Piloty v okolí Ruzyně ohrožoval ze země útočník s laserem

  14:23aktualizováno  17:53
Civilní piloti loni zaznamenali sedm případů, kdy je někdo během startu nebo přistání v Ruzyni oslňoval laserem. Pokud by trefil oko, pilot by nemohl ovládat letoun. Pachatel použil laser, který dokáže na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Policie tvrdí, že nejde o trestný čin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

"Podle nás to byl vždy cílený útok. Piloti totiž zaznamenali i opakované zasažení letadla během přistávání," řekl iDNES.cz Karel Mündel z Českého sdružení dopravních pilotů. Podle něj se nepodařilo prokázat, že by šlo o cílenou snahu omezit provoz na ruzyňském letišti.

Útoky se odehrály na různých místech v jeho okolí, v oblasti Horoměřic, Hostivice či Kladna. "Jeden z pilotů například vypověděl, že zdroj paprsku byl v zaparkovaném autě blízko letiště," řekl Mündel.

Většinou je ale případný útočník nevypátratelný. Pilotům se totiž podaří maximálně zaměřit přibližnou oblast, odkud paprsek vycházel.

Oslnit pilota není zločin

Podle Mündela trestní oznámení, které piloti podali, policie odložila.

útoky laserem

K podobným událostem docházelo v minulosti i v cizině. Mezinárodní federace dopravních pilotů před laserem varovala v "Safety Bulletinech". Německo, Velká Británie nebo USA následně provedly změny zákonů, které útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.
Video BBC ukazující účinky laseru najdete zde

České zákony totiž takový fenomén vůbec neznají, tudíž nebyl spáchán trestný čin.

"Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Tato zařízení jsou v České republice ve volném prodeji bez omezení," uvedl Mündel.

Podle sdružení pilotů je útok laserem na přistávající letadlo velmi nebezpečný. "Zásah laserem do oka pilota jej v lepším případě na několik vteřin vyřadí z činnosti. V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu nevidí," uvedlo sdružení.

Odborník: Lépe hlídat okolí letiště!

"Pro letadlo paprsek nebezpečím v podstatě není. Možná by to mohlo nějakou anténu poškodit tepelně, kdyby se na ni paprsek soustředil hodně dlouho. Problém je hlavně v hrozícím poškození sítnice pilota. To může být i nevratné," řekl iDNES.cz letecký publicista Martin Velek.

Obrana před podobnými útoky bývá obtížná. Jednou z možností je více hlídat předpolí přistávací dráhy. "Stojíte-li v ose sestupu letadla, tak se cíl vůči vám nepohybuje, jen se zvětšuje. Je vlastně stacionární cíl. Britové díky tomu za války sestřelovali německé střemhlavé bombardéry Stuka," doplnil Velek.

Pilotům vadí, že oslňování laserem není trestným činem, jak je tomu například v USA, Velké Británii nebo Německu.

Británie reagovala na laserové útoky zákonem

Britský Úřad civilního letectví evidoval v roce 2007 devětadvacet takových útoků na letadla či vrtulníky policie a záchranářů. O rok později jich bylo 206 a v loňském roce už 737. Británie na to již reagovala potřebnou legislativou.

Podobné útoky se objevují i v dalších zemích, média zaznamenala například útok na šest letadel v australském Sydney v březnu 2008. Lasery o takovém výkonu, který je zařadí do 3. třídy, lze přitom běžně pořídit jako výkonná ukazovátka nebo například laserové vodováhy.

České sdružení dopravních pilotů vytvořilo spolu s policií návrh zákona, který by oslňování laserem uznal jako trestný čin, a předložilo ho k projednání v parlamentu. Zákon by měl také regulovat prodej nebezpečných laserů.

"Mělo by se to řešit legislativně, v parlamentu. Není to problém jen letišť, ale celé republiky," uvedl vrchní ředitel divize bezpečnosti ruzyňského letiště Martin Hlava. Podle něj není v kompetencích letiště se svícením do kokpitu něco udělat.

"Určitě o tom můžeme jednat, ale druhá věc je, jestli je hned potřeba měnit zákon. Zda nestačí obecnější pravidlo. A otázkou také je, jak postupovala policie. Vlastnit laser totiž sice není trestným činem, ale pokud se s ním někdo snaží ohrozit bezpečnost, tak už to podle mě trestný čin je," řekl poslanec Jeroným Tejc z výboru pro bezpečnost, který se návrhem pilotů pravděpodobně bude zabývat.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

VIDEO: Zloděj strhl ženě řetízek, pak ho na útěku před cyklisty zahodil

krádež řetízku

Neobyčejnou drzost prokázal muž, který před jedním z ostravských domů oslovil starší ženu a z krku jí strhl řetízek....

Najdete na iDNES.cz