Letouny útočí na Bagdád, boje pokračují

  23:14aktualizováno  23:14
Americké a britské jednotky pokračují v bojích s iráckou armádou. Když na Irák padla tma, zintenzivnily spojenecké letouny bombardování Bagdádu. Terčem útoku se stal především prezidentský palác v centru města. V metropoli se také poprvé od začátku konfliktu ozvala dělostřelecká palba spojenecké artilérie.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Centrem Bagdádu večer začaly otřásat mohutné exploze. Prezidentský komplex dostal podle agentury AFP přímý zásah. V blízkosti hotelu Palestine vyšlehly plameny.

Podle zpravodaje České televize Michala Kubala se kolem budovy ozvalo sedm silných explozí. „Začínají opět nálety spojeneckých letadel,“ hlásil Kubal po 22. hodině středoevropského času.

„Obrovský mrak kouře se valí z komplexu. Možná používají větší bomby než dříve,“ uvedla zpravodajka Reuters Samía Nachúlová. „Je to strašlivé. Je tam panika. Slyším lidi, jak křičí v ulici pod hotelem,“ dodala.

Bagdád: poprvé dělostřelecká palba
Spojenecká artilérie se odpoledne dostala Bagdádu na dostřel. Granáty padaly na jižní předměstí irácké metropole. Dělostřelecká palba v Bagdádu je v dosavadním průběhu války novinkou. „Je velmi intenzivní. Slyšíme ji z jihu. Je to neobvyklé,“ hlásil reportér Reuters.

Spojenci také podnikli další z náletů na metropoli. Na nízko letící stíhačky střílela irácká protivzdušná obrana. Doprava v centru města nebyla navzdory bombardování přerušena.

Jedno z letadel vypálilo dvě střely na Republikánský palác. Šlo o vůbec první denní útok na tento prezidentský komplex. Z paláce po zásahu stoupal hustý kouř.

Iráčtí vojáci se podle CNN snaží Američany vlákat do měst, aby tam proti nim vedli gerilovou válku.

Tisíc vzletů za jeden den
Jen v neděli vzlétla americká letadla nad Irák tisíckrát a jejich útoky směřovaly především proti postavením elitní irácké Republikánské gardy. Uvedl to americký generál Stanley McChrystal na pravidelné tiskové konferenci na ministerstvu obrany ve Washingtonu.

„Vzdušná kampaň pokračuje. Včera jsme provedli nad Irák tisíc vzletů, většina směřovala proti Republikánské gardě,“ upřesnil generál.

Dodal, že spojenecké útoky způsobily iráckým silám značné oslabení a že irácké vojenské velení přeskupilo jednotky Republikánské gardy, aby posílilo pozice dalších sil.

„Zaznamenali jsme jistý pohyb uskupení jednotek Republikánské gardy. Domníváme se, že je to snaha posílit další jednotky, které byly vážně oslabeny,“ řekl generál.

Irácké ministerstvo informací v pondělí odpoledne oznámilo, že iráčtí vojáci za posledních 36 hodin zabili 43 amerických a britských vojáků.

Irák také hlásí sestřelení čtyř vrtulníků Apache a dvou letounů Predator. Iráčanům se údajně také podařilo zničit 13 spojeneckých tanků, osm transportérů a šest obrněných aut.

Američané narážejí na gardy
Podle Londýna spojenecké jednotky v Iráku hodně vykonaly a potřebují si odpočinout a doplnit zásoby. „Ve vojenských operacích ale nenastala žádná pauza, konflikt pokračuje,“ prohlásil státní tajemník pro britskou armádu Adam Ingram. - více zde

Postup spojenců k Bagdádu začínají brzdit Republikánské gardy. První velkou bitvu s iráckými elitními jednotkami svedla americká námořní pěchota východně od města Karbalá, asi 100 kilometrů od metropole.

„Šlo o první vážný kontakt,“ řekl americký plukovník Will Grimsley. Při bojích bylo zabito, zraněno nebo zajato na 200 iráckých vojáků bránících přístupové cesty k Bagdádu. O svých ztrátách spojenci mlčí.

Potyčky Američanů s iráckými elitními vojáky mezi Nadžafem a Karbalou, hlavními posvátnými městy iráckých šíitů, se odehrály již dříve. Šlo však o menší střety. Naposledy v pátek vrtulníky Apache za podpory stíhaček zaútočily na gardisty z Medínské divize.

Britové dobývají Basru
Důležitým krokem je pro spojence definitivní ovládnutí druhého největšího iráckého města Basry. Do pokračující ofenzivy se nově zapojilo na šest set britských námořních pěšáků.

Btiva o dobytí Basry začala v neděli útokem na deset kilometrů vzdálenou obec Abú Chasib. Podle BBC již britští výsadkáři urazili většinu cesty k Basře, zničili spoustu iráckých tanků T-55 a zajali stovky vojáků.

„Základním cílem akce je podnítit odpůrce Saddámova režimu k povstání. Musíme jim poskytnout důkaz, že máme doopravdy v úmyslu Basru obsadit,“ komentoval operaci britský generál Jim Dutton.

Válčí se o několik měst najednou
Pokračují boje ve střední části Iráku. Americké jednotky se snaží dostat do města Hindíja, bráněného iráckými gardisty, a válčí o místní most přes řeku Eufrat. Američané útočí i na město Šatra 35 kilometrů severně od Násiríje.

Při bojích u města Imám Ajjúb asi 110 kilometrů od Bagdádu zemřel nejméně jeden americký voják. Spojenci ostřelovali město děly a Iráčané palbu opětovali minomety a pancéřovými pěstmi.

Spojenecké letectvo ráno bombardovalo severoirácké centrum Mosul a jeho okolí. Záběry katarské televize al-Džazíra ukázaly dým nad různými částmi města. Mosul čelí náletům od začátku války, stejně jako Bagdád.

Raketa dočasně vyřadila televizi
Irácká metropole zažila v noci z neděle na pondělí další vlnu ostřelování a náletů, kterých se podle velení americké armády účastnily poprvé ve vojenské historii současně letouny B-1, B-2 a B-52.

Jedna ze řízených střel zasáhla ministerstvo informací a vyřadila na několik hodin z provozu iráckou státní televizi. Budova dostala přímý zásah střelou Tomahawk.

Další raketa trefila prezidentský palác Saddámova syna Kusaje. Byly vidět plameny. Naposledy byl palác na západním břehu řeky Tigris bombardován v neděli. Několik střel na něj dopadlo už v prvních dnech spojeneckých náletů.

Bagdád se brání hořící ropou
Nálety se soustřeďovaly rovněž na jih a východ Bagdádu, kde se na obranu metropole zřejmě připravují příslušníci Republikánské gardy. Na bombardování odpovídala irácká protiletadlová palba.

Nedaleko centra Bagdádu se v neděli večer rozhořel rozsáhlý požár, z něhož stoupal do vzduchu mohutný oblak černého kouře. Šlo zřejmě o hořící ropou, která měla komplikovat britsko-americké nálety na město.

Irácké úřady uvedly, že nedělní vzdušné útoky připravily o život šest civilistů v průmyslové zoně jižně od Bagdádu. Jedna ze střel v neděli zasáhla i obytnou čtvrť Karrádat, ale podle reportéra agentury AFP pouze poškodila chodník a zeď.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Po sporech o pauzu Bagdád znovu hořel

Z paláce v Bagdádu zasaženého spojeneckými bombami stoupají mračna dýmu. (31. března 2003)

Autoři: , ,

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz