Brusel se bojí, že Češi potopí euroústavu

  • 651
Z Česka se v posledních týdnech stalo "zlobivé dítě" v rámci Evropské unie. Čím dál více sílí obavy, že právě Češi jako jediní potopí evropskou ústavu. A to nejen proto, že patří k nejvíce euroskeptickým národům v EU, ale především kvůli nečinnosti vlády.

Česko totiž zůstává jedinou členskou zemí, která dosud nevyřešila, jak a kdy se bude ústava schvalovat.

To samé se týká informační kampaně, která se ještě ani nezačala vymýšlet.

"Zejména menší a středně velké země jako my neskrývají své obavy, protože naše případné ne by mělo na ně dopad," poznamenal český velvyslanec při EU Jan Kohout.

Ani cizí diplomaté se netají tím, že Česko se pomalu stává rizikovější než Británie, kde se bude o ústavě hlasovat v referendu. Na pověsti pak nepřidávají komentáře v zahraničním tisku, které v souvislosti s vládní krizí doporučují Čechům, aby si raději nechali vládnout z Bratislavy.

Zůstaneme sami?
Důsledky českého ne ústavě mohou být různé. "V případě, že zůstaneme sami, bude to opravdu velký problém, málokdo se bude na nás ohlížet," míní expert na zahraniční politiku Otto Pick.

"Česká republika by ani opakovaným záporným referendem ústavu nezastavila a zbylých 24 zemí by se zřejmě pokusilo vytvořit takovou situaci, která by Prahu fakticky vyloučila, i když formálně to možné není," říká ředitel Střediska pro evropskou reformu Charles Grant.

Své znepokojení už vyjadřuje i Evropská komise. Ta ústy svého mluvčího nabídla Praze pomoc při organizování kampaně. Britové, kteří plánují referendum o ústavě na příští rok, už unijní pomoc odmítli, a to proto, že nechtějí, aby lidé kampaň vnímali jako řízenou Bruselem.

Příliš velký posun nejspíš nepřinese ani to, že vláda ve středu schválila návrh zákona o obecném referendu, na jehož základě by lidé o ústavě hlasovali.

Kampaň jako horký brambor
Pokud by o ústavě rozhodovali lidé v referendu, v drtivé většině, alespoň podle zjištění posledního Eurobarometru, by neměli tušení, o čem vlastně dokument je. A vládní informační kampaň je stále v nedohlednu.

Vláda totiž ve středu opět odložila rozhodnutí o tom, kdo a jak (zda pro ústavu, či neutrálně) bude o dopadech euroústavy veřejnost informovat. Vrátí se k němu až příští týden, kdy by měla rozhodnout, kdo za kampaň bude odpovědný.

Premiér chce její organizaci přenést z Černínského paláce na Úřad vlády, což se příliš nezamlouvá vedení ministerstva zahraničí.

Diplomaté upozorňují, že Česko si v posledních týdnech pošramotilo pověst nejen kvůli neschopnosti politiků rozhodnout o euroústavě, ale i kvůli nejasným a nezřetelným stanoviskům.

To byl případ pozastavení sankcí vůči Kubě, kdy česká diplomacie narychlo měnila svá stanoviska, a to i kvůli drhnoucí komunikaci mezi Prahou a Bruselem. A také kvůli neschopnosti v době návštěvy prezidenta USA v Bruselu do poslední chvíle říci, kdo bude Prahu na summitu USA-EU zastupovat.

Evropská unie.


Video