Podnikatel Čadek si za přípravu podvedení pošty odpyká tři a půl roku

  17:13aktualizováno  17:13
Tři a půl roku si ve vězení odpyká podnikatel Lukáš Čadek za přípravu podvodu, kterým měl vylákat více než 20 milionů korun z České pošty. Kromě trestu odnětí svobody ve věznici s ostrahou dostal zákaz činnosti na pět let. Většinu námitek, které soudu předložili jeho obhájci, soud zamítl, oproti původnímu rozsudku je však trest nižší.

Lukáš Čadek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Proti rozsudku může podat mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu. Kauza Čadka a České pošty začala v roce 2015 a konečný verdikt padl až u pražského vrchního soudu.

Čadek nakonec dostal o rok a půl nižší trest, než jaký mu vyměřil Městský soud v Praze. Kauza se týkala pokusu podvodem vylákat peníze z České pošty. O celé kauze si můžete více přečíst zde.

Čadek na poštách prodával šicí boxy a drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Plánoval, že bude nabízet prodej dárkových poukázek, za které by zákazníci dostali drobné výhry. Podle pošty to ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo.

Čadek mezitím nakoupil zboží za více než 15 milionů korun, které mělo sloužit jako výhra za zakoupení stíracího losu. Šlo hlavně o trička a další textil. Pak podal na poštu trestní oznámení a kvůli obchodnímu sporu po ní požadoval 27 milionů korun. Podle detektivů si ale důkazy o nároku na peníze vymyslel a falšoval i klíčové e-maily, v kterých se snažil přesvědčit, že pošta uznala svoji chybu.

Šlo o odměnu právníkům, nikoli úplatek, tvrdí obžalovaní v poštovní kauze

Soud ho poslal do vězení za to, že plánoval vylákání peněz z pošty a zatajil poště informaci o prodeji zboží, které do údajné loterie nakoupil. Podle spisu si vymyslel legendu o vzniklé škodě z ústní smlouvy, která nebyla splněna. Podle soudu však není pochyb o tom, že žádná smlouva mezi Čadkem a poštou uzavřena nebyla.

Městský soud v Praze původně odsoudil Čadka na pět let, vrchní soud nakonec toto rozhodnutí zmírnil. „Jeho jednání bylo zastaveno ve fázi přípravy,“ řekl předseda odvolacího trestního senátu Miroslav Pavrovský. Čadek byl tedy potrestán nikoliv za podvod, ale za přípravu podvodu. Nesmí také působit pět let působit ve statutárním orgánu jakékoliv firmy. 

Vrchní soud v Praze mimo jiné potvrdil, že podpis na jedné z faktur, které předkládal Čadek, nebyl pravý. Obhajoba se pokoušela vznášet různé námitky týkající se předchozích procesů. „V zásadě vyčerpal všechny možnosti, které se nabízely,“ dodal soudce.

Čadkův obhájce tvrdil například, že soud prvního stupně se opakovaně dopouštěl pochybností. Čadek si nechal vypracovat i posudek údajně od právníka z katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy týkající se zásahu do ústavních práv a svobod. 

Tento případ v roce 2015 rozpoutal i korupční aféru. Týkala se člena ČSSD Kamil Choce, který měl nabídnout za úplatek vyřešení sporu Čadka a České pošty. Od Čadka chtěl tři miliony korun. Do případu byl zatažen i bývalý ministr Chovanec. V médiích se objevovaly informace, že milion měl jít sociální demokracii a dva miliony právě Chovancovi (ČSSD). Vyšetřování ale neprokázalo, že Chovanec v případu figuroval a sám tvrdil, že Choce ani osobně nezná.

Případem Kamila Choce se bude projednávat samostatně. Čadek, který byl v kauze také obviněn, byl v této části zproštěn obžaloby.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Najdete na iDNES.cz