Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Bush: Nedopustíme další Mnichov ani Jaltu

  15:32
Washington - Ne, vícekrát již nebude ani Mnichov, ani Jalta - Amerika už nikdy nenechá střední Evropu napospas osudu. Cestuji do Prahy, protože věřím, že je důležitou součástí svobodné a mírumilovné Evropy, řekl včera americký prezident George Bush ve Washingtonu při tiskové besedě skupině středoevropských a východoevropských novinářů.

V rozhovoru řekl: "Vzpomínám, že po 11. září aliance prohlásila, že napadení USA je napadením nás všech. Teď mohu totéž říct o Litvě, Rumunsku, Česku, tedy zemích, které jsou či se stanou členy aliance."

Pro přizvání jakých zemí zvednete ruku na pražském summitu?

Velmi se těším na tuto historickou cestu, ale pokud se mne ptáte, pro které státy budu hlasovat, tak to vám neřeknu. Dozvíte se to v Praze, protože takto jsme se domluvili. Pokud vás zajímají principy, jimiž se budu řídit, stačilo by si vzpomenout na můj loňský projev ve Varšavě. Tam jsem mluvil o tom, že rozšíření Severoatlantické aliance je výhodné i pro Ameriku, protože svoboda a mír v celé Evropě je zájmem Spojených států amerických.

Věřím také v poselství států, které žily v podmínkách totality a které milují svobodu a chápou její hodnotu.

Jaké místo zaujmou noví členové, až budou přizváni do NATO?

Nevím teď, co přesně máte na mysli. Asi bych měl zdůraznit slůvko, "pokud" budou tyto země přizvány. (smích) Je ale pravda (zvážní), že když už se vydávám na tuto cestu, odhaduji, že se něco má stát. Rád bych řekl, že mapa rozšiřování aliance není jen tak ledajakým cárem papíru. Potvrzuje naše odhodlání jít cestou otevřené společnosti, volného trhu, transparentní politiky a boje proti korupci. A také odhodlání účastnit se světové války proti terorismu. NATO se však opravdu posune daleko na východ...

Jak hodnotíte práci České republiky při přípravě pražského summitu NATO?

Především, je to cenný člen NATO. Mohl jsem to ostatně nedávno tlumočit českému prezidentovi při jeho návštěvě USA - a mimochodem Václav Havel je vynikající osobnost, vysoce uznávaná a považovaná v celé Americe.

Jsem vděčný za to, že Česká republika neváhala a podpořila článek 5 washingtonské dohody o NATO (útok na jednoho je útokem na všechny - pozn. red.).

V širším kontextu, a to uvidíte i na summitu v Praze, je zajímavé to, že každý člen má něco, čím může přispět k vojenským kapacitám aliance tváří v tvář novým hrozbám. A Česká republika bezpochyby takovým členem je.

Tedy: v NATO probíhá určitý proces, a myslím si, že nejlepší slovo pro něj je specializace.

Rusko není hrozbou

Rusko hrozbou není, a proto vojenské strategie NATO se musí změnit, aby odrážely novou realitu. Rusko je přítelem, nikoli nepřítelem.

Kdysi NATO vzniklo kvůli Varšavskému paktu. Ten už neexistuje, ale je tu před námi všemi nová hrozba.

A to je hrozba ve formě mezinárodního terorismu, jíž musíme být schopni čelit.

Česká republika to chápe. Chce se specializovat. A je na České republice, aby se rozhodla, jak se - v souladu s lordem Robertsonem a jeho strategií - postaví hrozbám, jimž čelíme.

Je zřejmé, že máme dobré vztahy s českými zpravodajskými službami, což je jedna z klíčových podmínek, abychom mohli bojovat s terorismem. Pokud víte o někom, kdo nám chce učinit něco špatného, a my víme o někom, kdo chce ublížit vám, řekneme si to.

Mimochodem, dělíme se nyní také úspěšně o zpravodajské informace s Ruskem, protože nás spojuje hrozba globálního terorismu.

Je to klíčová podmínka k tomu, abychom si mohli být jisti, že jsme schopni odhalit nového nepřítele. Tento nepřítel se nepohybuje v takových útvarech jako armáda. Jsou to zabijáci. Okupují divadla, narážejí letadly do budov, bombardují rekreační centra.

A my musíme vědět o jejich výskytu a jejich plánech co nejvíce, abychom je mohli odhalit a postavit před soud.

Pokud jde o pražský summit, vím dobře, co se stane, když se někde objeví americký prezident. Myslím tím, že je kolem toho taky hodně hluku a pokřiku. Ale jsem přesvědčen, že Česká republika odvede výbornou práci. Je dobré, že summit hostí právě Praha.

Imponuje mi příprava summitu po povodních

Jsem si samozřejmě jist, že tam budou taky lidé, kteří si budou přát vyjádřit svými hlasy, že na NATO je něco, co se jim nelíbí. My věříme ve svobodu slova. Doufáme, že budou mít příležitost vyslovit se svobodně a způsobem, který nevyvolá násilí.

Ale věc, která mně na České republice a její vládě imponuje nejvíc, je, že bez ohledu na hrozné a ničivé povodně je připravena hostit tuto schůzku a připravila se na ni velkolepým způsobem.

To ukazuje velký národní rys, pozvednout se ze zkázy. A tak se opravdu na tento summit těším. Nemohu se dočkat, až tam budu - a budu tam brzo.

V Petrohradu, kde se záhy po pražském summitu setkáte s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se budete zřejmě bavit o situaci v Čečensku. Máte snad po dramatu s rukojmími v Moskvě a prohlášení Usámy bin Ládina - jenž si tuto tragédii pochvaloval - více pochopení pro Putinův pohled na Čečensko?

Putin je náš dobrý přítel i partner v boji proti terorismu. Hovoříme-li o dramatu v Moskvě, já velmi dobře chápu, v jak složité situaci se nacházel. V Moskvě útočili stejní vrazi, kteří přišli i do Spojených států. Pokud někdo obviňuje Putina, raději by se měl zamyslet nad rolí teroristů.

Avšak já věřím, že problém Čečenska může být řešen i mírovými prostředky. Pokud členové Al-Kajdy míří do Ruska, je nutné s nimi bojovat, předat je do rukou spravedlnosti. Pokud se Ládin raduje z útoků, je jasné, že Rusko je jedním z cílů teroristů. Avšak budu s prezidentem hovořit i o tom, že v boji s terorismem je třeba hájit práva menšin. Je nutné najít rovnováhu a já věřím, že to dokáže.

Ocenění. Na České republice a její vládě mi imponuje nejvíc, že bez ohledu na hrozné a ničivé povodně je připravena hostit tento summit a připravila se na něj velkolepým způsobem. To ukazuje velký národní rys, pozvednout se ze zkázy, říká americký prezident George W. Bush.

Autoři:

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Jan Hamáček měl na mysli dobro lidí v České republice

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

RD 4+kk / Nový Lipník - Na Výsluní
RD 4+kk / Nový Lipník - Na Výsluní

Na Výsluní, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
4 624 100 Kč

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...