Afghánská mise přinesla slávu i pomluvy

  0:01aktualizováno  0:01
Křivda a zmar ovládla po návratu z Afghánistánu zdravotníky polní nemocnice. Oficiálně jsou vynášeni do nebes, po straně se však říká, že se obohacovali a ignorovali velení spojenecké operace ISAF. Po ministerstvu obrany koluje oficiální zpráva, že si lékaři nechávali za léčbu Afghánců i vojáků mezinárodních jednotek ISAF v rozporu s předpisy platit a zřejmě se tak protizákonně obohacovali.

Zpráva o tom, že ignorovali pokyny velení této operace a zaměřovali se jen na humanitární pomoc Afgháncům. Jako pouhá malichernost se pak jeví informace, že vedení špitálu jedná s vlastními lékaři jako s vězni a z tábora je do Kábulu z bezpečnostních důvodů nepouští ani když mají volno.

Podtrženo a sečteno: šestá polní nemocnice prý byla v době svého působení v Afghánistánu (3. května až 14. října) na pokraji morálního i pracovního rozvalu. To je ve stručnosti podstata informace od důstojníků, kteří se chystali převzít velení nemocnice. Do Afghánistánu okamžitě odstartovala zvláštní kontrolní skupina v čele s šéfem vojenských inspektorů generálem Fedorkem.

Naši zprávu zneužili
Blízky spolupracovník ministra obrany Jaroslava Tvrdíka míní, že šéf polní nemocnice Jindřich Sitta v očích mnohých ministerských úředníky až příliš vyrostl a neškodilo by proto mu "přistřihnou křídla". "Armáda se redukuje a každý se teď rád zviditelní," řekl expert.

Šéf generálního štábu Jiří Šedivý s tímto názorem souhlasí: "Sitta jde tvrdě za svým a možná občas někomu šlápne na kuří oko. Ze všech riskantních misí ale přivezl lidi v pořádku. Vojáci musí počítat s tím, že budou kritizováni, aniž jim někdo sdělí důvod." K autorství zavádějící zprávy se s rozpaky přiznává Marek Obrtel, jenž převzal velení nemocnice.

"Byli jsme tam na stáži jen krátce a možná jsme neviděli všechno správně. My jsme si ty poznámky chtěli nechat jen pro sebe. Nakonec se to ale celé zvrtlo a nadřízení nás přiměli, abychom jim vydali své - někdy i zkreslené - postřehy. To jsem nechtěl - naše poznatky byly zneužity." "Proč se v tom patláte?" reaguje šéf zdravotnické služby Jan Petráš.

Potvrdil, že dokument sepsala podle Obrtelova skupina. "Důležité je, že se obvinění nepotvrdilo - tak jsem nad tím mávl rukou." Leccos z množství protichůdných inforamcí vyjasňuje lékař Roman Blanař, velitel vojskové zdravotnické služby. Byl totiž členem "kontrolní záchranné čety", jež měla v Afghánistánu zabránit "rozvalu" českého špitálu. "Žádný rozval se ale nekonal, pacienti byli léčeni zdarma a nikoliv za úplatu.

I komunikace nemocnice s velením sil ISAF byla až na drobnosti bez vady. Splasklo to. Sittovi lidé nasadili laťku hodně vysoko." Bývalý šéf nemocnice Sitta nyní zvažuje stížnost na úředníky generálního štábu pro pomluvu a úmyslné poškození kreditu nemocnice.

A s váháním přiznává, že přemýšlí dokonce o odchodu z armády. To je ale také vše, co je jindy vstřícný lékař ochoten sdělit: "Nebudu své problémy řešit přes média. Dokážu se ubránit jakkoliv zlé nepravdě."

Stačila by omluva
I ostatní lékaři mlčí. Anesteziologická sestra Jitka Dušková to vysvětluje tím, že slouží v armádě již dlouho a nechtějí kvůli možnému vyhazovu přijít o finanční výsluhu. "My nemáme co ztratit, jsme ve vojsku pár let a proto hovoříme. Když nás vyhodí, nic neztratíme."

Zdravotní laborantka Táňa Markovina, jež má za sebou riskantní misi v Albánii i v zemětřesením postiženém Turecku, říká, že ji v životě nikdo tak neponížil, jako zpráva úředníků ministerstva obrany o práci zdravotníků v Afghánistánu. "Dřeli jsme do úmoru a nejednou se dozvídáme, že se obohacujeme a pracujeme nekvalitně. Dotklo se nás to na nejcitlivějším místě."

Pobouření zdravotníků neutichá ani téměř měsíc po návratu z Afghánistánu. Spíše roste. "Kdyby se k té pomluvě alespoň někdo postavil jako chlap a řekl: 'Unáhlili jsme se, promiňte nám to.' Pochopili bychom to. V Turecku jsme zažili peklo. Ta lež nás ale srazila na kolena," vysvětluje Markovina.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka však není bezúhonnost nemocnice tak jednoznačná. "Nemáte o problémech nemocnice přesné informace a já nechci kritikou poškodit jinak skvělou pověst našich lékařů."

Znamená to tedy, že zdravotníci lžou? Již citovaný Tvrdíkův spolupracovník, jenž si vzhledem k nesouhlasu s ministrem nepřeje být jmenován, to odmítá: "Nepoznal jsem větší profíky než ty z šesté polní nemocnice. Problém je ale v tom, že pohled z Prahy do Afghánistánu je hodně vzdálen realitě. Tam to vypadá jinak, než ve vytopené úřednické kanceláři, kde vznikají absurdní podezření a ještě absurdnější představy o tom, jak s lidmi - jimž jde často o život - komunikovat a pomáhat jim." "Nikdo nezemřel, všechno dopadlo dobře," zlehčuje skandál generál Petráš. 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz