Pařížané znají hlavně Československo

  • 1
Druhá mise Vyslanců Becherovky v EU skončila. V neděli večer přistál na Ruzyni přímý spoj z pařížského letiště Charles de Gaulle s druhou pěticí výherců soutěže. Ve francouzské metropoli zjišťovali, jak dobře tu znají Českou republiku. Většina Francouzů o ní ale stále mluví jako o Československu.

Pětice vyslanců dorazila do Prahy po pěti dnech. Všichni přijeli plní dojmů z velkoměsta nad Seinou. Přivezli sebou také výsledky průzkumu, který provedli mezi dvěma stovkami Pařížanů.

Většina dotázaných ale Českou republiku neznala. Někteří si vybavili pouze Prahu či bývalého prezidenta Václava Havla (často ho ale považovali za stále úřadujícího). Prezidenta Václava Klause neznal nikdo.

Často také Francouzi mluví o Česku jako o Československu. Zhruba desítka dotázaných si spletla Česko s Čečenskem a přiřadila zemi k Rusku. Jeden Francouz dokonce mluvil o situaci v českém hlavním městě Grozném.

V největší pařížské nákupní galerii La Fayette dokonce prodavači dělali vlastní průzkum, kteří cizinci u nich nejvíce nakupují. V tabulce poštovních kódů ale Česko neměli a napsali proto odpověď pod kolonku "Není členem EU - Rusko, Turecko,..."

Někteří Pařížani znali české modelky, konkrétně Evu Herzigovou či Adrianu Sklenaříkovou. Jeden člověk věděl o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Jeden z oslovených Francouzů znal pouze český fotbal. "Nejlepší je ten český blonďatý fotbalista, který dříve hrál za Real Madrid a jmenuje se Soluščenko," uvedl konkrétní příklad.

Pařížani měli také odpovídat na otázku, co se jim vybaví, když se řekne Česká republika. Jeden bez zaváhání odpověděl Lenin. Druhý znal hudební skupinu Olympic. Když se jich ale člověk zeptal na české spisovatele, považovala většina Franze Kafku za Němce a Milana Kunderu za Francouze.

Lze ale narazit i na Pařížany, kteří znají Českou republiku velmi dobře. Například oslovená studentka umění byla v Česku na stáži u známého uměleckého skláře a designéra Bořka Šípka, který byl za Václava Havla hradním architektem.

Vyslanci navštěvovali památky i restaurace
Kromě dotazníků však měli vyslanci za úkol si pobyt co nejvíce užít. Bydleli v hotelu na okraji arabské čtvrtě přímo v centru města u východního nádraží.

Z památek absolvovali například galerii Louvre, Montmartre a baziliku Sacre Coeur či noční návštěvu Eiffelovy věže.

Do běžného života Pařížanů se lehce zapojili v hustých chodbách metra, kde využili permanentku "Carte Orange" pro městskou dopravu.

Lehké bylo zvyknout si i na francouzský jídelníček. K snídani nechyběly bageta, croissanty a nezbytná káva s mlékem. K obědu pak lehký salát s rozmanitými sýry a rybami či balzamikovými a hořčičnými zálivkami.

K večeři pak nechyběly francouzské speciality jako plody moře, ryby či zapečená zelenina v sýrech. Vyslanci pak mohli vybírat z velké nabídky bílých, růžových či červených vín. K jídlu se zde většinou podává ve džbánku - "en pichet".

Tento týden vyráží do jednoho ze tří evropských měst další skupina vyslanců. Jako první se vrátili výherci z Londýna. - o pobytu čtěte zde

VÍCE:
- Deníček vyslanců v Paříži
- seznam všech výherců soutěže
- více o soutěži


Video