Matka reportéra: Syn mě asi šetří

  0:01aktualizováno  0:01
Ten večer, kdy začal útok na Irák, seděla maminka televizního reportéra Michala Kubala na koncertě své oblíbené Magdaleny Kožené. Vůbec se nemohla soustředit. Důvod? Michal to udělal znovu, i když dobře věděl, že s tím jako máma zásadně nesouhlasí: odjel do míst, z nichž se normální lidé snaží utéct.

"Promiňte, bouchla tu bomba a přišla tlaková vlna," ozývá se uprostřed přímého televizního vstupu z Bagdádu.

V plzeňském bytečku je v tu chvíli napjaté ticho, jen na mobilu zvoní nová zpráva.

"Opravdu nevím, po kom kluk tuhle povahu má," šeptá si pro sebe posmutnělá žena, čerstvá šedesátnice. Ani se nemusí dívat, kdo po ní zase něco chce, ona to ví. Píše dcera: Mami, pusť si televizi, je tam Michal!

Měl radši hrát na pozoun
"A přitom mělo být všechno úplně jinak!" vypráví důchodkyně, která celý život učila ve školce. Dnes šestadvacetiletý Michal byl prý jako dítě spíš strašpytel - držel se její sukně a bál se neznámého prostředí.

Snila o tom, že syna čeká umělecká dráha. Posílala ho do hudebky na pozoun, ale on pak ve dvaceti nastoupil jako brigádník do televize a řekl jí nezapomenutelnou větu. "Mami, já nikdy nebudu natáčet kavárny ve vyspělých západních zemích, to mě neláká."

Paní Kubalová vzpomíná velmi tiše a několikrát opakuje, že si přeje jediné - aby už konečně mohla rozpálit olej na bramboráky s kuřecí směsí. "To je první, co po mě Michal chce, když se vrátí z války."

Ještě donedávna ji uklidňoval manžel. Neměj strach, náš kluk by se životem nehazardoval, říkal vždycky. Nyní už ji nemá kdo konejšit. Manžel zemřel na podzim. Poprvé musí čekat na nové zprávy nebo na telefonáty z dalekých zemí sama.

O strachu mi neřekne
Nemá smysl ptát se, co její syn prožil v Makedonii, Kosovu, Afghánistánu nebo v Etiopii. "Nechce mě strašit, úplnou pravdu určitě neříká." Přidává se reportérova sestra Zdeňka: "Divím se, že se nikdy nevrátil psychicky zdecimovaný."

V Makedonii kdosi přímo před ním zastřelil dva Albánce. V Kosovu byl při otevírání masových hrobů; natáčel příběh muže, který identifikoval tělo svého syna jen podle hodinek. A v Afghánistánu? Projížděl trasou, kde o den dřív kdosi bezdůvodně zavraždil čtyři novináře, a navíc ho zle poštípaly štěnice.

"Jo, a tohle maminka asi vůbec neví," pokračuje Zdeňka: "Jednou taky Michal šlápl na minu, ale ta naštěstí nevybuchla..." Nikoho nemohlo překvapit, když se Kubal začátkem března znovu sbalil a spolu s kameramanem Petrem Klímou a syrským tlumočníkem vyrazil vstříc válce.

Finanční důvody ho do Bagdádu netáhly, vždyť si tam vydělá jen o něco málo víc, než kdyby seděl v pražské kanceláři. Z uťáplého kluka se jednouše stal dobrodruh. Jeho nadřízený už mu volal: Michale, nikdo se nebude zlobit, když se vrátíš, ale reportér si ani nevzal čas na rozmyšlenou. Zůstává.

Teď je večer a Bagdád znovu hoří. V televizi je mu špatně rozumět. Paní Kubalová se snaží zachytit každé slovo - o bojích toho ví snad víc než celý zbytek Plzně. Za chvíli v plzeňském bytě zvoní telefon. "Ahoj, mami, jsem v pohodě." Na další řeči nezbývá čas a ona si jen povzdychne: "Jak jinak že má strach, mi stejně nikdy neřekne."

Autoři: ,

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz