Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Milionoví zločinci jsou z Českolipska. Není to náhoda

  • 12
Českolipsko je rodištěm velkých zlodějů. Naprostým rekordmanem je s odcizenou půlmiliardou korun František Procházka z Nového Boru. Následovníky našel v Josefu Blažkovi z České Lípy a Rudolfu Tesárkovi z Mimoně, kteří odcizili 74 milionů korun. Všichni tři jsou na útěku, policie po nich pátrá marně.

"Muže hledáme, zatím jsme je nenašli," říká českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Je náhodnou shodou okolností, že zmínění výtečníci jsou z této oblasti? Zdá se, že nikoli.

tři zločinci

František Procházka

František Procházka (35 let)

Navštěvoval Základní školu U Lesa v Novém Boru, poté českolipské gymnázium. V Izraeli absolvoval kurz na ochranu osob. Poté se odstěhoval do Prahy. Na začátku prosince 2007 ukradl přes půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S, kde pracoval jako strážný. Peníze ani Procházku policie dosud nenašla.

Josef Blažek

Josef Blažek (31 let)

Je z České Lípy, zhruba 185 až 190 centimetrů vysoké postavy. Má hnědé oči. Koncem září na něj vydal zatykač krajský soud v Hradci Králové. Neuposlechl výzvy znovu nastoupit do vězení. Je odsouzen stejně jako jeho komplic Tesárek na 12 let za krádež 74 milionů korun v lednu 2008 z dodávky bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix.

Rudolf Tesárek

Rudolf Tesárek (34 let)

Pochází z Mimoně a je 192 až 195 cm vysoký, robustní atletické postavy. Má modré oči a hnědé vlasy, které nosí krátce zastřižené. Občas může nosit dioptrické brýle. Po propuštění z vězení se zdržoval ve Cvikově. Nyní na útěku.

"Na Českolipsku je vysoká kriminalita. Je ve špičce loupežných přepadení i vražd v Libereckém kraji," objasňuje policejní mluvčí.

Letos například zaznamenali na Českolipsku již pět vražd, stejně jako v loňském roce. Příčiny je třeba hledat v nedávné minulosti.

Můžou za to paneláky?

"Po otevření uranových dolů sem přišlo najednou velké množství lidí," vysvětluje Zdeněk Nešpor ze Sociologického ústavu Akademie věd. Většinou se nastěhovali do panelákových sídlišť.

"Na malém prostoru je obrovské množství paneláků, kde je jen velmi malé sociální zázemí," zdůrazňuje Nešpor. Paneláky jsou podle něj postavené tak blízko u sebe, že v přízemí značnou část roku nesvítí slunce, což má negativní vliv na psychiku lidí.

"V tom je oblast specifická, málokterá v Čechách se vyvíjela podobným způsobem," míní sociolog.

Po druhé světové válce nahradili noví obyvatelé vysídlené sudetské Němce. "Dodneška jsou v České Lípě dva dost odlišné typy obyvatelstva," uvádí Nešpor. Kriminalitu ovlivňuje podle něj i vysoká míra nezaměstnanosti.

Lupiči nejspíš zmizeli do ciziny

Případ Tesárka a Blažka rozvířili v posledních měsících ministři spravedlnosti. Nejdříve bývalá ministryně Daniela Kovářová oběma zlodějům v červnu přerušila pobyt ve vězení. Nový ministr Jiří Pospíšil rozhodnutí své předchůdkyně zrušil.

Prakticky to znamenalo, že se musí vrátit do vězení. Neudělali to, naopak zmizeli. Hradecký soud na ně proto vydal zatykač.

"V místě svého trvalého bydliště se nezdržují," konstatuje Baláková. Policisté i státní zástupce se obávají, že utekli do zahraničí.

Tam se nejspíše skrývá také největší zloděj České republiky František Procházka. 1. prosince 2007 z budovy bezpečnostní agentury G4S v Praze ukradl rekordních 564 milionů korun. Od té doby je na útěku. Policisté se domnívají, že se ukrývá na americkém kontinentě.


Video