Na Liberec se kvůli lyžařskému šampionátu valí další finanční kontroly

  12:03aktualizováno  12:03
Průšvihy s financováním staveb pro mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci mají v rukou policisté. Vyšetřování, jak magistrát a Technická univerzita hospodařily s miliardovými dotacemi od státu, potrvá měsíce, možná i déle. Liberec navíc čekají další finanční kontroly.

Premiér Mirek Topolánek drží plyšového maskota lyžařského šampionátu v Liberci - lvíčka Libiho. | foto: ČTK

"Dostali jsme do rukou rozsáhlé trestní oznámení, spis se stovkami příloh, který musí vyšetřovatelé nejprve důkladně prostudovat. Jen to potrvá týdny. Pak budou policisté měsíce shromažďovat důkazy a sbírat materiály," uvedl liberecký krajský státní zástupce Martin Tvrdík.

Zatím nebyl nikdo obviněn.

Na chyby v hospodaření upozornila zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Prověřili, jak město a škola nakládaly s dotacemi ve výši 1,2 miliardy, a našli nedostatky v řádu milionů korun.

Tváře MS

Jiří Kittner (ODS)
Primátorem Liberce je od prosince 1999. Je spojený s firmou Syner, kde od roku 1994 pracoval. Dnem zvolení do funkce primátora u známé společnosti skončil. Vazby ovšem trvají dál, vloni se Kittner ženil a za svědka mu šel jeden ze šéfů Syneru – Petr Syrovátko.

Ondřej Červinka (ODS)
Náměstek primátora pro vzdělávání, sport, kulturu a cestovní ruch od roku 2006. Od stejného roku se také staral o výstavbu a modernizaci sportovních areálů Vesec a Ještěd.


Roman Kumpošt

Na přání ministryně školství ho výkonný výbor sesadil z křesla prezidenta organizačního výboru mistrovství světa, přestože se vážných chyb nedopustil a stál u příprav MS už od samotného počátku. Hlavně díky němu MS získal právě Liberec.


Mirek Topolánek (ODS)

Premiér v Poslanecké sněmovně volal po prošetření chyb, které se staly během přijímání dotací nutných pro uspořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Topolánek tvrdí, že základní chybu udělala minulá vláda v čele s ČSSD.


Dana Kuchtová (bývalá členka SZ)
Jako ministryně školství měla dohlížet na to, aby její podřízení nakládání s dotacemi kontrolovali. Podle NKÚ byl ale dohled nedostatečný. V roce 2007 na její popud odvolal výkonný výbor Romana Kumpošta z postu prezidenta MS.


Kateřina Neumannová

Bývalá slavná běžkařka nastoupila na místo Romana Kumpošta jako prezidentka organizačního výboru MS. Nejvyšší kontrolní úřad nevyloučil, že v příštím roce prověří hospodaření se státními penězi, se kterými disponoval organizační výbor.

NKÚ podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podvod, úvěrový podvod, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku.

"Konkrétní podezřelé stanoví vyšetřování, z většiny dokumentů je jasné, kdo je pod nimi podepsán," řekl před časem prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Podle NKÚ například magistrát účelově rozdělil zakázky na menší. Nemusel proto vyhlašovat standardní výběrová řízení, ale mohl jen oslovit pár vybraných firem. Na stůl tak dostalo město méně nabídek a firmy neměly velkou konkurenci.

"Značné množství chyb a nepřesností svědčí o formálnosti zpracování zadávacích řízení," tvrdí také kontroloři NKÚ ve zprávě.

Podle Transparency International je toto častý způsob, jak města obcházejí zákon o veřejných zakázkách. Navíc naznačují, že v těchto situacích mají města větší moc manipulovat při výběrových řízeních a zneužít této moci.

Náměstek primátora Ondřej Červinka, který měl od roku 2006 na starosti realizaci projektů ve Vesci i na Ještědu, tvrdí, že zakázky nebyly účelově rozdělené.

"Měl jsem tak připravené investiční záměry, u těchto příprav jsem ale nebyl. Mělo to ale logiku, nemohli jsme vypsat třeba jen dva projekty Vesec a Ještěd. To by byl nesmysl a areály by ještě dnes nestály. Zabralo by to moc času a výběrová řízení by se mohla protáhnout dodnes," řekl včera.

Podle Kittnera město nepostupovalo protiprávně. "Tento spor možná skončí u soudu," připustil.

NKÚ opírá své tvrzení o konkrétní čísla. Například upozorňuje, že řada zakázek byla těsně pod hranicí dvaceti milionů, kvůli tomu mohlo město oslovit pět firem a nemuselo vypisovat standardní otevřené výběrové řízení.

Například na úpravu ploch a výstavbu komunikací ve Vesci vyhlásilo město tři výběrová řízení jen o pár stokorun pod limitem dvaceti milionů. "Mělo se jednat o jednu velkou akci za 54 milionů," tvrdí NKÚ.

Dělení zakázek brzy prošetří antimonopolní úřad. Může za to Liberec pokutovat.

Univerzita měla podle NKÚ proplatit práce, které při rekonstrukci kolejí Harcov nikdo neprovedl. Celkem měli špatně hospodařit s více než třinácti miliony.

Škola tvrdí, že veškeré věci kolem stavby vyřizovala společnost Investing CZ, která přebírala odvedenou práci, prováděla kontrolu a zajišťovala veškerou dokumentaci.

Investing CZ často se Synerem spolupracuje na velkých stavbách. Stejné to bylo i v tomto případě. "Odmítáme všechna lživá nařčení a účelové dezinterpretace závěrů kontroly NKÚ. Chceme se chovat otevřeně a se souhlasem investorů můžeme doložit veškeré smlouvy," upozornil Ondřej Paclt, mluvčí Syneru.

Hrozí, že Liberec bude muset vrátit dotace

Velké sankce městu i univerzitě hrozí ze strany finančního úřadu. Ten totiž, pokud se chyby potvrdí, může po obou institucích chtít zpět dotace a ještě jim vyměřit penále, které může narůst do stejné hodnoty jako samotné dotace. V nejhorším případě by město a škola státu vracely skoro dvě a půl miliardy korun.

Navíc se na ně valí další kontroly. Zprávu chce prošetřit třeba kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, již zmíněný finanční úřad a dokonce také ministerstvo financí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ - PŘÍPRAVÁŘ STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz