Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Kdo je Daniel Křetínský, šéf Sparty a spoluvlastník holdingu, který zakládají PPF a J&T?

  16:03
Na výsluní se dere další mladý boháč. Právník Daniel Křetínský se stává vlastníkem dvaceti procent nového holdingu, který zakládají dvě silné finanční skupiny: česká PPF a slovenská J&T.

Dnešní Česko je pro lidi, jako jsem já, jednou velkou příležitostí, řekl před pár lety Křetínský. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Třiatřicetiletý Daniel Křetínský patří mezi nejvýraznější postavy českého byznysu posledních let. Ve službách slovenské finanční skupiny J&T se podílel na řadě objemných transakcí.

Nyní se posouvá na samý vrchol. Má získat pětinový podíl a nejvyšší post v novém holdingu, pod nějž budou spadat dosavadní průmyslová aktiva J&T. Křetínský se na jejich "sběru“ podílel zásadním způsobem. Jenom komořanská elektrárna a teplárna, podíl v Pražské energetice a Plzeňská energetika mají hodnotu patnáct až dvacet miliard korun.

Petr Kellner

J&T a skupina PPF Petra Kellnera budou mít v novém holdingu po čtyřiceti procentech, Křetínský dvacet. S Kellnerem v zádech bude mladý byznysmen silnější a dají se očekávat další velké akvizice, případně budování nových energetických zdrojů. Právě o nich mladý finančník už léta hovoří.

Podíl v novém holdingu Křetínský získává za dlouhodobý a mimořádný přínos při budování skupiny J&T. Zní to pateticky, ale je to tak. Na obchodu vydělá i Kellner, v PPF lidé jako Křetínský nejsou. Co je na tomto mladém elegánovi tak výjimečného?

Honem rychle nahoru

Většina lidí z velkého byznysu považuje Křetínského za slušného, bystrého a inteligentního člověka. Pochází z elitní brněnské rodiny. Jeho otec je vedoucím katedry teorie programování na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, matka je ústavní soudkyně.

Křetínského profesní kariéra je v mnoha ohledech ohromující. Vystudovaný právník a politolog začínal u J&T v roce 1999. Slovenští finančníci neměli v Česku dostatek lidí a to čerstvému absolventovi pomohlo ke strmému vzestupu. Záhy se dostal k velkým transakcím. Nebylo mu ani třicet a už rozhodoval případy v řádu stovek milionů.

daniel křetínský

Narodil se v Brně roku 1975. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a na téže fakultě se stal bakalářem politologie. Nejprve působil jako koncipient v brněnské advokátní kanceláři Gottweis & Partner. V roce 1999 odešel do Prahy a začal pracovat pro slovenskou finanční skupinu J&T. Je šéfem fotbalového klubu Sparta. Zejména jeho zásluhou se J&T začala orientovat na energetický byznys. Hraje golf, sbírá moderní umění a jezdí ve sportovním voze Maserati.

V roce 2002 osobně dojednával financování skupiny kolem TV Nova. Bylo to v době, kdy televizi řídil Vladimír Železný. "Byl opravdu velmi mladý, ale férový a spolehlivý. Na čem jsme se dohodli, vždy platilo,“ vzpomíná dnes na jednání s Křetínským přímý účastník tehdejších transakcí.

Na začátku roku 2003 byl jmenován partnerem J&T. Zjednodušeně řečeno to znamenalo, že získal právo podílet se na ziscích. Do konce roku 2007 se každoročně pohybovaly v řádu miliard. S "partnerským pasem“ se pustil do budování průmyslového konglomerátu, který dnes tvoří na dvě desítky firem. Byl to on, kdo investice J&T nasměroval do energetiky. Jde o nejlepší obchody, jaké kdy slovenská skupina udělala. Jen na akciích společnosti ČEZ vydělali slovenští finančníci pro sebe a vybrané klienty (čeští a slovenští stamilionáři a miliardáři) desítky miliard korun.

Kromě energetických a strojírenských podniků patří do průmyslového portfolia J&T také uzenářské firmy Kmotr - Masna Kroměříž, Krahulík - Masozávod Krahulčí a Vysočina Hodice. Výroba salámů Křetínského uchvátila. V minulosti často nadšeně plánoval, jak výbornou vysočinu a další trvanlivé salámy budou uzenářské podniky J&T vyrábět.

Křetínského ambice v tomto byznysu byly větší než zmíněné tři akvizice do uzenářských firem. Poslední nákup proběhl v roce 2005. Blízko k rozšíření salámového portfolia měl o rok později.

Na konci března 2006 Křetínský vyjednával s Andrejem Babišem, majitelem Agrofert Holdingu. Šlo o to, že Babiš nebo J&T koupí masokombináty toho druhého. Představy obou stran však byly rozdílné a z obchodu sešlo. Do oboru navíc vstoupili silní slovenští investoři - Penta a multimiliardář Milan Fiľo.

Nepříliš povedená Sparta

Zlatý hoch Křetínský má za sebou na první pohled jenom samé úspěchy, při detailnějším pohledu však najdeme i výrazné propadáky. Asi nejviditelnějším je fotbalový klub AC Sparta Praha.

J&T ho koupila za 554 milionů v polovině roku 2004 od pasovského tiskárenského a mediálního podnikatele Axela Diekmanna. Vedení J&T nebylo obchodu nakloněno a Křetínský se musel zaručit, že se bude o Spartu osobně starat a neoslabí se tím jeho akviziční tažení.

Nový holding

Vznikající energetickoprůmyslový holding bude ze čtyřiceti procent vlastnit PPF, stejný podíl bude mít J&T a dvacet procent připadne Danielu Křetínskému. Součástí nového holdingu bude podle týdeníku Euro společnost United Energy právní nástupce, a. s. (provozuje například teplárnu v Komořanech); Pražská energetika (v ní má J&T 41 procent); Plzeňská energetika; ČKD - Blansko Holding; SOR Libchavy (výrobce autobusů); VČE Montáže (elektroenergetické stavby); PEAS (obchodník s elektřinou).

Klub se však propadl do těžkého marasmu. Nejen po stránce fotbalové, ale zejména finanční. Za poslední účetní období končící 30. června loňského roku, vykázala Sparta historicky rekordní roční ztrátu 156 milionů korun. Desítky milionů prodělala i ve dvou předcházejících letech. Kromě toho jsou ona i její přímý vlastník J&T Credit Investments hodně zadluženi.

Pro skupinu J&T Sparta přesto vykonala "mnoho dobrého“. Nejlépe to vystihl Patrik Tkáč, mediální tvář skupiny. "Na obchodních jednáních v Moskvě bych byl za jiných okolností asi nikdo. Když řeknu, že vlastníme Spartu, Rusové s námi hned jednají jinak,“ řekl předloni slovenskému časopisu Trend.

Křetínský si krátce po příchodu na Letnou vybájil Spartu jako klub, na jehož zápasy budou chodit celé rodiny. Když se mu něco nelíbí, okamžitě zasáhne. Při jednom ze starších zápasů mezi Spartou a Baníkem se na hlavní tribuně ozval výkřik "polský Židi“. Křetínský vstal a směrem ke křiklounovi zaburácel. Pokřiky ustaly.

Některé fotbalové příznivce v minulosti dráždil svým sportovním vozem Maserati, které stávalo před vchodem do VIP prostor letenského klubu. Lidskou tvář Křetínskému dodává dlouholetá přítelkyně Klára Cetlová. Sympatická mladá žena je členkou rozkladové komise České národní banky a správní rady Fondu pojištění vkladů. Dříve pracovala v Komisi pro cenné papíry a řídila odbor legislativy finančního trhu na ministerstvu financí. Stávalo se, že tato mladá dáma v útrobách stadionu vlídně pohovořila se staršími příznivci a činovníky Sparty. A v případě potřeby nabídla rámě. Dříve narození sparťané pak jen zářili.

