Soud má verdikt odůvodnit veřejně, diví se Baxa tajnostem v kauze Nagyová

  13:20aktualizováno  13:49
Předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu překvapilo, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová v pátek vůbec neodůvodnila verdikt v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Zvláštní důvod pro takový postup nevidí. Rozsudky se vyhlašují veřejně, což je ústavní princip, který nemá žádnou výjimku.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa | foto: Nejvyšší správní soud

„Rozsudky se vyhlašují veřejně jménem republiky, to je ústavní pravidlo, ústavní princip, který nemá žádnou výjimku. A jistě i v případech, kdy se probírají například utajované skutečnosti, kdy je veřejnost vyloučena na celý proces nebo jeho část, i tam platí, že rozsudek musí být vyhlášen veřejně, protože je velmi důležité vědět nejenom, jak soud rozhodl, ale zejména proč tak rozhodl. A to platí i v tomto případě,“ řekl Baxa v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Postup soudkyně Králové by však jako protiústavní neoznačil. „To je silné slovo protiústavní. Rozsudek má být vyhlášen, má být vyhlášeno odůvodnění, stranám má být dáno poučení o opravných prostředcích, to všechno zákon jasně říká. Liší se v praxi jenom ta míra podrobností, protože každý rozsudek musí být také písemně vyhotoven, takže někdy ten soudce se omezí na nějaký stručnější komentář, někdy má to odůvodnění už připravené... Ale asi nemůžeme říci, že tady šlo o protiústavní postup,“ doplnil předseda Nejvyššího správního soudu.

Odůvodnění lze prý v takových případech patřičně upravit. „Je potom otázka formulace odůvodnění, jeho podrobnosti, aby nedošlo k úniku utajovaných informací, ale nemůžeme říci, že rozsudek nemá být odůvodněn jenom proto, že jsou probírány nějaké utajované informace,“ tvrdí. „Důležité je vědět nejen jak, ale i proč soud rozhodl, a to z hlediska přesvědčivosti,“ vysvětlil dále Baxa.

Odůvodnění dostane tolik lidí, že se jistě někde objeví

Strany soudního řízení nyní čekají na písemné vyhotovení rozsudku s jeho odůvodněním. I kdyby bylo neveřejné, Baxa se však přesto domnívá, že veřejnost se s rozsudkem i odůvodněním seznámí. „Dovolím si spekulovat, že odůvodnění se někde objeví. Dostane ho do ruky tolik lidí, že si ho možná nenechají pro sebe,“ řekl v pořadu ČT.

To, že soudkyně Králová rozsudek neodůvodnila, a to ani pro žalobce a advokáty, kritizuje zejména státní zástupce Rostislav Bajgar. Dosud kvůli tomu neví, jak soud hodnotil důkazy předložené obžalobou. 

Na odůvodnění rozsudku si chce počkat také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něj žalobce předložil dostatek silných důkazů (čtěte zde). Právě on je terčem kritiky tehdejších vládních politiků. Vyšetřování a zásah na Úřadu vlády totiž vedl k pádu vlády Petra Nečase. Po vyvození zodpovědnosti pro státní zastupitelství volá například současný šéf ODS Petr Fiala (více zde).  

Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek zprostil Nečasovou viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce se na místě odvolal. 

Samotný zprošťující verdikt nechtěl Baxa komentovat, připomněl, že kauza ještě nekončí. „Na silné komentáře je ještě trochu času,“ uvedl.

Soud Nečasovou osvobodil v pátek:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz