Američané vstoupili do centra Fallúdži

  12:52aktualizováno  12:52
Irácké město Fallúdža se proměnilo ve válečnou zónu. Americké jednotky, které mají Fallúdžu vyčistit od povstalců, vstoupily do středu města. V ulicích čelí odporu gerilových bojovníků. Americké bombardování zničilo městskou kliniku. Podle lékařů už zahynulo nejméně 15 civilistů.
Vojáci bojují v ulicích Fallúdži

Vojáci bojují v ulicích Fallúdži - Příslušníci americké námořní pěchoty bojují v ulicích iráckého města Fallúdža. (9. listopadu 2004) | foto: Reuters

ČTĚTE ANALÝZU EXPERTA:
Američané do Fallúdži museli

Ke středu Fallúdži pronikají příslušníci americké námořní pěchoty i vojáci nové irácké armády. Američané se podle posledních zpráv probojovali do centra, kde je hlavní bašta povstalců.

Koaliční vojáci také utáhli smyčku obklíčení města, aby zabránili radikálům v případném útěku.

"Mí muži pronikli asi jeden kilometr do Fallúdži a osvobodili jeden blok domů," řekl už dříve jeden z velitelů nové irácké armády. Iráčané i Američané v prohledávali domy, ve kterých hledali ukryté ozbrojence.

Podle obyvatel je město stálým terčem bombardování, ze všech stran se ozývají výbuchy a z budov stoupá kouř. Civilní obyvatelé jsou schovaní ve svých domech.

Atentáty zabily desítky lidí
O osud Fallúdži se "bojuje" i v Bagdádu. Irácká islámská strana, která zastupuje náboženskou menšinu sunnitských muslimů, na protest proti útoku na město vystoupili z vlády. Tvrdí, že útokem trpí hlavně civilní obyvatelstvo.

Irácký premiér Ajad Aláví vyhlásil časově neomezený noční zákaz vycházení pro Bagdád a jeho předměstí. Omezení bude platit mezi půl jedenáctou večer a čtvrtou hodinou ráno.

Zatímco se ve Fallúdži bojuje, radikálové útočí na jiných místech Iráku. Při útocích a atentátech zahynuly desítky lidí. Nejméně 45 lidí zemřelo při útocích na policejní stanice v Bákubě. Bomba nastražená v autě explodovala před základnou Národní gardy nedaleko Kirkúku na severu země. Výbuchy se celý den ozývaly i v centru Bagdádu.

Nálet zničil nemocnici
Americké bombardování podle místních lidí zničilo městskou kliniku v centru Fallúdži. Ta přijímala zraněné povstalce i civilisty poté, co američtí vojáci v pondělí obsadili hlavní nemocnici. Při bombardování zahynulo několik členů personálu a pacientů.

Místní lékaři říkají, že město je odříznuto od dodávek medikamentů a zásoby už docházejí. "Už není otevřená žádná ordinace. Jednu ambulanci zasáhla americká raketa a zranila doktora. V domech je mnoho zraněných civilistů, ke kterým se nemůžeme dostat," ohlásil z centra bojů doktor Sami al-Džumajlí.

"V mých rukou zemřel třináctiletý chlapec," telefonoval doktor Džumajlí z domu, kam přišel ošetřit zraněné. Podle lékařů zahynulo od zahájení útoku už nejméně patnáct civilistů. Američané podle agentury AP hlásí tři padlé a čtrnáct zraněných.

Povstalci pálí na tanky
Během bojů byla nad Fallúdžou sestřelena americká helikoptéra, uvádí zpravodaj agentury Reuters. "Viděl jsem, jak vrtulník zasáhla raketa. Ihned vybuchl a ohnivá koule spadla na zem," popsal reportér Fadel al-Badrání.

Podle něj spadly trosky vrtulníku do čtvrti Jolan. Do té pronikla americká námořní pěchota, která se tu podle zpráv z bojiště setkává jen s omezenými ohnisky odporu. Americká armáda ztrátu helikoptéry popřela.

Povstalecké gerily ale podle amerických vojáků stupňují boj. "Ti lidé jsou drsní. Na ulici, kterou jsem v tanku projížděl, jsem jich viděl několik," řekl kapitán americké tankové jednotky Robert Bodisch.

"Nějaký muž vyskočil za zdí a vypálil na můj tank z raketometu," popsal. "Musel jsem na něj poslat ještě jeden tank," řekl.

Ve městě je možná Zarkáví
K pondělnímu útoku na Fallúdžu, která je centrem iráckých povstalců a údajně se v ní skrývá i hledaný terorista Abú Músa Zarkáví, se během víkendu připravovalo na dvacet tisíc amerických a iráckých vojáků. - více zde

Po celodenním leteckém bombardování, dělostřelecké přípravě a tankové palbě zahájily útočící síly pozemní postup asi dvě hodiny po západu slunce. Američtí vojáci a příslušníci nové irácké armády postupují společně.
   
Podle odhadů USA je ve Fallúdži tisíc až šest tisíc militantů. Někteří z nich jsou stoupenci jordánského teroristy Zarkávího, jiní prý patří mezi síly loajální bývalému prezidentovi Saddámovi Husajnovi.

Autoři: ,

Extáze je bezpečnější než alkohol, říká psycholožka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz