Iráčtí cenzoři neuměli česky

  0:01aktualizováno  0:01
Česky v Iráku skoro nikdo neumí - hlavně ne cenzoři režimu Saddáma Husajna. Z toho těžili válečný zpravodaj České televize Michal Kubal a kameraman Petr Klíma, kteří se v úterý vrátili z Bagdádu. Oba čeští novináři se udrželi v irácké metropoli téměř čtyřicet dní.

 Zůstali i v době nejhoršího bombardování, kdy tamní úřady vypověděly ze země většinu zahraničních zpravodajů, protože se jim nelíbilo, jak o válce informují.

K válce patří propaganda
"Vysílali jsme mnohem horší věci z hlediska iráckého režimu, a přesto jsme tam vydrželi celou dobu. Byl tam jediný člověk, který rozuměl česky, a to byl náš syrský průvodce Hasan Hámid, který byl určen naším cenzorem. Takže cenzura alespoň v našem případě byla velmi volná," uvedl Kubal.

Role válečného zpravodaje nebyla v Bagdádu snadná. Z novinářského hlediska bylo pro Kubala nejhorší, že byl odkázán jen na to, kam iráčtí představitelé zahraniční média pustí. "Po jednom bombardování nás například zavezli do dětského domova, kde byla zničená prádelna. Pak nám ještě předvedli vybombardovaný obytný dům. Do zničených vojenských objektů nás však samozřejmě nepustili," podotkl Kubal.

Pod dohledem úřadů
Irácké úřady až do pádu Saddámova režimu nespouštěly z novinářů oči - diktovaly jim nejen, co smějí natáčet, ale i třeba to, kde budou bydlet a zda smějí telefonovat. Satelitní telefon - prostřednictvím kterého se odehrávala většina Kubalových vstupů na obrazovku České televize - zpravodajům zabavily irácké úřady hned na hranici. Trvalo skoro týden, než se ho podařilo získat zpět.

V Bagdádu Kubala s Klímou netrápila jen propaganda. Několikrát se přihlásil i strach. Třeba tehdy, když Bagdád vyklidily irácké síly a do ulic vtrhl dav. Hladoví a zdivočelí lidé rabovali v obchodech a zahraniční návštěvníky lynčovali. "Jednou dav napadl štáb portugalské televize. Na tom samém místě jsme byli chvíli předtím. Byl to hodně nepříjemný pocit," tvrdí Kubal.

Klíma by v Bagdádu ještě zůstal
Horké chvíle novináři zažili i minulé úterý, když bagdádský hotel Palestina, ve kterém většina zahraničních zpravodajů bydlela, zasáhla střela z amerického tanku. Dva kameramani při výbuchu zahynuli, tři další novináři vyvázli se zraněním.

"Chvíli předtím skončilo bombardování. Všichni jsme si sundali helmy a začali pracovat. Najednou se ozvala rána. Střela zasáhla pokoj 1503, který měla pronajatý agentura Reuters," uvedl Kubal. Zážitek jím i Klímou otřásl. "Odpoledne jsme se pak krčili při každém výstřelu. Spadlo to z nás až druhý den," vzpomíná Klíma.

Smrt dvou kolegů kameramanů jej zasáhla. Tvrdí, že ve válce se musí počítat i s oběťmi z řad novinářů. "Měli smůlu, od práce mě však nic takového neodradí. Na smrt jsem zvyklý. Už patnáct let pracuji každé léto pro Horskou službu v Tatrách," podotkl Klíma, který by prý v Bagdádu na rozdíl od Kubala rád ještě pár dní zůstal. Teď konečně se tam prý dá volně natáčet.

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz