Poslední šéf StB Lorenc se vězení vyhnul, na Slovensku dostal podmínku

aktualizováno 
Generálporučík Alojz Lorenc bývá považován za jednoho z nejvlivnějších mužů závěrečné éry normalizace, kdy stál v čele StB. V průběhu sametové revoluce měl vydat rozkaz, podle kterého nemají složky StB nijak zasahovat do listopadových událostí. O několik týdnů později nařídil skartaci mnoha důležitých dokumentů StB.

Alojz Lorenc | foto: Tomáš NovákČTK

Lorenc se narodil 21. června 1939 v Trenčíně do rodiny drobného živnostníka a ženy v domácnosti. Maturitu složil na důstojnické škole v Popradu a poté absolvoval další vojenské kursy, vyučoval na katedře základů radiolokace Vyššího dělostřelecko-technického učiliště v Martině. Členem KSČ se stal v roce 1962. V roce 1970 absolvoval Vojenskou akademii Antonína Zápotockého v Brně.

V roce 1970 začal pracovat pro Federální ministerstvo vnitra nejprve jako vědecký pracovník – kryptolog, později jako lektor a vedoucí pracovník. Během normalizace byl v častém kontaktu s KGB.

V osmdesátých letech byl jmenován generálem a v roce 1985 prvním náměstkem federálního ministra vnitra, kterému po reorganizaci v roce 1988 podléhala celá StB. Fakticky tak řídil protišpionážní, ekonomickou, vojenskou i politickou kontrarozvědnou práci v celém Československu.

V noci z 18. na 19. listopadu 1989 vydal Alojz Lorenc rozkaz, podle kterého nemají složky StB nijak zasahovat do situace. Tento rozkaz později odůvodnil tím, že nechtěl více pobouřit občany. Role StB během revoluce je však dodnes zkoumána.

Lorenc sám tvrdí, že kritizoval vedení KSČ za konzervativní řízení státu. Měl navrhovat reformy po vzoru sovětské perestrojky i přehodnocení okupace Československa v roce 1989. Řada historiků však Lorencovy reformní snahy zpochybňuje a tvrdí, že se ve vedení KSČ pouze tvrdě bojovalo o moc.

Lorenc rezignoval na svůj post ve druhé polovině prosince 1989. Státní bezpečnost zanikla počátkem roku 1990, když byl federálním mistrem vnitra lidovec Richard Sacher. Ten nejprve zastavil činnost na vnitřním zpravodajství, poté nahradil ve všech krajích, okresech a obvodech náčelníky StB příslušníky Veřejné bezpečnosti a poslední lednový den vydal rozkaz, kterým k 15. únoru 1990 zrušil všechny centrální útvary StB.

Historicky poslední náčelník StB byl v roce 1992 postaven před soud za zneužívání pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody. Odsouzen byl ke čtyřem rokům vězení, ale jako slovenský občan odmítl po rozpadu federace nastoupit trest v České republice.

V květnu 1995 zahájily slovenské orgány nové vyšetřování, které provázela řada peripetií. Kauza dospěla k pravomocnému rozsudku teprve koncem dubna 2002, kdy Vyšší vojenský soud v Trenčíně potvrdil Lorencovi za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněný trest v délce 15 měsíců.

Generálporučík Lorenc byl rovněž stíhán za skartaci materiálů StB v prosinci 1989, k níž údajně dal příkaz. Za tento čin nebyl v Česku ani na Slovensku odsouzen.

Lorenc se po revoluci věnoval poradenské činnosti. Pracoval i pro investiční skupinu Penta. Vydal i několik vzpomínkových knih. V současné době je v důchodu.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Najdete na iDNES.cz