Patrik Tkáč šéfuje finanční části slovenské skupiny J&T.

K veteránům je zdvořilý i Křetínský. Jedinou výjimku představoval Jan Berger, nejlepší hráč, který kdy v dresu Sparty běhal po hřišti. Mladého byznysmena se zřejmě dotkla Bergrova slova pronesená na začátku srpna 2005 v časopise Týden.

"Lidé jako Křetínský fotbalu vůbec nerozumějí. Jenom klub vedou, dávají do něj peníze. Mám pocit, že fotbal se dělá jinak. Nejdřív Sparta vyhodila Hřebíka (trenér Jaroslav Hřebík, pozn. red.), pak ho vzali zpátky. Křetínský věděl, že to Hřebík umí s médii, proto ho povolal zpátky. To se nedělá.“

Zálusk na uhlí

Diskutovat s Křetínským o elektroenergetice, teplárenství či fosilních palivech bylo v minulosti radostné a obohacující. Propojený byznys ho zcela pohltil. O opravdu veliký obchod se mladý právník a politolog poprvé pokusil v roce 2003. Tehdy velel útoku na majoritní státní podíl v Severočeských dolech. J&T podporovaná britským koncernem International Power nabídla prostřednictvím Škrobárny Brno zdaleka nejvyšších 6,8 miliardy korun.

Daleko za sebou nechala konkurenty z Penty a majitele Mostecké uhelné. Penta a J&T se tehdy hodně "pošťuchovaly“. Křetínský označil Marka Dospivu, jednoho ze dvou hlavních vlastníků Penty, za verbálního agresora. Z obou stran létaly náznaky o tom, kdo vlastně v 90. letech vytuneloval slovenskou Drôtovňu Hlohovec.

Fotbal především

"Fotbal má extrémní společenský dopad na výchovu mládeže... A ve chvíli, kdy se mají investovat peníze do sportu, tak se všichni tváří zděšeně. Přitom stát ročně vydává miliardy na provoz divadel, a odpovědně říkám - jakožto příznivec opery a divadla - že společenský dopad těchto dotací je minimální,“ řekl loni Křetínský týdeníku Ekonom.

Vláda nakonec tendr zrušila a podíl za mnohem vyšší částku prodala polostátnímu energetickému holdingu ČEZ.

Na podzim roku 2004 se Křetínský zase intenzivně zajímal o černouhelnou společnost OKD. Projevil se jako skvělý prognostik a vizionář. "Kdyby nám to celé prodali, dali bychom za to až 40 miliard korun. Určitě bychom dali dohromady další investory,“ řekl na přelomu let 2004 a 2005.

Později se ukázalo, že i za tuto cenu mohla J&T na koupi OKD obrovsky vydělat. Doly nakonec pohltili investoři kolem miliardáře Zdeňka Bakaly. Za státní podíl zaplatili směšných 4,1 miliardy korun.

Byl to Křetínský, který za J&T vyjednával o možné akvizici Mostecké uhelné. Jenže opět neuspěl.

Téměř poloviční podíl hnědouhelné firmy mu vyfoukl agresivní finančník s pošramocenou pověstí Pavel Tykač. "Chodil k nám v džínách a tričku. Hodně se na uhlí vyptával. Když se všechno dozvěděl, tak to bez nás koupil,“ řekl Křetínský krátce po roztržce s Tykačem. Byl to on, kdo Tykačovi dokonale vyložil byznys s hnědým uhlím a pozici Mostecké uhelné. Říká se tomu miliardová konzultace zadarmo.

Dnešní vztah mezi J&T a Tykačem je nepřátelský. Obě strany na sebe naházely hodně špíny. Za delší provaz tahá Tykač. Zcela jasně naznačil, že slovenská skupina má finanční obtíže. Tykač v minulosti vložil do J&T miliardy korun.

Křetínský se však uhlí rozhodně nemíní vzdát.

V posledních letech vybudoval nadstandardně dobré vztahy s šéfy polostátního gigantu ČEZ. Výsledkem je, že J&T se Severočeskými doly, stoprocentní dcerou polostátního energetického holdingu, podaly společnou nabídku na německou hnědouhelnou firmu s dlouhým názvem: Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft. Její roční těžba je zhruba dvakrát vyšší, než s jakou pro letošní rok počítají vlastníci společnosti Sokolovská uhelná.

Bratři z magistrátu

Křetínský je "kontaktní“ člověk. Bleskově dokáže zaujmout, polichotit, pochválit a zároveň jít přímo k jádru věci. Tato taktika si patrně získala přízeň některých pražských politiků. Zejména těch, kteří zastupují hlavní město v dozorčí radě a představenstvu Pražské energetiky. Jsou to politici ODS Milan Jančík a Martin Langmajer; za ČSSD pak Miroslav Poche a Petr Hulinský.

J&T vstoupila do pražské energetické společnosti pod Křetínského vedením v roce 2004. Holdingu ČEZ zaplatila 4,4 miliardy korun za 34 procentní podíl. Křetínský se stal členem dozorčí rady a navázal těsné spojenectví s majoritním vlastníkem, jímž je Pražská energetika Holding. Jde o společný podnik mezi Prahou (51 %) a německou EnBW Energie Baden-Württemberg.

J&T a pražskými politiky kontrolovaná Pražská energetika Holding začaly jednat ve shodě proti dalšímu akcionáři. Tím bylo se 14,2 procenty ministerstvo práce a sociálních věcí. Tandem finančníků a politiků nepustil zástupce ministerstva do orgánů společnosti a zcela ho odřízl od vlivu na její chod. Požadoval jediné: odchod resortu z Pražské energetiky. Tuto vizi dlouhodobě prosazoval zejména Křetínský.

Tlak vyvrcholil loni v červnu. J&T a spřátelení pražští politici prosadili nevyplacení dividendy z rekordního konsolidovaného čistého zisku ve výši 2,46 miliardy korun. Jak to zdůvodnili? Firmu prý čekají velké investice.

Ministerstvo se tedy pod brutálním tlakem rozhodlo přistoupit na podmínky diktované především J&T a vyměnit podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Ministr práce Petr Nečas (ODS) k tomu v deníku E15 uvedl: "Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě. My tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou.“ Resort práce pak udělal obchod, na kterém tratil. Akcie ČEZ se navíc výrazně propadly a ministerstvo v poslední době prodělalo dalších mnoho set milionů korun.

J&T a Pražská energetika Holding si podíl ministerstva rozdělily rovným dílem. Slovenská skupina dnes prostřednictvím společnosti Honor Invest vlastní 41,1 procenta Pražské energetiky, Holding pak 57,9 procenta.

Už bez účasti Nečasova ministerstva se konala 8. října 2008 valná hromada Pražské energetiky. A rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři "zapomněli“ na nutné investice, o kterých hovořili loni v létě, a rozdělili si 2,4 miliardy korun. Na J&T, respektive Honor Invest, připadla téměř miliarda. Pokud by se dividenda vyplácela s účastí ministerstva, dostal by tento resort 340 milionů korun a slovenští finančníci 816 milionů.

MF DNES zaslala Danielu Křetínskému několik otázek týkajících se zejména nového holdingu s PPF. Mluvčí J&T Martin Maňák však svého šéfa omluvil: "Zatím je předčasné cokoli komentovat. Nový holding ještě nemá ani jméno, o všem teprve jednáme a pan Křetínský nechce vystupovat jako suverénní šéf, když jím formálně ještě není. Vůči partnerům to je neslušné.“

Je velmi pravděpodobné, že Křetínského čekají další velké obchody. Jak řekl před čtyřmi lety MF DNES: "Dnešní Česko je pro lidi, jako jsem já, jednou velkou příležitostí.“

 

o autorovi

Miroslav Motejlek, ekonomický novinář, je bývalým dlouholetým šéfem ekonomické rubriky časopisu Týden, nyní publikuje na serveru www.motejlek.com

Autor:

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRICKÝCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...