Hazardování i halucinace. Zdrogovaných řidičů přibývá

  14:15aktualizováno  14:15
Páteční tragédie, kdy zdrogovaný mladík srazil a zabil policistku, není zcela ojedinělou tragédií na českých silnicích. Loni řidiči pod vlivem omamných látek a drog zavinili 244 nehod, při nichž zemřelo čtrnáct lidí. Počet řidičů vyrážejících na silnice pod vlivem drog navíc poslední roky narůstá.

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

"Nárůst je jak u řidičů, kteří zavinili dopravní nehody, tak i v případě drog zjištěných při kontrolách. Ta čísla jsou podobná. U kontrol je to v posledních letech tak o dvacet, třicet procent," řekl iDNES.cz ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Statistiky ukazují, že v roce 2010 evidovala policie 165 dopravních nehod zaviněných řidiči pod vlivem omamných látek a drog. Zemřelo při nich 15 lidí. O rok později bylo počet nehod stejný s deseti obětmi. V roce 2012 počet nehod mírně vzrostl na 173 a mrtvých bylo devět. Loni už je však patrný výrazný nárůst na 244 nehod se čtrnácti oběťmi.

FOTOGALERIE: Pieta za policistku a viník u soudu

Ani letos není trend příznivý. Za první čtvrtletí eviduje policie 55 nehod zaviněných řidičem pod vlivem drog, ve dvou případech v kombinaci s alkoholem. Zemřel při nich jeden člověk.

Příčin, proč čísla ve statistikách narůstají, je podle policie několik. Jednou z nich je to, že se na tuto problematiku dlouhodobě zaměřuje. Přibylo cílených kontrol a také přístrojů, které umožňují detekci drog se v posledních letech podle šéfa dopravní policie výrazně zvýšil.

"Zároveň je to asi i odraz stavu společnosti a jejího postoje k drogám, " řekl Lerch.

Na rozdíl od alkoholu ale není test na drogy automatický při každé kontrole a každé dopravní nehodě. "Policisté jsou školeni, aby lépe rozpoznávali řidiče pod vlivem omamných látek. Policisté použijí tester na drogy v případě, že mají podezření. U závažných dopravních nehod se test dělá v naprosté většině případů," uvedl šéf dopravní policie.

Jak působí jednotlivé druhy drog na řidiče

Vliv drog na řidiče popisuje celá řada vědeckých studií. Vybrali jsme šest  nejběžnějších omamných látek. Popis, jak působí na řidiče, vychází z informací projektu Ministerstva vnitra REPADO, který se zabývá snížením recidivy u pachatelů přestupků v dopravě.

Řízení pod vlivem omamných látek však nejsou jen případy řidičů pod vlivem drog. Hříšník může být i pod vlivem léků s tlumícím účinkem, například na spaní, proti bolestem a dalších.

1Marihuana a hašiš

Tyto drogy obsahují stejnou účinnou látku, THC. Prodlužují reakční čas a oslabují krátkodobou paměť. Zhoršují schopnost řídit minimálně na deset hodin po požití, někdy však i na několik dní či týdnů. V pokusech na trenažérech se prokázala zhoršená schopnost řídit až dvacet čtyři hodin po vykouření jedné cigarety marihuany. Řidič pod vlivem této látky působí ospalým dojmem, reaguje zpomaleně, je nepozorný, přehlíží dopravní značky, nerespektuje chodce na přechodech, mění neodůvodněně rychlost vozidla. Hrozí mu zvýšené riziko oslnění kvůli rozšíření zornic. Toxický efekt trvá minimálně dvě hodiny, mění se vnímání, cítění i myšlení, dochází ke ztrátě orientace, zejména v čase a místě.

2Pervitin

Metamfetamin (pervitin) a amfetamin působí dvoufázově. Nejdříve řidiče aktivují, takže může řídit po dlouhé hodiny, aniž by se cítil unavený. Poté však nastává hluboký útlum, kdy může řidič snadno usnout nebo reagovat extrémně zpomaleně. Tyto látky jsou někdy zneužívány řidiči nákladních automobilů pro udržení bdělosti. Jejich dlouhodobé užívání však může způsobit poruchy myšlení, emotivity a rozhodování. Řidiči pod vlivem pervitinu často více hazardují a přeceňují své řidičské schopnosti. Ztrácejí smysl pro realitu, snáze jsou oslnění. Příliš vysoká dávka se projevuje zvýšenou aktivitou, podrážděností, nervozitou, případně úzkostí.

3Heroin

Opiáty (např. heroin) působí na řidiče tlumivě a prodlužují jeho reakční čas. Schopnost řídit je výrazně oslabena i v období odvykání. Tyto látky tlumí duševní aktivitu, zpomalují motoriku a zužují zornice. Řidič pak hůře vidí za šera, je euforický, má povznesenou náladu, zvýšený krevní tlak, zrychlený pulz, zvýšenou frekvenci dýchání.

4LSD

LSD a jiné halucinogeny (např. lysohlávky) vyvolávají halucinace (poruchy vnímání), což je naprosto neslučitelné s řízením. Mohou řidiče negativně ovlivňovat i více než dvanáct hodin po požití. Vedou až k naprosté ztrátě pozornosti, koordinace, způsobují halucinace, později mohou způsobovat nebezpečné flashbacky. Uživatel může cítit třes, může se chovat dezorientovaně, mít potíže s mluvením, zvýšenou aktivitu, změny nálady a motorické koordinace.

5Toluen

Organická rozpouštědla (toluen a jiné) a těkavé látky jsou nejčastěji zneužívány v dětství a dospívání, protože jsou snadno dostupné a levné. Jejich účinek značně zhoršuje vnímání a myšlení. Poškození orgánů uživatele může být nenapravitelné. Tyto látky způsobují za volantem přeceňování vlastních schopností, poruchy koordinace, pozornosti, opožděné reakce, snění a ospalost. Vedou i k halucinacím, bolestem hlavy, zmatenosti, nevolnosti, samovolným pohybům. Mohou způsobit smrtelné problémy s dýcháním.

6Kokain

Vliv kokainu na řízení i doba jeho účinku jsou značně individuální. Tato droga zvyšuje sebedůvěru řidiče. Kokain působí dvoufázově. Ve fázi útlumu zvyšuje riziko usnutí za volantem a zpomaluje reakce. Ve fázi aktivace stimuluje aktivitu řidiče a zvyšuje jeho sebedůvěru. Takový řidič si pak všímá i naprosto nedůležitých podnětů, které zaregistruje, má vybičované smysly, avšak není schopen odlišit podstatné od nedůležitého. Řidič pod vlivem kokainu jede zpravidla rychle, má zhoršenou pozornost a rozšířené zornice, díky čemuž je velmi citlivý na oslnění.

Řidiče, který srazil policistku, poslal soud do vazby:

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Kamion na D5 smetl vozík se světelnou šipkou a zranil pracovníka údržby

Kamion na D5 narazil do světelné směrové šipky na přívěsném vozíku. Při nehodě...

Pracovníka dálniční údržby zranil kamion, který ráno na D5 poblíž Rozvadova smetl přívěsný vozík se světelnou šipkou....

Ze surové vraždy tříleté holčičky obvinili kriminalisté její matku

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili třiadvacetiletou ženu z vraždy tříletého dítěte, které bylo nalezeno minulý týden v bytě v...

Najdete na iDNES.cz