Afghánská mise přinesla slávu i pomluvy

  0:01aktualizováno  0:01
Křivda a zmar ovládla po návratu z Afghánistánu zdravotníky polní nemocnice. Oficiálně jsou vynášeni do nebes, po straně se však říká, že se obohacovali a ignorovali velení spojenecké operace ISAF. Po ministerstvu obrany koluje oficiální zpráva, že si lékaři nechávali za léčbu Afghánců i vojáků mezinárodních jednotek ISAF v rozporu s předpisy platit a zřejmě se tak protizákonně obohacovali.

Zpráva o tom, že ignorovali pokyny velení této operace a zaměřovali se jen na humanitární pomoc Afgháncům. Jako pouhá malichernost se pak jeví informace, že vedení špitálu jedná s vlastními lékaři jako s vězni a z tábora je do Kábulu z bezpečnostních důvodů nepouští ani když mají volno.

Podtrženo a sečteno: šestá polní nemocnice prý byla v době svého působení v Afghánistánu (3. května až 14. října) na pokraji morálního i pracovního rozvalu. To je ve stručnosti podstata informace od důstojníků, kteří se chystali převzít velení nemocnice. Do Afghánistánu okamžitě odstartovala zvláštní kontrolní skupina v čele s šéfem vojenských inspektorů generálem Fedorkem.

Naši zprávu zneužili
Blízky spolupracovník ministra obrany Jaroslava Tvrdíka míní, že šéf polní nemocnice Jindřich Sitta v očích mnohých ministerských úředníky až příliš vyrostl a neškodilo by proto mu "přistřihnou křídla". "Armáda se redukuje a každý se teď rád zviditelní," řekl expert.

Šéf generálního štábu Jiří Šedivý s tímto názorem souhlasí: "Sitta jde tvrdě za svým a možná občas někomu šlápne na kuří oko. Ze všech riskantních misí ale přivezl lidi v pořádku. Vojáci musí počítat s tím, že budou kritizováni, aniž jim někdo sdělí důvod." K autorství zavádějící zprávy se s rozpaky přiznává Marek Obrtel, jenž převzal velení nemocnice.

"Byli jsme tam na stáži jen krátce a možná jsme neviděli všechno správně. My jsme si ty poznámky chtěli nechat jen pro sebe. Nakonec se to ale celé zvrtlo a nadřízení nás přiměli, abychom jim vydali své - někdy i zkreslené - postřehy. To jsem nechtěl - naše poznatky byly zneužity." "Proč se v tom patláte?" reaguje šéf zdravotnické služby Jan Petráš.

Potvrdil, že dokument sepsala podle Obrtelova skupina. "Důležité je, že se obvinění nepotvrdilo - tak jsem nad tím mávl rukou." Leccos z množství protichůdných inforamcí vyjasňuje lékař Roman Blanař, velitel vojskové zdravotnické služby. Byl totiž členem "kontrolní záchranné čety", jež měla v Afghánistánu zabránit "rozvalu" českého špitálu. "Žádný rozval se ale nekonal, pacienti byli léčeni zdarma a nikoliv za úplatu.

I komunikace nemocnice s velením sil ISAF byla až na drobnosti bez vady. Splasklo to. Sittovi lidé nasadili laťku hodně vysoko." Bývalý šéf nemocnice Sitta nyní zvažuje stížnost na úředníky generálního štábu pro pomluvu a úmyslné poškození kreditu nemocnice.

A s váháním přiznává, že přemýšlí dokonce o odchodu z armády. To je ale také vše, co je jindy vstřícný lékař ochoten sdělit: "Nebudu své problémy řešit přes média. Dokážu se ubránit jakkoliv zlé nepravdě."

Stačila by omluva
I ostatní lékaři mlčí. Anesteziologická sestra Jitka Dušková to vysvětluje tím, že slouží v armádě již dlouho a nechtějí kvůli možnému vyhazovu přijít o finanční výsluhu. "My nemáme co ztratit, jsme ve vojsku pár let a proto hovoříme. Když nás vyhodí, nic neztratíme."

Zdravotní laborantka Táňa Markovina, jež má za sebou riskantní misi v Albánii i v zemětřesením postiženém Turecku, říká, že ji v životě nikdo tak neponížil, jako zpráva úředníků ministerstva obrany o práci zdravotníků v Afghánistánu. "Dřeli jsme do úmoru a nejednou se dozvídáme, že se obohacujeme a pracujeme nekvalitně. Dotklo se nás to na nejcitlivějším místě."

Pobouření zdravotníků neutichá ani téměř měsíc po návratu z Afghánistánu. Spíše roste. "Kdyby se k té pomluvě alespoň někdo postavil jako chlap a řekl: 'Unáhlili jsme se, promiňte nám to.' Pochopili bychom to. V Turecku jsme zažili peklo. Ta lež nás ale srazila na kolena," vysvětluje Markovina.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka však není bezúhonnost nemocnice tak jednoznačná. "Nemáte o problémech nemocnice přesné informace a já nechci kritikou poškodit jinak skvělou pověst našich lékařů."

Znamená to tedy, že zdravotníci lžou? Již citovaný Tvrdíkův spolupracovník, jenž si vzhledem k nesouhlasu s ministrem nepřeje být jmenován, to odmítá: "Nepoznal jsem větší profíky než ty z šesté polní nemocnice. Problém je ale v tom, že pohled z Prahy do Afghánistánu je hodně vzdálen realitě. Tam to vypadá jinak, než ve vytopené úřednické kanceláři, kde vznikají absurdní podezření a ještě absurdnější představy o tom, jak s lidmi - jimž jde často o život - komunikovat a pomáhat jim." "Nikdo nezemřel, všechno dopadlo dobře," zlehčuje skandál generál Petráš. 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Najdete na iDNES.cz