V centru Fallúdži zuří bitva

  7:53aktualizováno  7:53
V ulicích irácké Fallúdži dál zuří válka. Noc sice byla poměrně klidná, americká letadla však nepolevují v bombardování města, výbuchy se ozývají každých několik minut. V centru vedou boje s povstalci tanky a vojáci námořní pěchoty USA. Útočníci naráží na tuhý odpor rebelů.
Zraněný voják

Zraněný voják - Příslušník americké námořní pěchoty ošetřuje kolegu, který byl hzraněn při bojích v irácké Fallúdži. (10. listopadu 2004) | foto: Reuters TVReuters

Ráno do centra Fallúdži opět vjely americké tanky. Seržant Castillo, člen posádky jednoho z tanků, řekl, že rebelové jsou rozmístěni podél hlavní silnice, která vede celým městem.

Naši palbu z minometů opětují. Střílejí na nás z kulometů, mají i minometné granáty, tvrdí Castillo. Podle bojujících příslušníků námořní pěchoty jejich protivníci nevypadají, že by se hodlali vzdát.

Prudké boje podle zpravodajů agentury Reuters zuří i v dalších čtvrtích města, které dosud nemají Američané pod kontrolou. Při ofenzivě, která začala v pondělí, už padlo nejméně deset amerických vojáků, zahynuli i dva iráčtí členové nové irácké armády.

Poslední zprávy uvádějí, že se Američané probojovali i do čtvrti Jolan, kde je soustředěn velký počet povstaleckých bojovníků. "Bojujeme asi na čtyřech čtverečních kilometrech. Zatím je příliš brzy na to říct, že máme oblast pod kontrolou," sdělil major námořní pěchoty Clark Watson.

Nechoďte k volbám, vyzvali duchovní
Ve městě panuje kritický nedostatek léčiv a medikamentů, nejde elektřina a obchody s jídlem jsou zavřené. Útok na převážně sunnitskou Fallúdžu rozzuřil sunnitské duchovní. Ti vyzvali Iráčany, aby bojkotovali lednové volby.

Duchovní také apelovali na premiéra Alávího, aby nařídil přerušení bojů. "Musíte zastavit boje alespoň na čtyři nebo pět hodin. Je tam mnoho zraněných, kteří potřebují ošetřit. Ve Fallúdži jsou zabíjeni civilisté. Za jejich životy budete před Bohem zodpovědný," vzkázal Alávímu Adnan al Dulajmí, sunnitský zástupce na ministerstvu pro náboženské záležitosti.

"Před rozhodnutím o použití vojenské síly jsem vyzkoušeli všechny možné alternativy. Proti civilistům ve Fallúdži nic nemáme, jsou to synové této země," odpověděl premiér.

Irácký premiér Ajád Aláví a Američané ohlásili, že do lednových voleb chtějí znovu získat kontrolu nad územími ovládanými povstalci. Příznivci svrženého prezidenta Husajna a stoupenci jordánského teroristy Zarkávího podle nich proměnili Fallúdžu v centrum rebelů.

Autoři: ,

Extáze je bezpečnější než alkohol, říká psycholožka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz