Čadek figurující v kauze České pošty dostal pět let za šíření pomluvy

  12:43aktualizováno  17:06
Ve středu u pražského městského soudu skončilo projednávání kauzy podnikatele Lukáše Čadka a České pošty. Čadek dostal pětiletý trest za šíření pomluvy. Kamila Choce, který měl dojednat úplatek za vyřešení obchodního sporu, soud potrestal pětiměsíční podmínkou. Jako svědek vypovídal i exministr vnitra Milan Chovanec.

Verdikt je nepravomocný. Případ bude řešit i odvolací instance, Čadek se totiž na místě odvolal.

Kolem podnikatele Čadka a České pošty se rozpoutala údajná korupční kauza v létě 2015. Podnikatel tvrdil, že po něm chtěl člen ČSSD Choc třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. V médiích se objevovaly informace, že část peněz měla jít sociální demokracii a část Chovancovi (podle policie se Choc s Čadkem na úplatku domlouvali, Chovanec o ničem nevěděl).

Choc a Čadek byli obviněni z nepřímého úplatkářství. Čadek také čelil obvinění z podvodu. Podle obžaloby si totiž kvůli vymámení peněz z pošty vymyslel legendu o vzniklé škodě z nerealizované ústní smlouvy. Když státní podnik odmítl smyšlený dluh zaplatit, Čadek podle žalobce vytvořil v roce 2015 falešný e-mail, který měl vypadat jako od jednoho z manažerů pošty. V elektronické korespondenci měl dotyčný uznat chybu státní firmy s tím, že situaci pošta vyřeší.

Obžaloba tvrdila, že fiktivními důkazy o dohodě s Českou poštou chtěl Čadek podnik donutit k mimosoudnímu vyrovnání. S příběhem podvedeného podnikatele, kterému pošta zničila život a který má důkazy o nepravostech, vystoupil v červnu 2015 v médiích.

Lukáš Čadek, jeden z aktérů případu Česká pošta.

Lukáš Čadek, jeden z aktérů případu Česká pošta.

Čadek trval na tom, že se s poštou na obchodu skutečně domluvil a jeho pohledávka byla oprávněná. Že by falšoval e-maily, odmítá. Fakt, že byl obžalován, přičítá širokému spiknutí. Choc se zase hájil, že tři miliony nepožadoval jako úplatek, ale jako odměnu pro právníky, kteří měli domluvit mezi Čadkem a poštou sjednat mimosoudní vyrovnání (více o kauze a tvrzeních obžalovaných najdete zde).

Městský soud v Praze však údajnou korupci překvalifikoval na šíření pomluvy. Čadkovi soudkyně Veronika Čeplová vyměřila pětiletý trest i s přihlédnutím k jeho předchozím záznamům v trestním rejstříku. Pět let rovněž nesmí působit jako statutární orgán ve společnostech. Dosud bezúhonný Choc dostal pětiměsíční podmínku.

Podle Čeplové čin nešlo kvalifikovat jako nepřímé úplatkářství, protože se nepodařilo prokázat, že někdo úplatek požadoval, nebo nabízel. Choc si podle soudu vymyslel tvrzení o úplatcích a sdělil jej Čadkovi, který se s tím pochlubil novinářům. „V tu chvíli, kdy to pustil dál novinářům, se dopouští trestného činu pomluvy,“ vysvětlila soudkyně. „Dokonce se za naše peníze sešla Bezpečnostní rada státu,“ dodala.

Chovanec litoval, že chtěl Čadkovi pomoct

Chovanec před soudem popřel, že za vyřešení Čadkova obchodního sporu měly putovat úplatky k ČSSD nebo k němu. Vylíčil, že narazil na Čadkův rozhovor v médiích, kde si stěžoval, jak mu pošta zničila život. Tehdejšího ministra prý jeho příběh zaujal a chtěl Čadkova tvrzení prověřit. Domluvil si proto schůzku s ním i s generálním ředitelem pošty Martinem Elkánem.

Šlo o odměnu právníkům, nikoli úplatek, tvrdí obžalovaní v poštovní kauze

Jednání skončilo domluvou, že Čadek přinese na další schůzku s Elkánem své „zásadní“ dokumenty. „Měl jsem informace, že dokumenty nijak zásadní nebyly,“ okomentoval exministr, co se dozvěděl. Nyní lituje, že Čadkovi chtěl pomoci.

Čadek poté v médiích tvrdil, že má důkazy o zapojení Chovance do celé věci. Následné vyšetřování to ale nepotvrdilo. Nicméně kauza tehdy byla impulzem i pro zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu. „Byla to mediálně živá věc,“ vzpomínal Chovanec s tím, že se nařčení chytlo koaliční ANO, a musel je proto vysvětlit.

„Žádné úplatky jsme nepožadovali, doufám, že se to celé u soudu objasní,“ doplnil později v rozhovoru s novináři Chovanec. Choce, který si měl o úplatek Čadkovi říct, exministr neznal. „Vůbec netuším, proč se do toho přimotal,“ podotkl Chovanec (strana pozastavila Chocovi členství).

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

VIDEO: Zloději odtáhli od benzinky dodávku na laně, jeden z nich kulhal

Zloději odtáhli dodávku na tažném laně, jeden z nich kulhá.

Dodávku zaparkovanou u čerpací stanice na Praze-západ ukradli v červnu dva neznámí muži. Podle policie ji odtáhli na...

Invalidní důchodce miliony nezíská. Žalobu podal pozdě

Krajský soud v Plzni.

Více než čtyři miliony korun od pojišťovny měly kompenzovat Davidu Přerostovi doživotní následky, které v roce 2007...

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz