Nečasová a spol. jsou bez viny, rozhodl soud v kauze zneužití rozvědky

  10:17aktualizováno  11:04
Soud v pátek zprostil obžaloby bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou ve větvi případu, která se týkala údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobce pro ni navrhoval 3,5 roku vězení. Zproštěni byli také tři obvinění zpravodajci vojenské rozvědky. Verdikt zatím není pravomocný.

„V žalobě označené skutky nejsou trestným činem,“ stručně zdůvodnila verdikt soudkyně Helena Králová. Bližší zdůvodnění neuvedla a kvůli utajovaným skutečnostem odkázala na písemné vyhotovení rozsudku. Státní zástupce se na místě odvolal. 

Janě Nečasové a zpravodajcům Ondreji Páleníkovi, Milanu Kovandovi, Janu Pohůnkovi za zneužití Vojenského zpravodajství hrozilo až pět let vězení. Státní zástupce Rostislav Bajger pro ně žádal od tří do čtyř let vězení nepodmíněně (více o jeho návrhu zde).

„Vzhledem k tomu, že soudkyně už jednou podobným způsobem rozhodla, jsme byli připraveni i na tuto variantu,“ řekl k verdiktu státní zástupce Rostislav Bajger. Jako porážku verdikt nebere, doufá, že uspěje u odvolacího soudu.

Kauza je selhání systému, míní Pohůnek

Obhájce Jany Nečasové ale upozornil, že odvolací soud nemůže rozhodnout tak, že jeho klientka je vinna, a uložit jí trest. „V případě zprošťujícího rozsudku může buď odvolací soud verdikt potvrdit, nebo zrušit a vrátit s instrukcemi k soudu nižší instance,“ nastínil možnosti Eduard Bruna. Jeho klientka u soudu nebyla.

Fotogalerie

Trojice zpravodajců ve shodě uvedla, že rozhodnutí soudu čekali vzhledem k tomu, že pro jejich odsouzení neexistovaly žádné důkazy. „Soud vše posoudil a objektivně vyhodnotil,“ uvedl Ondrej Páleník. 

Milan Kovanda na otázku, jak mu kauza změnila život a zda uvažuje o satisfakci, řekl, že se nyní zabývá pouze přítomností, a budoucností, včetně nějaké satisfakce se vůbec nezabývá.

To jeho kolega Jan Pohůnek o případném odškodnění uvažuje. „Přišel jsem o zaměstnání, které jsem dělal třicet let,“ řekl. Vrátit se ke zpravodajství nemůže, už proto, že se jeho tvář stala mediálně známou. Maximálně může poskytovat nějaké poradenství. Případné kroky však učiní, až pokud odvolací soud verdikt potvrdí. 

„Vidím to jako trestní selhání celého systému České republiky. Pokud na zpravodajskou službu vnikne policie a začne tam dělat domovní prohlídky a odnášet si materiály, tak to nesvědčí o tom, že jsou pravidla nastavená dobře,“ dodal Pohůnek. 

Obžalovaní se bránili tím, že se nedopustili ničeho, co by bylo trestným činem. Tvrzení státních zástupců podle nich nebyla doložena žádnými důkazy (více o jejich závěrečných vyjádřeních zde).

Soudkyně Helena Králová už loni v kauze rozhodovala trestním příkazem. Janě Nečasové uložila podmínku, případ zpravodajců Ondreje Páleníka a Milana Kovandy předala k posouzení ministerstvu obrany a Jana Pohůnka úplně zprostila obžaloby. Protože se však účastníci odvolali, musel být případ projednán před soudem (více o rozhodnutí soudkyně zde).

Kvůli utajovaným skutečnostem se velká část jednání soudu uskutečnila za zavřenými dveřmi. Veřejnost se účastnila výpovědi jen některých svědků, například Radky Nečasové, kterou zpravodajci sledovali. Přehrány byly také odposlechy, mimo jiné hovory premiéra Nečase a Jany Nečasové, v té době ještě Nagyové (více o odposleších zde).

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz