Jiří Paroubek na snímku z listopadu 2013

Jiří Paroubek na snímku z listopadu 2013 | foto: Petr Topič, MAFRA

Paroubek se musí Zemanovu mluvčímu omluvit za „prolhaného hlupáka“

  • 42
Mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi náleží omluva a 50 tisíc od bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Pravomocně o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Paroubek svého bývalého podřízeného nazval na webu „nechutným podrazákem“ a „prolhaným hlupákem“.

„Výrok ve věci se potvrzuje ve znění: Žalovaný je povinen do 15 dnů od právní moci tohoto rozsudku uveřejnit na hlavní stránce serveru Vasevec.cz omluvu redaktorovi Práva,“ uvedla předsedkyně senátu Vrchního soudu v Praze Romana Vostřejšová.

Vostřejšová následně přečetla krátký text omluvy. V ní stojí, že se bývalý poslanec Jiří Paroubek omlouvá za své výroky pronesené na adresu tehdejšího redaktora Jiřího Ovčáčka na zmiňovaném webu.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

„Máme za to, že zásah do práv žalobce (Jiřího Ovčáčka) byl značný. Nejedná se o přiměřenou kritiku a žalovaný (Jiří Paroubek) je povinen poskytnout panu žalobci 50 tisíc korun a satisfakci (omluvu), ovšem jenom způsobem, jak byl tento zásah učiněn. To znamená poskytnout omluvu na citovaném serveru, ale nikoliv už v deníku Právo,“ uvedla předsedkyně senátu.

Paroubek se může proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze dovolat. Dovolání ale již nemá odkladný účinek, lhůta pro omluvu proto začne běžet po doručení písemného odůvodnění úterního rozhodnutí.

Paroubek se dovolá

Na úterní jednání osobně nedorazil Paroubek ani Ovčáček. Oba byli zastoupeni právníky. Právní zástupce a zmocněnec ale nechtěli bezprostředně po vynesení rozhodnutí na verdikt reagovat. iDNES.cz proto požádal o vyjádření obě strany sporu.

„Nepovažuji za vhodně tento verdikt komentovat,“ řekl iDNES.cz Jiří Ovčáček.

Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení odpoledne uvedl, že je připravený spor dotáhnout až k evropskému soudu ve Štrasburku.

„Jsem připraven podat dovolání i proti tomuto rozhodnutí, a to k Ústavnímu soudu, jehož fungování jsem si několikrát dovolil kritizovat. Např. za rozhodnutí tohoto soudu ve věci zrušení ústavního zákona, kterým se zrušily mimořádné volby vyhlášené na říjen 2009. Neočekávám proto spravedlnost a připravuji se na řešení sporu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ napsal Paroubek.

Zopakoval, že Ovčáček o jeho osobě lhal či psal polopravdy. „Jak se nyní ukazuje, byl na takovém postupu dlouhodobě domluven s M. Zemanem (nebo s někým z jeho nejbližšího okolí). Potřebovali, abych zmizel z čela ČSSD, protože jako předseda sociální demokracie bych nikdy nepřipustil, aby se M. Zeman stal prezidentem České republiky. A to oba dobře věděli,“ tvrdí Paroubek.

Právě tato úmluva a následný post mluvčího pro Ovčáčka byly podle Paroubka korupcí. „Korupce není jen otázka financí,“ dodal expremiér.

Ten sice ještě v pondělí psal, že nechce kritizovat prezidenta za jeho nedělní vulgarismy v rozhlase, v úterý si ale narážku na ně neodpustil. „Ve světle událostí posledních dní, kdy pan prezident s pochvalným mručením svých nejbližších spolupracovníků včetně pana Ovčáčka používal při rozhovoru s médii výrazy více než nechutné, si myslím, že nazvat někoho zkorumpovaným, je pouhým burským oříškem,“ uvedl Paroubek.

Letité spory

Ovčáček kvůli Paroubkovým slovům podal na expremiéra žalobu na ochranu osobnosti. Žádal omluvu a původně 100 tisíc korun za to, že nepřiměřená kritika se dotkla jeho profesního i osobního života.

Před téměř třemi lety Paroubek žaloval Ovčáčka i jeho domovské Právo kvůli jedné z otázek, které tehdejší redaktor deníku položil Bohuslavu Sobotkovi. Ovčáček se ho v rozhovoru pro deník zeptal, zda je pravdou, že „by se z klubu ČSSD mohla vydělit skupina poslanců kolem expředsedy sociální demokracie Paroubka, která by svou podporou vládě nahradila Věci veřejné“.

V úterý vynesené rozhodnutí souvisí právě s tímto rozhovorem. Paroubek slova o „srkznasrkz zkorumpovaném šmokovi“ nebo „prolhaném hlupákovi“ použil na adresu Ovčáčka ve svém příspěvku v reakci na jeho rozhovor se Sobotkou. Paroubkův text vyšel v červenci 2011, dostupný na webu ale byl ještě v úterý, kdy o sporu mezi redaktorem a politikem rozhodoval Vrchní soud v Praze.

Spor obou mužů sahá do dob, kdy oba spojovala práce v Lidovém domě a Strakově akademii. Paroubek je bývalým předsedou ČSSD a premiérem.

Ovčáček byl v letech 2005 až 2006 zástupcem ředitelky tiskového odboru Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem Paroubek. V letech 2006 a 2007 pracoval v sekci public relations a marketingu této politické strany. Později sekci vedl.

Ovčáček podal výpověď a Paroubek poté uvedl, že jej chtěl vyhodit kvůli „podezření z vynášení interních informací“. Ovčáček měl údajně bulváru, kde dřív pracoval, vyzradit vztah tehdy ženatého Paroubka s Petrou Kováčovou. V roce se Paroubek s Kováčovou 2007 vzali.

Ovčáček ze sídla ČSSD zamířil do Práva, kde psal o sociální demokracii a dění na Hradě poté, kdy se stal prezidentem Miloš Zeman. Ten Ovčáčka redaktora po nástupu do funkce zaměstnal jako svého mluvčího.


Video