Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Bush: Nedopustíme další Mnichov ani Jaltu

  15:32aktualizováno  15:32
Washington - Ne, vícekrát již nebude ani Mnichov, ani Jalta - Amerika už nikdy nenechá střední Evropu napospas osudu. Cestuji do Prahy, protože věřím, že je důležitou součástí svobodné a mírumilovné Evropy, řekl včera americký prezident George Bush ve Washingtonu při tiskové besedě skupině středoevropských a východoevropských novinářů.

V rozhovoru řekl: "Vzpomínám, že po 11. září aliance prohlásila, že napadení USA je napadením nás všech. Teď mohu totéž říct o Litvě, Rumunsku, Česku, tedy zemích, které jsou či se stanou členy aliance."

Pro přizvání jakých zemí zvednete ruku na pražském summitu?

Velmi se těším na tuto historickou cestu, ale pokud se mne ptáte, pro které státy budu hlasovat, tak to vám neřeknu. Dozvíte se to v Praze, protože takto jsme se domluvili. Pokud vás zajímají principy, jimiž se budu řídit, stačilo by si vzpomenout na můj loňský projev ve Varšavě. Tam jsem mluvil o tom, že rozšíření Severoatlantické aliance je výhodné i pro Ameriku, protože svoboda a mír v celé Evropě je zájmem Spojených států amerických.

Věřím také v poselství států, které žily v podmínkách totality a které milují svobodu a chápou její hodnotu.

Jaké místo zaujmou noví členové, až budou přizváni do NATO?

Nevím teď, co přesně máte na mysli. Asi bych měl zdůraznit slůvko, "pokud" budou tyto země přizvány. (smích) Je ale pravda (zvážní), že když už se vydávám na tuto cestu, odhaduji, že se něco má stát. Rád bych řekl, že mapa rozšiřování aliance není jen tak ledajakým cárem papíru. Potvrzuje naše odhodlání jít cestou otevřené společnosti, volného trhu, transparentní politiky a boje proti korupci. A také odhodlání účastnit se světové války proti terorismu. NATO se však opravdu posune daleko na východ...

Jak hodnotíte práci České republiky při přípravě pražského summitu NATO?

Především, je to cenný člen NATO. Mohl jsem to ostatně nedávno tlumočit českému prezidentovi při jeho návštěvě USA - a mimochodem Václav Havel je vynikající osobnost, vysoce uznávaná a považovaná v celé Americe.

Jsem vděčný za to, že Česká republika neváhala a podpořila článek 5 washingtonské dohody o NATO (útok na jednoho je útokem na všechny - pozn. red.).

V širším kontextu, a to uvidíte i na summitu v Praze, je zajímavé to, že každý člen má něco, čím může přispět k vojenským kapacitám aliance tváří v tvář novým hrozbám. A Česká republika bezpochyby takovým členem je.

Tedy: v NATO probíhá určitý proces, a myslím si, že nejlepší slovo pro něj je specializace.

Rusko není hrozbou

Rusko hrozbou není, a proto vojenské strategie NATO se musí změnit, aby odrážely novou realitu. Rusko je přítelem, nikoli nepřítelem.

Kdysi NATO vzniklo kvůli Varšavskému paktu. Ten už neexistuje, ale je tu před námi všemi nová hrozba.

A to je hrozba ve formě mezinárodního terorismu, jíž musíme být schopni čelit.

Česká republika to chápe. Chce se specializovat. A je na České republice, aby se rozhodla, jak se - v souladu s lordem Robertsonem a jeho strategií - postaví hrozbám, jimž čelíme.

Je zřejmé, že máme dobré vztahy s českými zpravodajskými službami, což je jedna z klíčových podmínek, abychom mohli bojovat s terorismem. Pokud víte o někom, kdo nám chce učinit něco špatného, a my víme o někom, kdo chce ublížit vám, řekneme si to.

Mimochodem, dělíme se nyní také úspěšně o zpravodajské informace s Ruskem, protože nás spojuje hrozba globálního terorismu.

Je to klíčová podmínka k tomu, abychom si mohli být jisti, že jsme schopni odhalit nového nepřítele. Tento nepřítel se nepohybuje v takových útvarech jako armáda. Jsou to zabijáci. Okupují divadla, narážejí letadly do budov, bombardují rekreační centra.

A my musíme vědět o jejich výskytu a jejich plánech co nejvíce, abychom je mohli odhalit a postavit před soud.

Pokud jde o pražský summit, vím dobře, co se stane, když se někde objeví americký prezident. Myslím tím, že je kolem toho taky hodně hluku a pokřiku. Ale jsem přesvědčen, že Česká republika odvede výbornou práci. Je dobré, že summit hostí právě Praha.

Imponuje mi příprava summitu po povodních

Jsem si samozřejmě jist, že tam budou taky lidé, kteří si budou přát vyjádřit svými hlasy, že na NATO je něco, co se jim nelíbí. My věříme ve svobodu slova. Doufáme, že budou mít příležitost vyslovit se svobodně a způsobem, který nevyvolá násilí.

Ale věc, která mně na České republice a její vládě imponuje nejvíc, je, že bez ohledu na hrozné a ničivé povodně je připravena hostit tuto schůzku a připravila se na ni velkolepým způsobem.

To ukazuje velký národní rys, pozvednout se ze zkázy. A tak se opravdu na tento summit těším. Nemohu se dočkat, až tam budu - a budu tam brzo.

V Petrohradu, kde se záhy po pražském summitu setkáte s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se budete zřejmě bavit o situaci v Čečensku. Máte snad po dramatu s rukojmími v Moskvě a prohlášení Usámy bin Ládina - jenž si tuto tragédii pochvaloval - více pochopení pro Putinův pohled na Čečensko?

Putin je náš dobrý přítel i partner v boji proti terorismu. Hovoříme-li o dramatu v Moskvě, já velmi dobře chápu, v jak složité situaci se nacházel. V Moskvě útočili stejní vrazi, kteří přišli i do Spojených států. Pokud někdo obviňuje Putina, raději by se měl zamyslet nad rolí teroristů.

Avšak já věřím, že problém Čečenska může být řešen i mírovými prostředky. Pokud členové Al-Kajdy míří do Ruska, je nutné s nimi bojovat, předat je do rukou spravedlnosti. Pokud se Ládin raduje z útoků, je jasné, že Rusko je jedním z cílů teroristů. Avšak budu s prezidentem hovořit i o tom, že v boji s terorismem je třeba hájit práva menšin. Je nutné najít rovnováhu a já věřím, že to dokáže.

Ocenění. Na České republice a její vládě mi imponuje nejvíc, že bez ohledu na hrozné a ničivé povodně je připravena hostit tento summit a připravila se na něj velkolepým způsobem. To ukazuje velký národní rys, pozvednout se ze zkázy, říká americký prezident George W. Bush.

Autoři:

Na jihu Francie roste islamismus a strach, říká bloger Kechlibar

  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se po třinácti letech rozvádí

Manželství místopředsedy vlády, ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka končí. „Ano, mohu potvrdit, že jsme společně s...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz