Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Viník nemusí platit dva miliony za smrt důchodce sraženého ze schodů

  • 33
Ústavní soud znovu otevřel kauzu důchodce Josefa Krčmy, který srazil ze schodů dalšího seniora, jenž kvůli následným zdravotním komplikacím zemřel. Pojišťovna a pozůstalí tak možná dostanou od Krčmy méně peněz než původně vyměřené dva miliony. Samotné rozhodnutí o vině je však podle soudu správné.

Podle verdiktu ústavních soudců se Okresní soud v Českých Budějovicích musí znovu zabývat výrokem o náhradě škody. Soudy v původním řízení vyměřily Krčmovi tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let, a to i přesto, že žádní přímí svědkové incidentu nejsou a Krčma čin popírá.

Výrok o vině a trestu je podle Ústavního soudu v pořádku. "Dokazování bylo vedeno pečlivě, soud všechny skutky a důkazy náležitě vyhodnotil," řekl dnes soudce zpravodaj Jan Musil.

Krčma měl také zaplatit přes dva miliony korun. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR měla původně dostat 1,272 milionu korun. Manželce zemřelého soudy přiznaly 262 000 korun a oběma synům po 240 000 korun. Tento výrok Ústavní soud zrušil.

Trest by důchodce finančně zničil

"Obecné soudy se vůbec nezabývaly ustanovením občanského zákoníku, podle něhož je soud oprávněn snížit stanovenou finanční náhradu, jestliže jsou pro to dány zvláštní okolnosti hodné zřetele," řekl MF DNES Musil. Upřesnil, že soudy mají přihlížet k majetkovým poměrům poškozeného, ale i toho, kdo se poškození dopustil. Soudce upozornil, že v tomto případě je třeba rozhodovat tak, aby nedošlo k takzvaným likvidačním následkům.

"Odsouzený je starobní důchodce a náhrada převyšující dva miliony je částka přesahující jeho možnosti a bude jej ovlivňovat po zbytek života. Taková osoba pak nebude způsobilá žít lidsky důstojný život," řekl Musil.

Sporný incident se odehrál v lednu 2007 v Českých Budějovicích. Na schodišti mezi prvním a druhým patrem se potkali dva muži, kteří v tomtéž bytovém domě žili už asi 30 let. Dostali se do sporu. Obžaloba popisuje vzrušený hovor a následné postrkování, po kterém oběť spadla na podlahu pod schodištěm. Krčma od počátku tvrdil, že žádný fyzický konflikt se zemřelým mužem neměl. Jen si prý vyměnili názory.

Poškozený utrpěl řadu zranění, například tříštivou zlomeninu obratle a zhmoždění krční míchy. Už předtím trpěl Bechtěrevovou chorobou páteře, což umocnilo závažnost jeho zranění. Zemřel po necelých dvou měsících v nemocnici na následné zdravotní komplikace. Bezprostřední příčinou smrti byl zánět plic.

V ústavní stížnosti Krčma poukázal na to, že trestní soud neměl k dispozici žádného přímého svědka události. Vyšetřovatelé také nestihli vyslechnout poškozeného. Českobudějovický soud založil svá zjištění jen na nepřímých důkazech - výpovědích lidí, jimž poškozený o incidentu vyprávěl před svou smrtí. Podle Krčmy jsou tvrzení svědků v rozporu se závěry znaleckého posudku z oboru soudního lékařství.

,

Video