nevadila, bude přibývat. "Bude záležet na tom, zda nová pevná vláda uspořádá informační kampaň o tom, co mohou lidé od umístění radarů nebo raket čekat. Odhaduji, že s raketami by nakonec mohla souhlasit i mírná většina."
Pokud by bylo kvůli americkým základnám vypsáno referendum, tak by k němu podle výsledků průzkumu přišly téměř dvě třetiny oslovených. Kam rakety a radar chtějí umístit, Američané řeknou už začátkem letošního roku.
Výsledky průzkumu Factum InvenioSouhlas s umístěním zařízení s protiraketovými střelami: Souhlas s umístěním radaru monitorujícího případné ohrožení: |