Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Milionář z chatrče má osm Oscarů, sošky brali i Penn a Winsletová

  20:24aktualizováno  23. února 10:22
Filmový svět má za sebou letošní Oscary. Svižné udělování cen Americké filmové akademie ovládl indický Milionář z chatrče s osmi zlatými soškami. Mezi herci zvítězili Kate Winsletová, Penelope Cruz, Sean Penn a Heath Ledger. Čech Petr Forejt na cenu za ozvučení filmu Wanted nedosáhl.

Oscar 2008 - úvodní ceremonieON-LINE REPORTÁŽ

Udělování Oscarů portál iDNES.cz sledoval minutu po minutě


Oscar 2008 - Indická radost při vítězství snímku Milionář z chatrčeOSCARY OBRAZEM

Indové, mrtvá čivava a muži s aktovkami

Že losangeleské Kodak Theatre letos zažije svižnou oscarovou show, dal jasně najevo v samém úvodu už moderátor Hugh Jackman. V muzikálové kreaci vystřihl zábavnou upoutávku na hlavní trháky slavnostního večera.

Oscar 2009 - úvodní ceremonie

Na scéně, která byla oproti předešlým ročníkům komornější, předvedl "rychlomládnutí" Brada Pitta z Podivuhodného případu Benjamina Buttona, plamenný projev à la Harvey Milk, fiktivní rozhovor Nixon - Frost a nevynechal ani variaci na Milionáře z chatrče a Předčítače.

Pohádkový úspěch pohádky o Milionáři

Podivuhodný případ Benjamina Buttona vstupoval do soutěže se třinácti nominacemi, nakonec z nich proměnil pouze tři. Většinu mu vyfoukl Milionář z chatrče, který si z jednaosmdesátého udílení filmových cen odnesl sošek osm.

"Proti vám je malinký i tenhle chlapík," vzkázal režisér Danny Boyle "svým" Indům. Ti oscarové klání sledovali přímo z hlediště i ze svých domovů. Při přebírání ceny za nejlepší režii Boyle zatančil pro svou rodinu. "Když byly děti menší, sliboval jsem jim, že pokud někdy půjdu pro Oscara, přeberu ho ve stylu tygra z Medvídka Pú," vysvětlil své skotačení za pultíkem.

Oscar 2009 - příbuzní Azharuddina Ismaila z filmu Milionář z chatrče sledují vyhlašování cen Americké filmové akademieOscar 2009 - herci z filmu Milionář z chatrče s režisérem Dannym Boylem (3. zprava)

Silný moment přineslo ocenění Heathe Ledgera ve filmu Temný rytíř. Role hlavního "padoucha" v batmanovském thrilleru byla poslední, kterou stihl dokončit, než před rokem zemřel na údajné předávkování léky. Pro ocenění přišla Ledgerova rodina.

"Už když jsi ten film točil, věděli jsme, že jsi dostal výjimečnou roli a že ji výjimečně zahraješ. Taky jsme věděli, že za ni musíš dostat cenu. Jen jsme doufali, že si pro ni přijdeš ty sám," řekla Ledgerova sestra a poděkovala i za bratrovu tříletou dceru Matildu, která cenu navzdory původním plánům nepřevzala. - Čtěte Při oscarovém úspěchu Ledgera získá sošku jeho dcera. Za patnáct let 

Blýskl se i provokativní Milk Guse van Santa, který zpracovává osud homosexuálního aktivisty Harveyho Milka, jenž se jako první politik otevřeně přihlásil ke své orientaci.

"Příběh Harveyho Milka mi dal naději, že se jednou zamiluju, ožením a třeba i budu moct mít děti, i když jsem homosexuál. Děkuju Bohu za to, že nám Harveyho dal," řekl ke svému scenáristickému debutu Dustin Lance Black, který v předvečer Oscarů získal za stejný text i "nezávislou" cenu Spirit Award.

Oscar 2009 - Dustin Lance BlackSpirit Awards 2009 - Lance Black k filmu Milk

V případě filmu Milk se potvrdilo, že vítězové Spirit Awards často bodují i u americké Akademie. Ocenění získal i hlavní protagonista snímku Sean Penn. V oscarové řeči dostál své pověsti vynikajícího řečníka.

