Slum ze špinavé indické pohádky si díky Oscarům užívá pomíjivé slávy

  17:34aktualizováno  17:34
Hit letošních filmových Oscarů, indický snímek Milionář z chatrče, vtáhl do záře reflektorů chudý bombajský slum, ze kterého pocházejí hrdinové úspěšného filmu. Chudinské prostředí zavalili novináři a gratulanti. Filmaři však čelí i kritice, že ve filmu zneužívají indickou chudobu.

Nadšené děti z bombajského slumu | foto: Reuters

Většina obyvatel chudinské čtvrti, kde film vznikl, ale nemá o významu Oscarů ponětí a nemyslí si, že by cena mohla jakkoli jejich život ovlivnit.

"V Dharáví se nic nezměnilo a za mého života se taky nic nezmění. Naši politici nenadělali za šedesát let nic, tak co by mohli dokázat filmaři? Přijedou, natočí záběry a vydělají si peníze. Jsme to my, kdo tu zůstaneme a budeme tady i za šedesát let," řekl obyvatel slumu Prašant Dighe.

Indie se radovala díky filmové fresce z bombajského slumu hned osmkrát. Dvě z osmi sošek převzal indický hudební skladatel Alláh Rakkha Rahmán, oceněný za hudbu a píseň.

"V životě jsem si mohl vybrat mezi dvojím, mezi láskou a nenávistí, a já si zvolil lásku," řekl uklánějící se Rahmán při "děkovačce" v Los Angeles a věnoval cenu Indii. Rahmán, doma přezdívaný Mozart z Madrásu, je teprve třetím Indem, který dostal Oscara.

Premiér Manmóhan Singh řekl, že díky tvůrcům filmu teď Indie zakouší pocit hrdosti. "Je to nejkrásnější hodina indického filmu," prohlásil náměstek ministra zahraničí Anand Šarma.

ČTĚTE: Milionář z chatrče má osm Oscarů, sošky brali i Penn a Winsletová

Bombaj coby indický Hollywood zase doufá, že americké ocenění dodá jejímu filmovému průmyslu na důvěryhodnosti. Město žilo oslavou od časného rána, kdy byly ceny vyhlášeny.

Nejen v Bombaji se lidé sesedli kolem televizorů ve svých domovech, restauracích i ubytovnách a ve chvíli, kdy zaznělo Rahmánovo jméno, zazněl hromový jásot a všichni se objímali i vzlykali. "Nedokážu svůj pocit popsat, pukám nad Indií pýchou," řekl Bombajan Nikhil Džionti.

Rodina skladatele Rahmána během sledování oscarového ceremoniálu

Filmaři jsou však nyní kritizováni za to, že zneužili dětské herce a nedostatečně je za jejich výkony odměnili. Snaží se to odčinit tím, že dva představitele dětských rolí odvezli na oscarový ceremoniál. Jednou z nich byla devítiletá Rubina Alíová, která se objevila na pódiu při předávání Oscara za kameru.

"Jsem hrdá na to, že cenu dostala a že jsem ji mohla vidět s tak slavnými herci," radovala se v Bombaji její matka Muni Kurešíová. Ačkoli žije v domku bez tekoucí vody, ke kritikům filmu nepatří. Zorganizovala skupinu hudebníků, s nimiž přijede dceru uvítat na letiště.

Půstem k Oscarovi

Sousedé se od neděle dokonce postili, aby naději na cenu zvýšili. "Rozhodli jsme se, že se najíme až po vyhlášení cen," řekla jedna ze sousedek. Chýše Rubininých rodičů je na konci uličky, která dnes byla ucpaná gratulanty i novináři, slídícími po jakékoli historce ze života malých herců. "Nemohu uvěřit, že Rubina je v Americe," řekla nejlepší Rubinina přítelkyně Saba.

OSCARY OBRAZEM: Indové, mrtvá čivava a muži s aktovkami

Spolu se sestrami od rána seděla u televize, a kdykoli se Rubina objevila v záběru, všechny ječely radostí. "Vypadá to, jako by štěstí padalo z nebe," popsal atmosféru Sabin otec.

I když se nakonec lidé museli vrátit ke každodenní rutině, televizory zůstaly zapnuté. "I kdybychom všichni pracovali dvacet let, ničeho podobného bychom nedosáhli," řekl jeden z místních.

Oscar 2008 - příbuzní Azharuddina Ismaila z filmu Milionář z chatrče sledují vyhlašování cen Americké filmové akademieDruhým z dětí, jichž se oslavy týkaly, byl desetiletý Azharuddín Muhammad Ismáíl. Zatímco Rubininým domovem je chatrč s tenkou střechou, kterou sdílí kromě rodičů sedm dětí, Azharuddín bydlí v přístřešku z plastových fólií a špinavých přikrývek. "Normálně sem nikdo nechodí, teď je tu kdekdo," řekl před zářícími reflektory kamer Azharuddínův otec.

Pomíjivá sláva slumu

V indickém tisku však nechybí kritika snímku, jehož výroba přišla na patnáct milionů dolarů a který už v kinech po celém světě vydělal 160 milionů. Jde prý o "pornografii chudoby" v zemi, ve které 455 milionů z jejích obyvatel musí denně vystačit s méně než jedním a čtvrt dolaru.

Ve slumech žije 65 milionů Indů, což je asi čtvrtina obyvatel indických měst. Zdravotní služby pro ně neexistují a děti tam často musí pracovat. Natáčelo se v největším asijském slumu Dharáví, kde se dnes objevil nápis "My nejsme psi z chudinských čtvrtí".

Podle indického režiséra Hariharana by měl být Milionář z chatrče považován za "největší výmysl o Indii v 21. století". "Pro většinu západních diváků bude tato špinavá indická pohádka za současné celosvětové hospodářské krize úlevnou očistou," napsal.

Autoři: ,

Requiem za Karla Gotta v katedrále svatého Víta

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz