Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Milionář z chatrče má osm Oscarů, sošky brali i Penn a Winsletová

  20:24aktualizováno  23. února 10:22
Filmový svět má za sebou letošní Oscary. Svižné udělování cen Americké filmové akademie ovládl indický Milionář z chatrče s osmi zlatými soškami. Mezi herci zvítězili Kate Winsletová, Penelope Cruz, Sean Penn a Heath Ledger. Čech Petr Forejt na cenu za ozvučení filmu Wanted nedosáhl.

Oscar 2008 - úvodní ceremonieON-LINE REPORTÁŽ

Udělování Oscarů portál iDNES.cz sledoval minutu po minutě


Oscar 2008 - Indická radost při vítězství snímku Milionář z chatrčeOSCARY OBRAZEM

Indové, mrtvá čivava a muži s aktovkami

Že losangeleské Kodak Theatre letos zažije svižnou oscarovou show, dal jasně najevo v samém úvodu už moderátor Hugh Jackman. V muzikálové kreaci vystřihl zábavnou upoutávku na hlavní trháky slavnostního večera.

Oscar 2009 - úvodní ceremonie

Na scéně, která byla oproti předešlým ročníkům komornější, předvedl "rychlomládnutí" Brada Pitta z Podivuhodného případu Benjamina Buttona, plamenný projev à la Harvey Milk, fiktivní rozhovor Nixon - Frost a nevynechal ani variaci na Milionáře z chatrče a Předčítače.

Pohádkový úspěch pohádky o Milionáři

Podivuhodný případ Benjamina Buttona vstupoval do soutěže se třinácti nominacemi, nakonec z nich proměnil pouze tři. Většinu mu vyfoukl Milionář z chatrče, který si z jednaosmdesátého udílení filmových cen odnesl sošek osm.

"Proti vám je malinký i tenhle chlapík," vzkázal režisér Danny Boyle "svým" Indům. Ti oscarové klání sledovali přímo z hlediště i ze svých domovů. Při přebírání ceny za nejlepší režii Boyle zatančil pro svou rodinu. "Když byly děti menší, sliboval jsem jim, že pokud někdy půjdu pro Oscara, přeberu ho ve stylu tygra z Medvídka Pú," vysvětlil své skotačení za pultíkem.

Oscar 2009 - příbuzní Azharuddina Ismaila z filmu Milionář z chatrče sledují vyhlašování cen Americké filmové akademieOscar 2009 - herci z filmu Milionář z chatrče s režisérem Dannym Boylem (3. zprava)

Silný moment přineslo ocenění Heathe Ledgera ve filmu Temný rytíř. Role hlavního "padoucha" v batmanovském thrilleru byla poslední, kterou stihl dokončit, než před rokem zemřel na údajné předávkování léky. Pro ocenění přišla Ledgerova rodina.

"Už když jsi ten film točil, věděli jsme, že jsi dostal výjimečnou roli a že ji výjimečně zahraješ. Taky jsme věděli, že za ni musíš dostat cenu. Jen jsme doufali, že si pro ni přijdeš ty sám," řekla Ledgerova sestra a poděkovala i za bratrovu tříletou dceru Matildu, která cenu navzdory původním plánům nepřevzala. - Čtěte Při oscarovém úspěchu Ledgera získá sošku jeho dcera. Za patnáct let 

Blýskl se i provokativní Milk Guse van Santa, který zpracovává osud homosexuálního aktivisty Harveyho Milka, jenž se jako první politik otevřeně přihlásil ke své orientaci.

"Příběh Harveyho Milka mi dal naději, že se jednou zamiluju, ožením a třeba i budu moct mít děti, i když jsem homosexuál. Děkuju Bohu za to, že nám Harveyho dal," řekl ke svému scenáristickému debutu Dustin Lance Black, který v předvečer Oscarů získal za stejný text i "nezávislou" cenu Spirit Award.

Oscar 2009 - Dustin Lance BlackSpirit Awards 2009 - Lance Black k filmu Milk

V případě filmu Milk se potvrdilo, že vítězové Spirit Awards často bodují i u americké Akademie. Ocenění získal i hlavní protagonista snímku Sean Penn. V oscarové řeči dostál své pověsti vynikajícího řečníka.

Děkovná řeč Seana Penna

Oscar 2009 - Sean Penn se zlatou soškou za herecký výkon ve filmu Milk"Vy komunistický buzerantský parchanti, vím, jak pro vás muselo být těžký, abyste mi tuhle cenu dali," zahájil svůj projev čerstvě oceněný Penn a v žertování ještě chvíli pokračoval.  "Pro jistotu jsem si, vy komouši buzerantský, napsal na lísteček, komu poděkovat, abyste slyšeli o všech, kteří si to zaslouží," vzkázal do davu. Proslov, který výrazně přesáhl povolený časový limit, jinak ale odpovídal jeho běžné rétorice. Ostatně i režisér Gus van Sant si ho do role aktivisty Milka vybral proto, že "když nic jiného, řečnit umí výtečně".

Úspěch na Oscarech si podobně jako Milk zopakoval i film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, respektive herečka Penelope Cruz, která si odnesla cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, a celovečerní dokument Man on Wire.

TRAILER K FILMU MILK

"To nebude 45 sekund, omlouvám se. Jsem mimo. Chci poděkovat tolika lidem," řekla Penelope Cruz, která v děkovné řeči nezapomněla na svého objevitele režiséra Pedra Almodóvara a vzpomínkou na dětské sny rozplakala i Kate Winsletovou. "Když jsem ještě žila ve Španělsku, vždy jsem kvůli Oscarům vstávala, abych se mohla dívat na hvězdy. A teď jsem tady já," dodala Cruz a promluvila v rodném jazyce.

Oscar 2009 - Britský režisér Danny Boyle s Oscarem za film Milionář z chatrčeOscar 2009 - Phillipe Petit s Oscarem za nejlepší celovečerní dokumentOscar 2009 - Penelope Cruz, vítězka kategorie nejlepší ženská vedlejší role

Výjimkou potvrzující pravidlo se stal herec Mickey Rourke. Ten se sice na Spirit Awards radoval z drtivého vítězství, o oscarovou sošku ho připravil právě Penn.

Winsletová: Meryl, promiň, ale smiř se s porážkou

Smolařka Streepová

Meryl Streepová byla nominovaná popatnácté, Oscara by získala po více než čtvrtstoletí. Navíc by jím příjemně oslavila své letošní šedesátiny. Větší favoritku soutěž neměla, ne vše ale bookmakerům vyjde.

Ostře sledované hlavní kategorie přinesly nakonec jediné překvapení. Příjemné pro Kate Winsletovou a nepříjemné pro Meryl Streepovou, rekordmanku neproměněných nominací. Bitvu mezi nejlepšími herečkami vyhrála filmová nacistická bachařka Winsletová, která za sebou nechala i Angelinu Jolie.

"Stejně jako Penelope jsem si zkoušela děkovné řeči jako osmiletá holka v koupelně, jen jsem místo Oscara třímala flašku od šamponu," zajíkala se dojatá herečka, která za stejnou roli získala začátkem roku i Zlatý glóbus. Při překotné řeči zoufale hledala i členy své rodiny. "Jsi tady, tati? Zapískej prosím. Mám tě ráda," volal na otce, který svou tvář skryl před kamerami v klobouku.

Oscar 2009 - Kate Winsletová se zlatou soškou za herecký výkon ve filmu Milk

Na adresu konkurentek věnovala milou poznámku. "Ta cena patří i bohyním, které sedí tady dole a nezískaly ji. Promiň, Meryl, ale budeš se s tím muset smířit," smála se.

Místo neosobní show obýváková pohoda

Už dlouho nebyla na oscarovém večeru tak uvolněná nálada. Režisér galavečera Roger Goodman zmenšil scénu a jednotlivé hosty nechal přijít téměř do prvních řad. Nominované navíc představovaly naprosté špičky z oboru.

Když Sophia Loren promlouvala k Meryl Streepové, vypadalo to spíš jako rozhovor kamarádek než oficiální řeč. Ženy se často neubránily dojetí, muži se chlapsky popichovali. "Nevím, jak to vypadá v televizi, ale tady v sále je atmosféra úžasná," chválil nový styl udílení Danny Boyle.

