Julius Meinl

Julius Meinl | foto: Radek Cihla, MF DNES

Vedoucím z Meinlu hrozí vyšší tresty za vydírání

  • 9
Zásadní zvrat udělali v pátek soudci v loňském případu prodeje zkažených potravin v českobudějovické prodejně Julius Meinl. Navrhli, aby se k věci vrátilo státní zastupitelství a zjistilo, zda se vedoucí obchodu kromě prodávání závadného jídla neprovinili také tím, že vydírali své podřízené.

Prodavačky z Meinlu při loňském vyšetřování vypověděly, že je tři vedoucí pracovníci nutili k praktikám, nad nimiž zůstává rozum stát. Okrajovaly plíseň na potravinách v oddělení lahůdek a prošlé uzeniny omývaly v octové vodě a mazaly olejem. Své nadřízené uposlechly pod nátlakem, bály se výpovědi. - více zde

Soudci, kteří se případem zabývají, teď navrhli, aby se k němu vrátil žalobce a zjistil, jestli kromě žalovaného ohrožování závadnými potravinami nejsou za věcí další trestné činy.

"Krajský soud se domnívá, že by se trestní řízení nemuselo soustředit jen na konečného spotřebitele. Chceme vědět, zda nebyla poškozena další práva například zaměstnanců obchodní společnosti," uvedla předsedkyně českobudějovického krajského senátu Marie Dvořáčková.

Dodala, že svědci mohou být považováni za případné oběti útisku, vydírání. Obžalovaní mohli porušit trestným činem také práva obchodního řetězce.

Vedoucím hrozí až osm let
Dilema, zda tři vedoucí své zaměstnance nevydírali, měla už státní zástupkyně Milena Benková. Nakonec ale praktiky v Meinlu žalovala jen kvůli potravinám, ze kterých naštěstí nikdo neonemocněl.

Krajští soudci na rozdíl od okresních také připomněli, že zkažené potraviny se v Meinlu neprodávaly podle svědků jednorázově, ale v delším období, což je také přitěžující okolnost.

Třem obžalovaným - pětadvacetileté ženě z Českých Budějovic, která působila v prodejně na Lannově třídě jako vedoucí lahůdek, 37letému bývalému manažerovi řetězce z Brněnska a o čtyři roky starší ženě z Plzeňska, která zaučovala nové zaměstnance, hrozily nejvýš dva roky vězení.

Pokud se potvrdí, že zaměstnance vydírali, mohou skončit ve vězení až na osm let.

Obvinění pracují v prodejně dál
Krajský soud tak otočil dubnové usnesení českobudějovického soudu, který v případě postřehl jen přestupek a nasměroval kauzu na budějovický magistrát. To se ale nelíbilo státní zástupkyni Benkové ani obžalovaným. Všichni podali stížnost ke krajskému soudu.

Benková nebyla včera k zastižení, okresní soudkyně Olga Smrčková se k výsledku odmítla vyjádřit. "Usnesení ještě oficiálně neznám," řekla.

Aféra zajímá také Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která případ otevřela trestním oznámením. "Je to významná kauza, kterou sledujeme," uvedla mluvčí zemědělské inspekce Daniela Kolejková.

Julius Meinl už přitom v Česku neexistuje, některé provozovny převzal řetězec Ahold. V Budějovicích i se dvěma obviněnými zaměstnanci. Vedoucí lahůdek ze zaměstnání odešla, ostatní dva vedoucí pracovníky řetězec původně přeřadil na nižší funkce a přeškolil.

,

Video