Utajený předpis: jedno pivo za volantem nemusí policie trestat

  20:02aktualizováno  20:02
Policie bude možná v budoucnu mírnější při posuzování požívání alkoholu za volantem. Ministerstvo dopravy vydalo metodický pokyn, podle kterého by měla tolerovat dechový test při hodnotách nižších než 0,24 promile alkoholu, což odpovídá vypití asi půllitru piva.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Důvodem je poznatek odborníků, podle kterých měřicí přístroje ukazují značné odchylky od skutečné obsahu alkoholu v krvi i mezi opakovanými zkouškami, informovala Česká televize

Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund, který laboratorně porovnával promile v krvi podnapilých osob vzhledem k předchozím policejním měřením, dospěl k závěru, že odchylky se mohou pohybovat v rozmezí jedno až dvě promile.

"Mám provedeno tisíc měření, kde jsem došel k tomu, že odchylky mohou být až plus 0,7 promile, ale i 2,3 promile," upozornil Zikmund. K podobnému zjištění před časem dospěl podle ČT i Český metrologický institut.

Podle znalců rozdíly v měřeních nejsou chybou přístrojů, nýbrž specifických podmínek při měření. "Může tam být zima nebo naopak teplo, řidiči můžou být šokem nebo útěkem rozdýcháni, takže to bývá ovlivněno," řekl Zikmund.

Výsledkem debat je ministerské nařízení správním orgánům, aby při trestání body či pokutou u usvědčených odečetly z naměřeného čísla 0,24 promile. Teprve výsledek hodnoty po tomto odečtení má být trestán.

"Neznamená to, že v Česku přestal platit absolutní zákaz pití alkoholu před jízdou. Povolili jsme jen toleranci do 0,24 promile pro dechovou zkoušku," upozornil MF DNES mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

A jak tedy bude vypadat praxe? Pokud řidič nadýchá méně než 0,24 promile a řekne, že před jízdou nepil, bude na policistovi, jak to vyřeší. "Může udělat opakovaný test, vyžádat si krevní zkoušku, nebo také řidiči uvěřit," upozornil Kupka.

Václav Špička z autoklubu proti novince nic nenamítá. "Jen v Praze je za rok asi 700 případů, kdy někdo nadýchá do 0,24 promile a tvrdí, že nepil. V laboratoři pak řeknou, že nelze požití alkoholu prokázat. Stojí to čas, peníze a efekt žádný," upozornil Špička.

Naopak expert na dopravu Jaroslav Hořín se obává, že zavedení tolerance povede k tomu, že řidiči budou mnohem více před jízdou pít.

ČT informovala, že podle nové metodiky se bude navíc přistupovat k odběru krve v případě, že se výsledek dvou po sobě jdoucích dechových zkoušek v pětiminutovém intervalu bude lišit o víc než deset procent.

"My jsme to upravili s tím, že je pro nás nepřijatelné, aby řidič stál půl hodiny na stanovišti a každých pět minut prováděl dechovou zkoušku. Proto jsme uvedli, že u těchto rozporů bude proveden odběr krve," řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Atrapa kalašnikova v autě prozradila dealery drog, skončili v poutech

Auto u hlavního nádraží v Praze bylo plné atrap zbraní, majitelé měli u sebe...

Policejní hlídku u hlavního nádraží v Praze ve čtvrtek zaujal obsah jednoho ze zaparkovaných aut, ve kterém byly...

Za znásilnění turistky dostali cizinci tresty od dvou do 2,5 roku

Policie přivádí k soudu šestici cizinců obviněnou ze znásilnění ženy v centru...

Za znásilnění turistky v hotelu v pražské Náprstkově ulici potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 pětici cizinců tresty od...

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

Najdete na iDNES.cz