Výlet do slumů Milionáře z chatrče stojí dvě stovky, Češi se zatím zdráhají

  11:24aktualizováno  11:24
V éře Pána prstenů zaplavili turisté Nový Zéland, teď mají další hit: indické slumy. Může za to oscarový přeborník Milionář z chatrče. Lidé je prahnou zažít na vlastní kůži a cestovní kanceláře se pro ně můžou přetrhnout. Za peníze, samozřejmě.

Z filmu Milionář z chatrče"Od premiéry Milionáře z chatrče nám tržby vzrostly zhruba o čtvrtinu, to nemůže být náhoda," řekl serveru Thebollywoodactress.com Chris Way, spoluzakladatel společnosti Reality Tours and Travel, pod kterou spadá patnáct cestovních kanceláří.

Ty začaly nabízet speciální "slumové" balíčky, které zahrnují prohlídku s místním průvodcem. "Může být od dvou do zhruba pěti hodin dlouhá, s občerstvením nebo bez. Záleží jen na tom, kolik zaplatíte," přibližuje nabídku Way, který "obhospodařuje" právě "Milionářem" proslavenou oblast Dháráví. Základní cena balíčku je 400 rupií (200 korun),  v závislosti na přání klienta se ale může vyšplhat až na zhruba 3 200 rupií (1 600 korun).

Je to prostituce, říkají Indové turistům

Zatímco turisté jsou nadšení, Indové se zlobí.  "Je to obyčejná prostituce. Cestovní kanceláře vydělávají na neštěstí milionů lidí, kteří žijí v hrozných podmínkách a nikdo jim nepomůže. A prostituuje na nich i Danny Boyle a všichni kolem jeho filmu," nechal se na svém blogu slyšet oblíbený indický herec Amitabh Bachchan, který Boylovi stejně jako tisíce obyvatel Dháráví vyčítá, že Indii vidí "západním, a tudíž zkreslující pohledem, který není schopný postihnout pravý stav věcí."

VÍTÁNÍ DELEGACE K FILMU MILIONÁŘ Z CHATRČE

Pravdou je, že ačkoli herce z Milionáře z chatrče vítali jejich rodáci málem jako válečné hrdiny, samotný film prý Indie kladně nepřijala. Cestovní kanceláře, které se na boomu kolem "Milionáře" svezly, se tak hájí alespoň tím, že přispívají do obecních pokladen. Zmíněná reality Tours and Travel se údajně ve prospěch chudinských čtvrtí vzdává až osmdesáti procent peněz vybraných za "slumové" balíčky.

Češi kouzlo slumů neobjevili. Zatím

České cestovní kanceláře podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří zatím ještě žádný zvýšený zájem o cesty do Indie či dokonce požadavek na speciální "milionářský" program nezaznamenaly. "Osobně ale očekávám, že nebude trvat dlouho a trend, který se v souvislosti s Milionářem objevil na Západě, dorazí i k nám," soudí Okamura a potvrzuje, že by to nebylo poprvé, co film ovlivnil výběr dovolenkových destinací.

cesty podle filmů

Nový Zéland (Pán prstenů)
Kjóto (Gejša)
Skotsko (Statečné srdce)
Paříž (Amélie z Montmartru)
Thajsko (Pláž)
Berlín (Nebe nad Berlínem)
Řím (Prázdniny v Římě)
Kalifornie (Bokovka)

"Důkazem je například thajský ostrůvek Phi Phi, respektive tamní Maya Beach. Než sem připlul Leonardo DiCaprio a natočil film Pláž, přišly se na Maya Beach za den vykoupat maximálně dvě stovky lidí za den. Dnes musíte za vstup na pláž zaplatit, a stejně je narvaná - pět tisíc návštěvníku denně je bežný počet," zmiňuje Okamura dopad jiného - shodou okolností taky Boylova - filmu Pláž na cestovní ruch.

K dění kolem Milionáře z chatrče Okamura dodává, že možnost navštívit chudinské čtvrti má i u nás v podstatě každý, kdo do Indie vycestuje. I klasické pobytové zájezdy prý totiž nabízejí za příplatek fakultativní výlety, které pořádají místní agentury. A často jsou prý mezi nimi právě i ty zmíněné "slumové". Jen se tak nejmenují.

"Ve velkém už tahle praxe funguje v případě brazilských favel a u chudinských čtvrtí v Manile, takže nevidím důvod, proč by se něco podobného nemělo podařit i v Indii. Všechno je jen otázka poptávky," říká Okamura.

Z filmu Milionář z chatrče - děti

Martina Kotrbová z cestovní kanceláře Arcadia Air mu dává za pravdu. "O návštěvu slumu, kde se natáčel film Milionář z chatrče, nám zatím nikdo neřekl, ale fakt je, že film je tu jen krátce a vlna zájmu může teprve dorazit. My navíc připravujeme zájezdy na míru, takže když někdo přijde s tím, že chce přespat v Dháraví, zařídíme mu to. Jen si říkám, jestli jsou zrovna Češi na takový typ turistiky vůbec stavění. Myslím, že když jedou na dovolenou, chtějí si zaplatit spíš pohodlí hotelu než nepohodlí v chýši," dodává Kotrbová.

Claudia Schifferová a Freida PintoZájem turistů o návštěvu míst, odkud pocházejí hrdinové "Milionáře" a jejich představitelé, by teď nicméně mohl ještě o něco zesílit. Herečka Freida Pinto alias kráska, do které se zamiluje ústřední hrdina filmu, je totiž žhavou kandidátkou na novou filmovou bondgirl. A bondgirl z chatrče, to už je opravdové terno. - Čtěte Novou bondgirl se zřejmě stane hvězda filmu Milionář z chatrče

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz