Britský poslanec údajně v 60. letech špehoval pro Československo

  7:51aktualizováno  14:46
Podle listu Mail on Sunday britský poslanec Geoffrey Robinson v 60. letech předával komunistické Státní bezpečnosti (StB) desítky zpráv a citlivých informací. Podle listu to tvrdí zpravodajské dokumenty z archivu StB. Robinson taková obvinění odmítá.

Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson | foto: Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Osmdesátiletý Robinson je poslancem za labouristy již od roku 1976. Podle Daily Mail je jedním z nejbohatších poslanců a úspěšným bussinesmanem. Měl také blízko k někdejším lídrům labouristů Tony Blairovi a Gordonovi Brownovi. Ve vládě Tonyho Blaira byl i mezi lety 1997 až 1998 ministrem.

Z dokumentů podle listu vyplývá, že v letech 1966 až 1969 předal komunistickému Československu desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních.

Zároveň prý přijal dary, jejichž hodnota by dnes přesahovala 12 000 liber (zhruba 350 000 Kč). Měl  dostat například poukázky v hodnotě stovek liber do luxusního nákupního domu Harrods v Londýně jako svatební dar v roce 1967. Později však začal peníze odmítat, což StB ocenila a spolupráci s ním označila jako „z finančního hlediska výhodnou“.

Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je „zapleten do špionáže“ a že by v případě dopadení byl „poslán do vězení“.

Robinson měl podle dokumentů blízký vztah s Karlem Pravcem, bývalým šéfem kanceláře StB na londýnské ambasádě. Tomu je nyní 88 let a žije v New Jersey. Dokumenty rovněž hovoří o údajných Robinsonových kontaktech s agenty někdejší sovětské tajné policie KGB, píše Mail on Sunday.

V době, kdy se měl setkávat s československým agentem Pravcem, pracoval v labouristických odborech a později ve státní společnosti Industrial Reorganisation Corporation.

Ve spisu, který ma 390 stran je podle deníku popsáno, jak se vyvíjel vztah Robinsona s Pravcem. Při jednom z jejich prvních setkání se Robinson označil jako „Leninista“ a člen levicové Fabiánské společnosti. Měli se setkávat v luxusních podnicích, které navštěvovali i tehdejší vrcholoví politici a londýnská smetánka. Během schůzek měl Robinson předávat zprávy nebo dokumenty, které si Pravec kopíroval.

StB pro něj měla kódové jméno Karko a zajímali se o něj proto, že se mohl dostat do kontaktu s tehdejšími ministry obrany a zahraničí. 

Informace se měly týkat například stažení britských vojsk ze západního Berlína a operací NATO. S Pravcem měl Robinson sdílet i informace například o vyjednávání britských politiků o přistoupení k Evropskému hospodářskému společenství, záměrech Británie pořídit nové atomové zbraně pro své ponorky nebo o plánech na stažení vojsk z blízkého východu. 

Robinson obvinění odmítá

Spolupráce podle deníku skončila v roce 1969 v době, kdy StB chtěla s Robinsonem rozšířit spolupráci a udělat z něj plnohodnotného agenta. V tom roce však byl Pravec odstraněn z londýnské ambasády, což přerušilo jejich styky.

Robinson však nyní prostřednictvím svých právníků odmítl jakékoliv pochybení. „Nikdy nepředával důvěrné vládní dokumenty či informace žádnému zahraničnímu agentovi a neměl k takovýmto materiálům přístup,“ uvedli advokáti.

Bulvární deník The Sun loni přinesl zprávu, že šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v 80. letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem StB. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.

Politickou kariéru Robinsona poznamenaly skandály

Britský poslanec Geoffrey Robinson v 70. letech

Geoffrey Robinson v 70. letech

  • Funkci na ministerstvu ve vláě Tonyho Blaira musel opustit v prosinci 1998 poté, co vyšlo najevo, že tehdejšímu ministrovi obchodu Peterovi Mandelsonovi půjčil 373 000 liber na nákup luxusního domu (ten částku získal ještě jako řadový poslanec v roce 1996). Mandelsonův úřad v té době vyšetřoval Robinsona kvůli angažovanosti ve společnosti Hollis Industries a finančním nesrovnalostem.
  • Po odchodu z funkce uvedl, že proti němu byla vedena intenzivní politická kampaň. Parlamentní výbor jej již v létě 1998 zprostil obvinění, že obdržel od bývalého mediálního magnáta Roberta Maxwella 200.000 liber a jako člen parlamentu je nenahlásil. Výbor Robinsona nicméně pokáral za to, že jako poslanec nezaregistroval svůj příjem coby ředitel dvou společností.
  • V lednu 1998 byl také Robinson zproštěn obvinění, že porušil parlamentní předpisy, když nenahlásil své kontakty s firmou působící mimo britské území.
  • Robinson v minulosti předsedal strojírenské firmě TransTec. Britská vláda v roce 2000 začala vyšetřovat její krach. Výkonný i finanční ředitel firmy se přiznali k podvodným praktikám v účetnictví. Ty se týkaly částky 18 miliónů dolarů, kterou po firmě požadovala zaplatit americká automobilka Ford Motor. Částka byla uhrazena již v roce 1998, avšak o její existenci nebyli informováni akcionáři.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Írán zadržel britský tanker, Londýn varuje před ráznou odvetou

Britský tanker Stena Impero (5. května 2019)

Británie v reakci na páteční zadržení svého tankeru v Hormuzském průlivu v sobotu varovala před eskalací napětí v...

Severovýchod USA zasáhla vlna veder, o život připravila už šest lidí

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Území od Texasu po stát Maine na severovýchodě Spojených států zasáhla silná vlna veder, která podle médií připravila o...

Na chorvatských dálnicích houstne provoz, turisté se valí k moři

Hustý provoz na německé dálnici A8 mezi Salzburgem a Mnichovem (20. července...

Na chorvatských dálnicích i většině hraničních přechodů do Chorvatska už od sobotního rána silně houstne provoz,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz