Zmocněnci vlády odmítají odpovědnost za miliardový účet lyžařů v Liberci

  15:28aktualizováno  15:28
Měli dohlížet, aby státní peníze směřovaly tam, kam mají, a nedošlo k průšvihu. Tak se psalo o úloze vládních zmocněnců v průběhu příprav libereckého šampionátu. Dnes se oba jakékoli odpovědnosti zříkají. Exzmocněnec Kraus z ČSSD viní z prošustrování peněz ODS, ta to hází na Krause. Modrý zmocněnec Hasil se zase dostal do střetu zájmů.

Organizátoři z Liberce, prakticky do jednoho členové ODS, nás k přípravě mistrovství nepustili, tvrdí Michal Kraus. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Máme to za sebou. Předevčírem skončil dvoumiliardový sportovní svátek. Jedni mistrovství světa v Liberci nazývají "lyžařským tunelem", druzí úspěchem, jenž dokazuje, že se můžeme směle pustit do pořádání olympiády. Nejvyšší kontrolní úřad nedávno zveřejnil alarmující zprávu o zneužívání veřejných peněz a šampionát se tak nezbaví pachutě, kterou způsobil několikrát navyšovaný rozpočet.

Trochu se zapomnělo, že nad přípravami celé akce měli bdít od roku 2005 lidé k tomu vyčlenění vládou - vládní zmocněnci. Prvním byl sociální demokrat Michal Kraus, druhým modrý poslanec Tomáš Hasil. Dnes oba shodně tvrdí, že toho moc ovlivnit nemohli. Jaká byla role zmocněnců?

Může za to Kraus?

Devatenáctého února pronesl premiér Mirek Topolánek ve Sněmovně poměrně obsáhlou řeč na téma lyžařský šampionát v Liberci. Reagoval na poslance Jana Látku z ČSSD. Premiér mimo jiné řekl:

"Ten příběh začal velmi chybným rozhodnutím o umístění mistrovství světa v lokalitě, kde není sníh, kde není žádné sportoviště, kde nejsou skokanské můstky... Toto rozhodnutí ale neučinila moje vláda, to učinila vaše vláda, pane kolego... Člověk zodpovědný jako vládní zmocněnec za celou akci se jmenuje Michal Kraus... Tu akci jsme dokončili, je velmi drahá a jestli budeme někdy ještě opakovat podobnou akci, já u toho nechci být."

Premiér označil za odpovědnou osobu Michala Krause. Bývalý poslanec ČSSD a předseda rozpočtového výboru Sněmovny opustil vrcholnou politiku v roce 2006 po takzvané kakaové aféře (Kraus chtěl s trestně stíhaným podnikatelem Františkem Rigem koupit v Ghaně továrnu na kakao, pozn. red.).

Dnes je Kraus předsedou ČSSD v Semilech, podniká a působí v Nadaci Koše proti drogám, kde sedí například advokát Miroslav Jansta, exposlanec ODS Martin Kocourek či obchodník se zbraněmi Richard Háva.

Kraus mistrovství v Liberci podporoval a měl je v roce 2002 ve svém volebním programu. Zmocněncem pro šampionát se stal v roce 2005. Vláda ČSSD mistrovství podpořila o rok dříve.

MS v Klasickém lyžování v Liberci - všechny články

"Problém byl v tom, že organizátoři z Liberce, prakticky do jednoho členové ODS, nás k přípravě mistrovství nepustili. Až do roku 2005 neměl nikdo z ČSSD možnost do přípravy jakkoli zasáhnout," tvrdí dnes Kraus a připomíná, že vláda ČSSD mistrovství podpořila, protože se tehdy organizátoři dušovali, že si akce nevyžádá žádné peníze ze státního rozpočtu.

V roce 2005 ale organizátoři podle Krause přišli s tím, že mistrovství bude stát okolo jedné miliardy korun. Po dohodě mezi expremiérem Jiřím Paroubkem, bývalou ministryní školství Petrou Buzkovou a Krausem coby šéfem rozpočtového výboru vláda Liberci přislíbila téměř 700 milionů korun.

"Ke zjednodušení čerpání jsem prosadil v první polovině roku 2006 rozpočtové opatření, které převedlo všechny prostředky schválené ve státním rozpočtu do rozpočtu ministerstva školství," vysvětluje bývalý zmocněnec Kraus.

Podle jeho slov ale organizátoři nebyli s to vyčerpat necelých 200 milionů korun, neboť nepředložili potřebnou dokumentaci. Kraus dnes říká, že za neprůhledné financování šampionátu žádnou odpovědnost necítí. "Tu mohu cítit jen velmi obtížně. Během mého působení se nestalo nic, co by zavdávalo příčinu k bezuzdnému rabování státního rozpočtu."

Ministerstvo školství však včera přiznalo, že v letech 2004 a 2006 - tedy v době, kdy byl Kraus zmocněncem - jeho úředníci udělali chyby a poskytli peníze na projekty, které nebyly předem schválené.
Podle Krause tehdy organizátoři neměli jednotlivé akce "stavebně připraveny". Nastal tak skluz v přípravách, což byl argument, jímž se později zdůvodňovalo, proč je třeba navyšovat rozpočet šampionátu.

Hasil prý jen informoval

V roce 2006 se k moci dostala ODS a premiér Topolánek na podzim téhož roku Krause z postu zmocněnce odvolal. Nahradil ho dalším liberecký poslancem, Tomášem Hasilem z ODS (podrobně o Hasilovi viz níže). V médiích se začalo objevovat, jak je pořádání šampionátu zpožděno a nedostává se mu peněz.

V první polovině roku 2007 vypracoval zmocněnec Hasil spolu s organizátory šampionátu pro vládu dokument, v němž požadoval navýšení rozpočtu o necelých 900 milionů korun. Jak tehdy informoval týdeník Euro, v žádosti se argumentovalo také tím, že sociálnědemokratická vláda házela organizátorům z řad ODS tak trochu klacky pod nohy, přípravy se zpozdily, a proto je třeba akci dofinancovat, jinak hrozí mezinárodní ostuda.

"Postupná realizace projektu uspořádání mistrovství v Liberci ukazuje, že působením řady především vnějších vlivů dochází k nepředpokládanému zvyšování finanční náročnosti," citovalo Euro Hasilův návrh vládě. Topolánkův kabinet peníze do Liberce poslal.

MF DNES požádala Hasila o schůzku, na níž by přesněji vysvětlil, jak se stalo, že po svém nástupu do funkce zmocněnce žádal vládu o další stamiliony pro Liberec. A co že přesně znamenaly ony vnější vlivy, jež způsobily navýšení financí.

Hasil však schůzku odmítl a poslal e-mailem odpovědi, v nichž na položené otázky téměř neodpověděl. "Mým úkolem bylo informovat vládu o stavu příprav MS v klasickém lyžování v Liberci. Neměl jsem a v současné době ani nemám žádné další pravomoci týkající se například kontroly využití finančních prostředků," odvětil na otázku, zda cítí odpovědnost za předražené mistrovství.

S podobnými otázkami se MF DNES obrátila rovněž na libereckého primátora Jiřího Kittnera (ODS). Byl to totiž hlavně on, kdo v roce 2004 tvrdil vládě a médiím, že mistrovství nebude stát ani korunu ze státního rozpočtu, a pak spolu s organizátory žádal o státní peníze. Otázky zněly jednoduše: jak to, že změnil stran rozpočtu mistrovství názor a co tuto změnu způsobilo. Ani Kittner však neodpověděl.

"Mám celkem dost co na práci, při přípravě mistrovství jsem se docela nadřel a i si dost vytrpěl... Jedním z opatření je to, že se během mistrovství nebudu zabývat nesmysly. Nečtu naše noviny, nedívám se na naše televize... V tomto hodlám pokračovat až do konce mistrovství a pak odjíždím na dovolenou," uvedl liberecký primátor Kittner, bývalý ekonomický náměstek stavební společnosti Syner.

Právě tato firma získala podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu během šampionátu zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun a město Liberec ji platilo za práce, které nebyly provedeny.

K čemu jsou zmocněnci?

Na stránkách mistrovství včera stálo, že si je pochvaluje celý svět. Pochvalu však určitě nezaslouží vládních zmocněnci, o nichž se v minulosti říkalo, že mají mít především kontrolní funkci.

Michal Kraus byl u toho, když vláda libereckému šampionátu poslala 700 milionů korun. Tomáš Hasil poté zprostředkoval téměř 900 milionů. Dnes je jasné, že zmocněnci svou roli nezvládli. Nabízí se otázka, k čemu je vláda vlastně má.

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz