ČT se má omluvit advokátům Hnilicovým za přirovnání k Mengelemu

  17:30aktualizováno  17:30
Obvodní soud pro Prahu 4 nařídil České televizi, aby se ve vysílání omluvila advokátům Lence a Karlovi Hnilicovým. Manželský pár nechvalně proslul šikanou nájemníků. V pořadu ČT bylo členství Hnilicových v advokátní komoře přirovnáno k členství nacisty Josefa Mengeleho v České lékařské komoře. Soud to označil za nepřiměřenou urážku.

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012 | foto: Tomáš KristiDNES.cz

Sporný výrok zazněl 19. května 2016 v dokumentu Teror, který Česká televize odvysílala v rámci svého publicistického seriálu Intolerance. V pořadu vystoupili mimo jiné nájemníci, kteří měli s manželi Hnilicovými osobní zkušenost.

Popisovali, jak firma těchto advokátů získala v Praze domy, z nichž se pak snažila vyštvat jejich obyvatele. Nájemníci třeba přišli o vnější okna, měli odpojenou vodu či přívod tepla.

Hnilicovi byli kvůli tomuto jednání obžalováni z útisku a nepravomocně odsouzeni. K odvolacímu soudu nechodili, opakovaně se omlouvali, až dosáhli promlčení případu a vyhnuli se tak pravomocnému rozsudku.

Hnilicovi o dokumentu

V pořadu byla uvedena nepravdivá, neúplná a pravdu zkreslující skutková tvrzení, která jsou způsobilá difamační (pomlouvačnou) povahou narušit dobré jméno, čest a důstojnost žalobců. Pořad je hrubě nevyvážený, manipulativní a předkládá divákům náhled na „jedinou pravdu“.

zdroj: rozsudek

Advokátka Lenka Hnilicová nebyla obžalovaná poprvé. V roce 2012 dostala podmínku za vydírání učitelky štěchovické mateřské školy jejími nahými fotografiemi. Česká advokátní komora odmítla odsouzenou Hnilicovou ze stavovské organizace vyloučit.

„Já si říkám po tom všem, co o nich vím, že vlastně je to asi podobné, jako kdyby mohl být členem České lékařské komory Josef Mengele. Lékař to bezpochyby byl, a tím, že něco spáchal, se přece nebudeme zabývat, vždyť je to lékař,“ komentoval v odvysílaném pořadu přístup advokátní komory k Hnilicovým novinář Ivan Brezina. Manželé se pokoušeli z bytu vystěhovat i jeho matku.

Brezina hovoří o Lence a Karlovi Hnilicových (květen 2017):

Režisér Břetislav Rychlík nabídl v dokumentu kritizované dvojici advokátů prostor k vyjádření. Hnilicovi před kamerou vystoupit odmítli. Krátce po odvysílání pořadu Českou televizi zažalovali. Nelíbilo se jim přirovnání k Mengelemu i další výroky.

Josef Mengele

Josef Mengele
  • Německý nacistický lékař, který prováděl během 2. světové války na vězních v koncentračním táboře Osvětim morbidní a sadistické pokusy.
  • Lidem například amputoval končetiny bez narkózy, trhal jim vnitřní orgány, vstřikoval jim do očí barvu, takže oslepli, potápěl je do kotlů s vařící vodou.
  • Zaměřoval se také na dvojčata, kterým působil stejné trápení, aby zjistil, zda na všechno reagují shodně.
  • Na svědomí měl mít na 400 tisíc vězňů, které osobně poslal do plynové komory.
  • Za své zločiny nebyl potrestán. Zemřel v roce 1979 v Brazílii.

Třeba, že „připomínají ošklivé tlusté tasemnice, které jsou schovány někde v tlustém střevě a sají ze svého hostitele za každou cenu co nejvíce, až ten hostitel vykrvácí“ nebo že „se snaží získat majetek, výhody a akademické tituly, peníze, domy, cokoliv doslova přes mrtvoly“.

Spor řešil Obvodní soud pro Prahu 4. Soudkyně Lenka Eliášová nakonec rozhodla, že Hnilicovým náleží omluva za slova o Mengelem. Výrok novináře Breziny byl podle soudu přes čáru, ČT ho neměla odvysílat.

„Josef Mengele byl masový vrah dopouštějící se pokusů na lidech během 2. světové války. Spojení této osoby s osobami žalobců (Hnilicových), přestože se jedná o hodnotící soud, je natolik nepřiměřené, že ochrana osobnostních práv žalobců převážila nad svobodou projevu žalované (České televize). Takový hodnotící soud postrádá věcný základ a nepožívá tak ústavní ochrany,“ napsala do rozsudku Eliášová s tím, že omluva je nezbytná.

Televize se má omluvit na programu ČT2 v pořadu, který poběží ve stejném čase jako tehdy Rychlíkův dokument.

Ten se v premiéře vysílal ve 22 hodin a pak dvakrát v repríze – 22. května 2016 v 18:55 a o tři dny později ve 13:20.

ČT o dokumentu

Pořad jako celek odpovídá pravdě a vychází z ověřených zdrojů. Česká televize realizovala své právo svobody projevu a právo na informace v ústavních mezích. Dala žalobcům prostor k vyjádření, avšak vždy bez úspěchu.

zdroj: rozsudek

Za další žalované výroky z pořadu, týkající se například tasemnic či ziskuchtivosti, se Česká televize advokátům omlouvat nemusí.

„Přirovnání žalobců k parazitům a tlustým tasemnicím je hodnotícím soudem, který je sice urážlivý, ale ústavně chráněný, měl totiž určitý věcný základ a zdůvodnění vzhledem k chování žalobců a kontextu celé situace,“ uvedla soudkyně.

Brezina, který ho pronesl stejně jako výrok o Mengelem, studoval parazitologii. To, co řekl, vychází podle soudkyně z jeho specializace a je pro něj přirozené.

Rozsudek neuspokojil ani jednu ze stran. Odvolala se proti němu jak Česká televize, tak manželé Hnilicovi. Spor bude řešit ještě Městský soud v Praze.

Poslední veřejné zasedání v kauze Hnilicových. Opět se omluvili (1. 6. 2017):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Najdete na iDNES.cz