Osmdesátiletý Robinson je poslancem za labouristy již od roku 1976. Podle Daily Mail je jedním z nejbohatších poslanců a úspěšným bussinesmanem. Měl také blízko k někdejším lídrům labouristů Tony Blairovi a Gordonovi Brownovi. Ve vládě Tonyho Blaira byl i mezi lety 1997 až 1998 ministrem.
Z dokumentů podle listu vyplývá, že v letech 1966 až 1969 předal komunistickému Československu desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních.
Zároveň prý přijal dary, jejichž hodnota by dnes přesahovala 12 000 liber (zhruba 350 000 Kč). Měl dostat například poukázky v hodnotě stovek liber do luxusního nákupního domu Harrods v Londýně jako svatební dar v roce 1967. Později však začal peníze odmítat, což StB ocenila a spolupráci s ním označila jako „z finančního hlediska výhodnou“.
Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je „zapleten do špionáže“ a že by v případě dopadení byl „poslán do vězení“.
Robinson měl podle dokumentů blízký vztah s Karlem Pravcem, bývalým šéfem kanceláře StB na londýnské ambasádě. Tomu je nyní 88 let a žije v New Jersey. Dokumenty rovněž hovoří o údajných Robinsonových kontaktech s agenty někdejší sovětské tajné policie KGB, píše Mail on Sunday.
V době, kdy se měl setkávat s československým agentem Pravcem, pracoval v labouristických odborech a později ve státní společnosti Industrial Reorganisation Corporation.
Ve spisu, který ma 390 stran je podle deníku popsáno, jak se vyvíjel vztah Robinsona s Pravcem. Při jednom z jejich prvních setkání se Robinson označil jako „Leninista“ a člen levicové Fabiánské společnosti. Měli se setkávat v luxusních podnicích, které navštěvovali i tehdejší vrcholoví politici a londýnská smetánka. Během schůzek měl Robinson předávat zprávy nebo dokumenty, které si Pravec kopíroval.
StB pro něj měla kódové jméno Karko a zajímali se o něj proto, že se mohl dostat do kontaktu s tehdejšími ministry obrany a zahraničí.
Informace se měly týkat například stažení britských vojsk ze západního Berlína a operací NATO. S Pravcem měl Robinson sdílet i informace například o vyjednávání britských politiků o přistoupení k Evropskému hospodářskému společenství, záměrech Británie pořídit nové atomové zbraně pro své ponorky nebo o plánech na stažení vojsk z blízkého východu.
Robinson obvinění odmítá
Spolupráce podle deníku skončila v roce 1969 v době, kdy StB chtěla s Robinsonem rozšířit spolupráci a udělat z něj plnohodnotného agenta. V tom roce však byl Pravec odstraněn z londýnské ambasády, což přerušilo jejich styky.
Robinson však nyní prostřednictvím svých právníků odmítl jakékoliv pochybení. „Nikdy nepředával důvěrné vládní dokumenty či informace žádnému zahraničnímu agentovi a neměl k takovýmto materiálům přístup,“ uvedli advokáti.
Bulvární deník The Sun loni přinesl zprávu, že šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v 80. letech nejméně třikrát setkal s příslušníkem StB. Corbyn uvedl, že to bylo nevědomky, protože ho považoval za československého diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal nějaké tajné informace.
Politickou kariéru Robinsona poznamenaly skandályGeoffrey Robinson v 70. letech
|