Děkovná řeč Seana Penna

Oscar 2009 - Sean Penn se zlatou soškou za herecký výkon ve filmu Milk"Vy komunistický buzerantský parchanti, vím, jak pro vás muselo být těžký, abyste mi tuhle cenu dali," zahájil svůj projev čerstvě oceněný Penn a v žertování ještě chvíli pokračoval.  "Pro jistotu jsem si, vy komouši buzerantský, napsal na lísteček, komu poděkovat, abyste slyšeli o všech, kteří si to zaslouží," vzkázal do davu. Proslov, který výrazně přesáhl povolený časový limit, jinak ale odpovídal jeho běžné rétorice. Ostatně i režisér Gus van Sant si ho do role aktivisty Milka vybral proto, že "když nic jiného, řečnit umí výtečně".

Úspěch na Oscarech si podobně jako Milk zopakoval i film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, respektive herečka Penelope Cruz, která si odnesla cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, a celovečerní dokument Man on Wire.

TRAILER K FILMU MILK

"To nebude 45 sekund, omlouvám se. Jsem mimo. Chci poděkovat tolika lidem," řekla Penelope Cruz, která v děkovné řeči nezapomněla na svého objevitele režiséra Pedra Almodóvara a vzpomínkou na dětské sny rozplakala i Kate Winsletovou. "Když jsem ještě žila ve Španělsku, vždy jsem kvůli Oscarům vstávala, abych se mohla dívat na hvězdy. A teď jsem tady já," dodala Cruz a promluvila v rodném jazyce.

Oscar 2009 - Britský režisér Danny Boyle s Oscarem za film Milionář z chatrčeOscar 2009 - Phillipe Petit s Oscarem za nejlepší celovečerní dokumentOscar 2009 - Penelope Cruz, vítězka kategorie nejlepší ženská vedlejší role

Výjimkou potvrzující pravidlo se stal herec Mickey Rourke. Ten se sice na Spirit Awards radoval z drtivého vítězství, o oscarovou sošku ho připravil právě Penn.

Winsletová: Meryl, promiň, ale smiř se s porážkou

Smolařka Streepová

Meryl Streepová byla nominovaná popatnácté, Oscara by získala po více než čtvrtstoletí. Navíc by jím příjemně oslavila své letošní šedesátiny. Větší favoritku soutěž neměla, ne vše ale bookmakerům vyjde.

Ostře sledované hlavní kategorie přinesly nakonec jediné překvapení. Příjemné pro Kate Winsletovou a nepříjemné pro Meryl Streepovou, rekordmanku neproměněných nominací. Bitvu mezi nejlepšími herečkami vyhrála filmová nacistická bachařka Winsletová, která za sebou nechala i Angelinu Jolie.

"Stejně jako Penelope jsem si zkoušela děkovné řeči jako osmiletá holka v koupelně, jen jsem místo Oscara třímala flašku od šamponu," zajíkala se dojatá herečka, která za stejnou roli získala začátkem roku i Zlatý glóbus. Při překotné řeči zoufale hledala i členy své rodiny. "Jsi tady, tati? Zapískej prosím. Mám tě ráda," volal na otce, který svou tvář skryl před kamerami v klobouku.

Oscar 2009 - Kate Winsletová se zlatou soškou za herecký výkon ve filmu Milk

Na adresu konkurentek věnovala milou poznámku. "Ta cena patří i bohyním, které sedí tady dole a nezískaly ji. Promiň, Meryl, ale budeš se s tím muset smířit," smála se.

Místo neosobní show obýváková pohoda

Už dlouho nebyla na oscarovém večeru tak uvolněná nálada. Režisér galavečera Roger Goodman zmenšil scénu a jednotlivé hosty nechal přijít téměř do prvních řad. Nominované navíc představovaly naprosté špičky z oboru.

Když Sophia Loren promlouvala k Meryl Streepové, vypadalo to spíš jako rozhovor kamarádek než oficiální řeč. Ženy se často neubránily dojetí, muži se chlapsky popichovali. "Nevím, jak to vypadá v televizi, ale tady v sále je atmosféra úžasná," chválil nový styl udílení Danny Boyle.

Oscar 2008 - úvodní ceremonie

Geniálním tahem organizačního týmu bylo i obsazení Hugha Jackmana do role moderátora. Jeho živé muzikálové výstupy sklízely stejné ovace jako vtípky, kterými dokázal "odbourat" sám sebe. "Za dobu, co oscarové večery moderuji pro české diváky, si nevzpomínám na lepší přenos. Uběhl tak rychle, že jsme se nestačili divit," řekl iDNES.cz Tomáš Baldýnský. Ten spolu s Františkem Fukou a Sašou Michailidisem z Budapešti komentoval přímý přenos televize HBO.

Forejt se zvukem pro Angelinu neuspěl

I letos mělo Česko v nominacích svého zástupce. Po Markétě Irglové, která sošku získala loni spolu s Glenem Hansardem za píseň Falling Slowly z filmu Once, měl tentokrát šanci i zvukař Petr Forejt.

Na osmého Oscara v dějinách československé kinematografie se mu ale dosáhnout nepodařilo. Akční podívanou Wanted s Angelinou Jolie, na níž se podílel, přebil absolutní vítěz večera - Milionář z chatrče.

Výsledky Oscarů za rok 2008

Kompletní přehled vítězů a nominovaných najdete ZDE


Nejlepší herečka v hlavní roli: Kate Winsletová (Předčítač)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

Nejlepší herec v hlavní roli: Sean Penn (Milk)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Heath Ledger (Temný rytíř)

Nejlepší originální scénář: Dustin Lance Black (Milk)
Nejlepší adaptovaný scénář: Simon Beaufoy (Milionář z chatrče)

Nejlepší animovaný film: Vall-I
Nejlepší krátký animovaný film: La Maison en Petites Cubes

Nejlepší cizojazyčný film: Odjezdy

Nejlepší výprava: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší masky: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší kostýmy: Vévodkyně
Nejlepší kamera: Milionář z chatrče
Nejlepší střih: Milionář z chatrče

Nejlepší krátký film: Země hraček
Nejlepší celovečerní dokument: Man of Wire
Nejlepší krátký dokument: Smile Pinki

Nejlepší vizuální efekty: Podivuhnodný případ Benjamina Buttona

Nejlepší zvukové efekty: Temný rytíř
Nejlepší zvuk: Milionář z chatrče

Nejlepší hudba: Milionář z chatrče
Nejlepší píseň: Jai Ho! (Milionář z chatrče)

Nejlepší režie: Milionář z chatrče

Nejlepší film: Milionář z chatrče

OSCAR - Speciál k cenám Americké filmové akademie

  • Nejčtenější

RECENZE: Kdepak komedie, Špindl 2 je prostě reklamní kampaň

Domácí romantické komedie mají jednu obdivuhodnou schopnost. Kdykoli se zdá, že hůř už být nemůže, dokážou pravý opak....

RECENZE: Něžné útěky s majonézou na nose se rodí v Nonstop lahůdkách

Taky dobře střelená, zaznělo výstižně na adresu jedné z postav smutné komedie Nonstop lahůdky, jíž v neděli Česká...

Botu jménem Melichar mám ráda, ale hromnic už ubývá, říká Regina Řandová

Jejím hlasem mluví Angelina Jolie či Demi Moore, ovšem tvář herečky a dabérky Reginy Řandové je známá především z...

RECENZE: Xindl X se na narozeninovém koncertě ztratil v davu

Před vyprodaným Forem Karlín se Xindl X představil jako poněkud nemotorný „bavič“, průměrný zpěvák a frontman bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Policajt tam stál a on podepsal. Klempíř z J.A.R. o spolupráci s StB

Oto Klempíř z kapely J.A.R. se v rozhovoru pro pořad Prostor X vyjádřil ke spolupráci s StB. Působil jako agent s...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

DO KINA: Pat a Mat, Špindl 2, Jumanji i Rebelky. Nic než komedie

Všechny čtyři novinky týdne se svorně hlásí ke komediálnímu žánru. I když každá jinak, berou to od akce přes romantiku...

ČT nasadí příští rok Místo zločinu Ostrava, Prima Pohlreicha, Nova SuperStar

Česká televize odhalila své jarní novinky roku 2020, ostatní stanice přidaly pro iDNES.cz alespoň několik vybraných...

Premium

Navždy Lebowski. Americký herec Jeff Bridges slaví sedmdesáté narozeniny

Má sedm nominací na Oscara, ale většina diváků si ho vybaví hlavně v roli Jeffryho Lebowského z kultovního filmu Big...

GLOSA: Zrušit StarDance? Ministr kultury o voze, filmaři o koze

Filmový a televizní svaz pozval na besedu ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Ovšem těžko lze podat svědectví o...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz