Kdo může za prázdnou nádrž? Řeší soud

  13:27aktualizováno  13:27
Šumperk - Ani jedenáct měsíců od pádu malého letadla v Sobotíně na Šumpersku, při kterém zahynul člověk, není jasné, kdo nehodu zavinil. Soudce šumperského soudu nerozhodl a líčení odročil. Na lavici obžalovaných sedí pilot letounu Pavel Kundrata. Obžaloba ho viní, že nezkontroloval množství paliva.

Experti z Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) stanovili jako příčinu nehody vysazení motoru po vyčerpání paliva, kterého bylo na plánovaný let málo.

Kvůli nedostatku pohonných hmot se nad Sobotínem zastavil motor a pilot musel nouzově přistát. Snažil se přistát na louce, ale zavadil o strom, ztratil výšku a spadl na silnici.

Poté narazil do meze. Na místě zemřel na silné vnitřní krvácení Bořivoj Motáň. Jeho syn Pavel utrpěl těžké zranění. Pilot a další pasažér byli zraněni lehce.

Pilot: Vinu necítím
Kundrata u soudu uvedl, že se vinen necítí. "Je mi to líto, ale necítím v tom vinu. Snažil jsem se ze všech sil o co nejbezpečnější nouzové přistání.".

Množství paliva v nádrži považoval za dostatečné. "Palivoměry ukazovaly zhruba sedmdesát litrů. To bylo dostatečné množství pro dolet z letiště Zábřeh u Hlučína až do Šumperka. Rezerva byla i na dolet na nejbližší náhradní letiště v Moravské Třebové," říká pilot.

Letadlo patřící šumperskému aeroklubu bylo tehdy na pravidelné servisní opravě v Zábřehu. Odtud se loni 20. června vracelo zpět na domovské letiště v Šumperku.

"Po opravě jsme s pilotem provedli desetiminutový zkušební let. Letadlo bylo v naprostém pořádku," vypověděl technik Luděk Bárta. Také podle něj bylo v nádržích v té chvíli ještě sedmdesát litrů paliva.

Otec nepřežil pád letadla, syn se zranil

Pilot zařadil ještě vyhlídkový let
Pilot však před odletem do Šumperka ještě jednou vzlétl na vyhlídkový let s fotografem. Po návratu na letiště naskládal dovnitř zavazadla, přibral další pasažéry a vzlétl směrem na Šumperk.

"Když se vrátil z vyhlídkového letu, ptal jsem se ho, zda bude tankovat, protože se mi zdálo, že musí mít málo paliva. On řekl, že má paliva dost," řekl Bárta.

V nádržích bylo sucho
Spolu s experty z ÚCL byl na místě nehody a prověřoval letoun. "V křídlech nebylo žádné palivo, také karburátor byl naprosto suchý," popisoval Bárta.

Sám však přiznal, že při přebírání letadla do opravy neodpovídalo množství paliva v křídlech udávanému objemu. Na opravu přiletěl s letounem jiný pilot. Kundrata přijel až po několika dnech letoun převzít.

"Přebírající technik zapsal údaj, aniž si ho ověřil. Já jsem zjistil, že v nádržích je mnohem méně paliva," řekl Bárta.

Změnil zápis v předávacím protokolu, aniž o tom řekl pilotovi. "To byla moje chyba," uznal Bárta.

Vypovídat budou další svědci
Nehoda se odehrála v podvečer 20. června loňského roku. Nad místní částí Sobotína Klepáčovem začal letounu vynechávat motor.

"Viděl jsem, že není něco v pořádku. Pilot opsal půlkruh a šel na přistání. Zavadil však o telefonní drát a jabloň, spadl na silnici a narazil do meze, kterou chtěl přeletět a přistát na louce," popsal loni nehodu Jiří Sokol bydlící padesát metrů od místa nehody.

Sokol tehdy sušil seno a po havárii pomáhal spolu s dalšími sousedy a náhodným projíždějícím řidičem vyprošťovat zraněné z letadla. "Muž, který později zemřel, s námi ještě chvíli komunikoval," vyprávěl Sokol.

Soudce hlavní líčení odročil na 23. června, protože obhájce si vyžádal ještě svědectví pilota, který letoun vezl k opravě a svědka havárie.

Po stopách vrahů

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Dopravci zkouší šetřit na údržbě, tajně vypínají zařízení snižující emise

Policisté odhalili při kontrole nákladního vozu zásah do zařízení ke snižování...

Na nelegálně upravená nákladní auta narazili v posledních týdnech při silničních kontrolách policisté v Olomouckém...

Policie pátrá po muži, který nakupoval na cizí doklady

Policie pátrá po muži, který na cizí doklady uzavřel spotřebitelský úvěr. (20....

Pražská policie pátrá od začátku června po pachateli nebo pachatelích čtyř úvěrových podvodů. Pravděpodobně je má podle...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Za pobodání šoféra kvůli couvání dostal agresor jedenáct let a musí platit

Až 18 let hrozí sedmadvacetiletému Miroslavu Koníčkovi, který je obžalovaný z...

Jedenáct let vězení dostal u plzeňského soudu sedmadvacetiletý Miroslav Koníček za to, že loni v prosinci zaútočil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz