Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Hbitá malá firma plná výnosných nápadů a výtečných kontaktů

  8:39
Dvě největší politické strany, ČSSD a ODS, pár měsíců před volbami zdůrazňují, jak je pro ně důležité téma korupce a s tím spojená čistota veřejných zakázek. Jenomže jaká je realita v krajích, na magistrátech a ve státních firmách, kde už nyní vládnou převážně ČSSD, ale i ODS? Podívejme se na jeden vzorek.

Pojišťovací makléřská společnost Buckley dostává lukrativní zakázky od krajů. - Buckley. | foto: iDNES.cz

Teorie je následující: "Na centrální, krajské i komunální úrovni také musí dojít ke zprůhlednění výběrových řízení u veřejných zakázek," tvrdí ČSSD ve svém volebním programu. ODS ve své vizi 2010 deklaruje: "Musí být jasně nastavena pravidla zadávání veřejných zakázek, aby nebylo možné veřejné zakázky zadávat firmám s nejasnou vlastnickou strukturou." 

A skutečnost? Nejenže zakázky získávají firmy s akciemi na majitele, tedy nejasnou vlastnickou strukturou, nýbrž řada z nich našla i způsob, jak získat zakázku bez toho, aby se na ni muselo vypsat veřejné výběrové řízení.

Jde hlavně o výklad zákona o veřejných zakázkách, dle něhož jsou některé služby poskytovány zdarma, a tudíž se na ně veřejná soutěž vypisovat vůbec nemusí. Většinou jde o různé zprostředkovatele, kteří pro stát zajišťují služby a za to dostávají provize z tržby, tudíž po státním orgánu jako by nic nežádají. Ale to je, jak si ukážeme, omyl. 

Ilustrační foto

V případě pojistných makléřů jde o provize od pojišťoven, v případě dražeb jsou to provize od kupujících nebo v případě vymáhání pohledávek podíl na vymožené částce. Některé státní úřady i firmy tvrdí, že jsou pro ně tyto služby zdarma, a tudíž výběrové řízení nemusí vypisovat. Jenže tento výklad odmítl antimonopolní úřad, Evropský soudní dvůr, některé tuzemské soudy i někteří makléři. Provize pro makléře je totiž součástí ceny, kterou nakonec zaplatí stát a nejde tak o žádnou službu zdarma. Navíc tím, že se na služby makléřů či dalších zprostředkovatelů nevypíše veřejná soutěž, se jen zamlží, zda je jeho nabídka pro stát skutečně výhodná.

Veleúspěšný trpaslík

Příkladem nejasného zadávání zakázek je právě najímání pojistných makléřů státem. Jejich úkolem je vyhledat nejvýhodnější nabídky pojišťoven, s nimiž pak jejich klient, tedy stát, uzavře pojištění v hodnotě desítek milionů korun ročně. I poté makléř pojištění spravuje, řeší úpravy smluv i pojistné události.

"Pro velké klienty je to skutečně hodně práce. Tedy pokud se dělá tak, jak to má být," říká Ivan Špirakus, ředitel makléřské společnosti Insia, která je čtvrtá největší v Česku a zaměstnává tři stovky lidí.
Ale v oboru jde u státu od jednoho vítězství ke druhému menší pražská makléřská firma Buckley Associates, která v poslední výroční zprávě uvádí, že má deset zaměstnanců.

Bez veřejné soutěže získala v poslední době za své klienty Středočeský kraj ovládaný sociálními demokraty, Hlavní město Praha vedené ODS či Moravskoslezský kraj opět řízený ČSSD. Z minulosti má pak velké státní firmy, jako je ČD Cargo či Správu železniční dopravní cesty. Na spadnutí bylo i její vítězství ve státní firmě Lesy ČR. Podnik o výběrovém řízení nejdříve nechtěl nic říct, nakonec sdělil, že zatím žádnou smlouvu neuzavřel.

PecinaScénář byl ve všech případech podobný - instituce či firmy vypověděly smlouvu se stávajícím makléřem, udělaly si neveřejné výběrové řízení a zvítězil makléř Buckley, případně mu zakázku zadaly přímo. Kromě toho, že na makléře nebyl vypsán tendr podle zákona o zadávání veřejných zakázek, je u firmy Buckley problém i v netransparentní struktuře. Její akcie jsou na majitele, tedy anonymní, a nelze zjistit, komu patří. Ministr vnitra Martin Pecina, vyslaný do úřednické vlády právě sociálními demokraty, je přitom autorem balíčku protikorupčních opatření, jehož součástí je i zrušení akcií na majitele pro jejich netransparentnost.

Zadávání zakázek státu bez soutěže, navíc firmám s akciemi namajitele, je nepřijatelné i podle volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka: "Prosazujeme zákon, aby akcie na doručitele přestaly existovat. A zákon, aby možnost zadávat zakázky bez výběrového řízení úplně přestala existovat."

Husté rito

Provize, které makléř za pojištění inkasuje, nejsou zanedbatelné - jde o lukrativní byznys. Například Středočeský kraj platí na pojistném 26,5 milionu korun za rok, Moravskoslezský kraj 36,5 milionu korun za rok, desítky milionů platí také některé velké státní společnosti.

Z této částky činí provize pro makléře obvykle 15 až 20 procent, tedy několik milionů ročně. Smlouvy s makléři se přitom uzavírají často na delší období, na dva roky nebo i na dobu neurčitou.

Předseda představenstva Buckley Associates Jan Tomášek, který pracoval dříve jako policejní vyšetřovatel Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (tzv. SPOK), je přesvědčen, že firma prostě nabízí kvalitní služby, navíc pro stát zdarma. Pokud jde o majitele akcií, o tom nemá oprávnění hovořit.

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík

Pokud by přitom bylo jasné, kdo za firmou stojí, mohla by se rozptýlit tvrzení řady lidí z pojistné branže, že má Buckley silného spojence hlavně v některých vlivných lidech ČSSD. Ti jí mají pomáhat získávat státní zakázky. Nejčastěji je ve spojení s Buckley zmiňováno jméno právníka Miroslava Jansty, který však jakoukoliv spojitost s touto společností odmítá: "Nejsem ani majitelem žádných anonymních akcií." Stejně často je však v souvislosti s Buckley skloňováno i jméno Jaroslava Tvrdíka. Podle něj jsou to pomluvy. Tomášek uvedl, že mu žádné informace o podpoře lidí kolem ČSSD, konkrétně třeba v souvislosti s tendrem Lesů ČR, "nejsou známy".

Na spojení Tomáška se sociálními demokraty však poukazuje i to, že právě z těchto kruhů byl loni na jaře doporučen na jednu z funkcí na ministerstvu vnitra. Ale nakonec ji nezískal. Tomáška navíc veřejně spojil s Janstou bývalý poradce expremiéra Topolánka Marek Dalík. Podle něho si Jansta přes bývalého šéfa ÚZSI Randáka objednal u Tomáška vyfocení špiček ODS a manažerů polostátních firem na jachtách v toskánském letovisku Monte Argentario. To však všichni tři považují za výmysl.

Miroslav Jansta.

Miroslav Jansta.

Firma plná nápadů

Kromě údajného politického lobbingu má firma Buckley ještě další zajímavost. Točí se kolem ní lidé nabízející státu i další služby za provize, tedy podle jejich výkladu zdarma, a bez potřeby veřejného tendru.

V roce 2004 byl v obchodním rejstříku jako jediný majitel anonymních akcií firmy Buckley zapsán Přemysl Jirák. Ten se specializuje na dražby majetku a nyní je ředitelem firmy Clanroy pořádající elektronické dražby. Firma má rovněž akcie na majitele, ale podle rejstříku je vlastní Jirák. Předloni se jeho klientem stalo ministerstvo vnitra, které firmě Clanroy zadalo bez veřejného tendru zakázku na dražbu svých pozemků za více než 115 milionů korun. Důvod? Dražebník dostane provizi od kupujícího a pro úřad vlastně pracuje zdarma. Loni v dubnu však antimonopolní úřad uložil ministerstvu vnitra za tento postup pokutu 50 tisíc korun s touto argumentací: "Výběru dodavatele nepředcházelo žádné transparentní zadávací řízení. Naopak, zadavatel přímo přistoupil k uzavření smlouvy, i když šlo o veřejnou zakázku."

Nový, jedinečný model

Firma Buckley má ještě podíl ve společnosti Le Grand Partenaire (v překladu z francouzštiny "velký partner"), jež poskytuje služby detektivní kanceláře a ostrahy majetku. Jejím šéfem je také Jan Tomášek. V dozorčí radě firmy byl až do loňska právník Pavel Novák, který zároveň působil i ve společnosti Tessile Ditta. A jejím úlovkem se před dvěma lety stal Dopravní podnik hl. města Prahy, pro který firma vymáhá pokuty rozdané černým pasažérům v hromadné dopravě. Lukrativní zakázku na 15 let za několik miliard korun získala Tessile Ditta, která má akcie na majitele, bez veřejné soutěže. Dopravní podnik přitom nejprve soutěž vypsal, ale pak ji zrušil a zakázku zadal přímo firmě Tessile Ditta s tím, že má nový právní výklad.

Kdo řídí Dopravní podnik Praha?Ředitel DP hl. m. Prahy tehdy vysvětlil rozzlobené dozorčí radě, že společnost vlastně pracuje zdarma, protože si nechá provize z vymožených pokut, a veřejná soutěž není potřeba. "Jde o takový nový, jedinečný ekonomický model," komentoval tehdy nabídku za firmu Tessile Ditta advokát Roman Ambrož. A i když dozorčí rada Dopravního podniku vedená radním magistrátu Rudolfem Blažkem měla nejprve výhrady, smlouva s Tessile Ditta byla nakonec uzavřena.

"Ačkoliv nabídka firmy byla pro Dopravní podnik skutečně výhodnější než předchozí praxe, výběr byl prostě netransparentní," řekl MF DNES člen dozorčí rady a šéf odborů Jiří Obitko. Dozorčí rada se podle něj proto usnesla, že se podobný způsob výběru už nemá opakovat.

Buckley, kam se podíváš

Magistrát si to však k srdci nevzal. Loni v říjnu vypověděl smlouvu svému pojišťovacímu makléři a od listopadu, bez veřejného tendru, najal netransparentní společnost Buckley. Vysvětlení je stejné jako v případě výběru Tessile Ditta: "Hlavní město Praha za tyto služby makléři neplatí, tedy přesněji veřejné prostředky nevynakládá," uvedl Tomáš Dolanský z odboru správy majetku magistrátu.

Pražský magistrát

Pražský magistrát

Stejné vysvětlení má i Středočeský kraj, kde působí Buckley od konce loňského roku, poté, co byl předchozí makléř předčasně vypovězen. A stejně mluví i Moravskoslezský kraj, který svého makléře vypověděl loni v létě a najal si konsorcium SATUM CZECH a Buckley Associates. "Pojišťovací makléř nepožaduje žádné finanční plnění z rozpočtu kraje ani z jiných veřejných prostředků, a proto nebylo třeba o dodávku jeho služeb soutěžit ve smyslu zákona o veřejných zakázkách," říká mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Zajímavé také je, proč si čtyřikrát větší firma SATUM CZECH specializovaná na severní Moravu, přibrala do konsorcia právě menší pražskou firmu Buckley. "Dodali nám reference ze státní sféry," říká Václav Králík ze SATUM. Na otázku proč, když SATUM klienty ze státní sféry měl, odpověděl, že pro ně nebyli dostateční. "Neměli jsme klienta jako České dráhy," řekl Králík.

Smlouvu se státními dráhami měl Buckley od roku 2003 a získal ji opět bez veřejné soutěže. Nové vedení drah ji však loni v létě vypovědělo s tím, že nebyla zadána podle zákona. Navíc si firma podle mluvčího Petra Šťáhlavského sjednala výhodnější pojištění sama.

Ne každý v tom jede

Naposledy, během ledna, proběhl tendr na makléře ve státní firmě Lesy České republiky, která svého původního makléře, firmu Respect, také předčasně vypověděla. "V závěru roku 2009 jsme obdrželi výpověď smlouvy o spolupráci. Důvod nám nebyl sdělen," potvrdil ředitel Respectu Zdeněk Reibl.

Ilustrační fotoLesy pak do podmínek nového tendru výslovně napsaly, že nejde o zadávací řízení podle zákona o veřejných zakázkách. A právě kvůli tomu se odmítly účastnit jiné velké firmy - s výjimkou Respectu a Buckley. Velká firma Marsh tvrdí, že jde o nezákonný postup, totéž říká makléřský kolos Aon.

"Bohužel na českém pojistném trhu zavládl pokřivený názor, že pokud je makléř odměňován provizí od pojistitele, je vlastně pro svého klienta zadarmo. Tento princip je na první pohled mylný. Provize je obsažena v pojistném, které klient, tedy pojištěný, ve finále pojišťovně hradí," říká Dominik Štros, obchodní šéf Marshe.

Firmy Marsh a Aon kvůli situaci kolem zakázek v Česku také loni vystoupily z Asociace českých pojistných makléřů. "Nechceme se na těchto praktikách podílet. Odešli jsme z asociace, protože jsou jejími členy i firmy, jež nezákonné způsoby podporují," uvedl ředitel Aonu Central and Eastern Europe Miroslav Matocha.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...