Zákaz řízení se nebere vážně. Muž, který zabil policistku, jich měl 11

  9:32aktualizováno  9:32
Porušení jedenácti zákazů řízení nestačilo k tomu, aby se 22letý mladík dostal do vězení. Místo toho opět usedl za volant a v pátek srazil a zabil policistku, která se ho snažila zastavit. Právníci i někteří soudci říkají, že k podobným recidivistům jsou soudy příliš benevolentní.

Policisté dopadli zfetovaného řidiče, který srazil policistku. | foto: TV Prima

To, že mladík nebyl ani po 11. zákazu řízení za mřížemi, může souviset s praxí považovat porušení nějakého zákazu za méně závažný prohřešek, řekl iDNES.cz teplický soudce Miroslav Čapek.

"Nepodmíněný trest se ukládá třeba až po pátém, šestém porušení zákazu. Z mého pohledu je to ale chyba, protože takhle člověk, který by za porušení zákazu šel do vězení třeba na rok, tam skončí kvůli opakovanému překračování zákazu až třeba na pět let," uvedl Čapek.

"Bylo by tedy lepší zastávat pravidlo, že do vězení půjde dotyčný už po prvním porušení zákazu," dodal. Soudce ale upozornil, že zákazy, které mladík ze středních Čech měl udělené, nemusely být všechny od soudu. Zákazy řízení totiž ukládají i radnice a soudci se o nich nemusejí dozvědět.

Fotogalerie

O benevolentním přístupu soudů mluví i jeden z právníků, který se zabývá mimo jiné i dopravou. Když někdo dostane za trest zákaz řízení, musel spáchat minimálně maření výkonu úředního rozhodnutí (jezdil tedy bez řidičáku). Za opakovaný prohřešek už by mu ale soud mohl podmínku klidně přeměnit na trest vězení.  

"Někteří lidé, kteří odcházejí od soudu s podmínkou a zákazem řízení, mají skutečně pocit, že to není žádný trest," potvrzuje soudce Ondřej Lázna z Obvodního soudu Praha 10, který také soudí dopravní delikty.

Soud podle něj musí na druhou stranu opravdu pečlivě a opatrně zvážit, než někoho pošle do vězení. "Ve společnosti je čím dál větší poptávka po různých alternativních trestech," vysvětluje Lázna.

Jeho slova potvrzuje i advokát Petr Kočí. "Tabulky na to nejsou. Záleží vždy na zvážení soudu, zejména musí posoudit, proč ten zákaz dotyčný porušoval. Měli jsme případ, kdy šlo o opakované porušení, ale ten člověk jezdil do práce, živil rodinu. Pokud se ale jedná o bezdůvodné porušování, pak už by ten trest měl být citelnější," uvedl. 

Mladík ve vazbě

V pondělí 5. května poslal Okresní soud v Mělníku 22letého řidiče do vazby. Za sražení a zabití policistky, která se ho snažila zastavit, mu hrozí až 16 let vězení (více o uvalení vazby zde).

Tragédie z Kostelce nad Labem připomíná do jisté míry případ Romana Janouška, který před dvěma lety také srazil autem ženu. Vazbu pro vlivného lobbistu nikdo nenavrhoval, Janoušek minulý týden dostal u soudu tři roky vězení (více o verdiktu zde).

Ministr vnitra Milan Chovanec se v neděli v TV Prima nazval řidiče z Kostelce "zfetovaným grázlem" a slíbil častější silniční kontroly zaměřené na drogy. Od vzniku sboru v roce 1990 zemřelo ve službě už 102 policistů.

Mladík vyrazil na silnici přes zákaz a pod vlivem pervitinu

Dvaadvacetiletý řidič Škody Octavia měl na kontě údajně až jedenáct zákazů řízení. Přesto si z toho nic nedělal a v pátek pozdě večer vyrazil na silnici pod vlivem pervitinu.

Když nereagoval mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem na výzvy k zastavení, začali ho policisté pronásledovat. Přestože měl v autě další dva pasažéry, zběsile jim ujížděl.

Zkoušela ho zastavit i policistka v Kostelci, která mu vstoupila do dráhy. Řidič nezastavil a ve stokilometrové rychlosti do ní najel. Vážně zraněná 36letá žena se dostala do nemocnice se zpožděním, protože kvůli špatnému počasí nevzlétl vrtulník. V sobotu ve vinohradské nemocnici zemřela (více o případu najdete zde).

Policisté se teď skládají na rodinu zemřelé kolegyně, která sloužila v uniformě od svých dvaceti let. Zůstaly po ní dvě děti (více o sbírce se dočtete zde).

Zdrogovaný mladík skončil v cele. V sobotu si vyslechl obvinění z násilí proti úřední osobě a hrozí mu až 16 let vězení. "V pondělí ráno bude soud rozhodovat, zda ho pošle do vazby. Soudkyně už studuje spis," řekla v neděli odpoledne mluvčí mělnického soudu Gabriela Antonie Bartová (více o obvinění zde).

Rekordmankou co do počtu zákazů řízení, byla žena z Prahy, která jich nasbírala osmnáct. Nedávno skončila v psychiatrické léčebně (více o této řidičce se dočtete zde).

Policisté dopadli zdrogovaného řidiče, který srazil policistku:

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Otevřené dveře vlaku vystrašily cestující. Je to chyba, přiznávají dráhy

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Cestující ve vlaku na trati mezi Veselím nad Lužnici a Českými Velenicemi byli hodně překvapení a rozčílení. Po...

Najdete na iDNES.cz