Oscar 2008 - úvodní ceremonie

Geniálním tahem organizačního týmu bylo i obsazení Hugha Jackmana do role moderátora. Jeho živé muzikálové výstupy sklízely stejné ovace jako vtípky, kterými dokázal "odbourat" sám sebe. "Za dobu, co oscarové večery moderuji pro české diváky, si nevzpomínám na lepší přenos. Uběhl tak rychle, že jsme se nestačili divit," řekl iDNES.cz Tomáš Baldýnský. Ten spolu s Františkem Fukou a Sašou Michailidisem z Budapešti komentoval přímý přenos televize HBO.

Forejt se zvukem pro Angelinu neuspěl

I letos mělo Česko v nominacích svého zástupce. Po Markétě Irglové, která sošku získala loni spolu s Glenem Hansardem za píseň Falling Slowly z filmu Once, měl tentokrát šanci i zvukař Petr Forejt.

Na osmého Oscara v dějinách československé kinematografie se mu ale dosáhnout nepodařilo. Akční podívanou Wanted s Angelinou Jolie, na níž se podílel, přebil absolutní vítěz večera - Milionář z chatrče.

Výsledky Oscarů za rok 2008

Kompletní přehled vítězů a nominovaných najdete ZDE


Nejlepší herečka v hlavní roli: Kate Winsletová (Předčítač)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

Nejlepší herec v hlavní roli: Sean Penn (Milk)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Heath Ledger (Temný rytíř)

Nejlepší originální scénář: Dustin Lance Black (Milk)
Nejlepší adaptovaný scénář: Simon Beaufoy (Milionář z chatrče)

Nejlepší animovaný film: Vall-I
Nejlepší krátký animovaný film: La Maison en Petites Cubes

Nejlepší cizojazyčný film: Odjezdy

Nejlepší výprava: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší masky: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší kostýmy: Vévodkyně
Nejlepší kamera: Milionář z chatrče
Nejlepší střih: Milionář z chatrče

Nejlepší krátký film: Země hraček
Nejlepší celovečerní dokument: Man of Wire
Nejlepší krátký dokument: Smile Pinki

Nejlepší vizuální efekty: Podivuhnodný případ Benjamina Buttona

Nejlepší zvukové efekty: Temný rytíř
Nejlepší zvuk: Milionář z chatrče

Nejlepší hudba: Milionář z chatrče
Nejlepší píseň: Jai Ho! (Milionář z chatrče)

Nejlepší režie: Milionář z chatrče

Nejlepší film: Milionář z chatrče

OSCAR - Speciál k cenám Americké filmové akademie

  • Nejčtenější

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Zemřel Radan Dolejš. Kapelníkovi legendární skupiny Šlapeto bylo 57 let

V neděli večer zemřel kapelník souboru Patrola Šlapeto Radan Dolejš. Na sociálních sítích to oznámila zpěvačka z jeho...

RECENZE: Lucie Vondráčková kšeftuje se slovem láska jak na bleším trhu

Zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková stále žije ve svém „marmeládovém“ písničkovém světě, kde se uvzdychaně zpívá o...

Zemřel herec Jiří Plachý mladší. Jeho hlasem mluvil Jean Reno i Spock

Ve čtvrtek zemřel herec Jiří Plachý mladší, bylo mu 75 let. V Divadle na Vinohradech působil více než padesát let....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Netopýr dolétal. Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let zemřel americký zpěvák a herec Michael Lee Aday, známý jako Meat Loaf. Proslavil se zejména albem Bat...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

RECENZE: Že se fotíme s Babišem? To je legrace, tvrdí Prvovoliči

Dokumentaristka Markéta Válková-Ekrtová sledovala půl roku několik studentů středních škol a učilišť, aby vytvořila...

Do Česka míří další streamovací služba. Disney+ slibuje tisíce pořadů a filmů

Streamovací služba Disney+ zahájí v Česku v létě provoz. Divákům nabídne snímky z produkce studií Disney, Pixar či...

Zahraniční produkce tu utratí i dvě miliardy, říká šéfka České filmové komise

Premium Česko je stále oblíbenou destinací zahraničních filmových štábů. „Covid rozmach zrychlil, je větší poptávka po...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...