Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Anarchisti brojili proti NATO hlukem

  19:19aktualizováno  19:19
Nejsilnější protest proti NATO prošel Prahou, jak když másla odkrajuje. Pochodovalo zhruba 1500 lidí. Okružní cesta trvala čtyři a půl hodiny. Skončili tam, kde začali - na Náměstí Míru. Po cestě několikrát otestovali pohotovost policistů, když zkusili proniknout ke Kongresovému centru. Do střetu s policií ale nešli.

Před rozpuštěním protestu kolem půl sedmé večer mluvčí Československé anarchistické federace Ondřej Slačálek zhodnotil průběh demonstrace. "Dokázali jsme, že nám nejde o rozbíjení výloh, ale že chceme veřejně vyjádřit protest proti politice NATO," zdůraznil.

Dav při poklidném pochodu metropolí zastavoval dopravu. Podle policejních odhadů čítal 1500 až 2000 hlav. Z Náměstí Míru se po ukončení demonstrace trousí malé skupinky. Zatím nejhlučnější zůstávají Poláci.

Slačálek při projevu kritizoval i politiku NATO, které zasahuje do válek a výsledek je pak horší, než kdyby nezasáhlo. "Zůstávají za ním tisíce mrtvých civilistů," řekl davu.

Krátce před tím, než demonstranti opět zaplavili Náměstí míru, obkroužila náměstí kolona limuzin s delegáty. Anarchisti hlasitě pískali.  

Když odpůrci NATO opustili Nusle a nabrali směr do centra Prahy, musela policie před nimi rychle vyklízet ulice a odklánět dopravu. Na Karlově náměstí a v širokém okolí zkolabovala tramvajová doprava. Podle zpravodajů se zmatení lidé obraceli na policisty, zda jejich tramvaj přijede. Je třeba nechat projít demonstraci, zněla odpověď.

DÁLE ČTĚTE

Pětatřicetiletý bezdomovec chtěl kolem 18. hodiny skočit z Nuselského mostu.
více ZDE

Anarchisti tápali, koho následovat
Řada anarchistů si během protestu stěžovala na špatnou organizaci. Není prý jasné, kdo určuje směr pochodu a vázne komunikace se zahraničními kolegy. Jiní však namítali, že anarchisté nemohou mít lídra, protože by tím popřeli vlastní ideologii.

Když dav procházel Křesomyslovu ulici, udělali demonstranti zhruba 15 metrů před čelem průvodu řetěz. Organizátoři vyzvali tlampači novináře, aby se k nim nepřibližovali. "Vážení novináři, nechcete informace," skanduje dav, "běžte domů! Chcete se bavit!"

On-line reportáž
(přesná trasa pochodu)

Fotografie z ulic

Ohlášené demonstrace

Webkamery

Policie se snažila demonstrantům zatarasit Jaromírovu ulici a odvést dav do Sekaninovy. Nezdařilo se jí to. Průvod tak prošel Ostrčilovo náměstí a pokračoval ulicí Na Slupi. Tam se anarchisti rozestoupili a pustili dvě sanitky.

Někteří protestující se s sebou přivezli basy s pivem. V Jaromírově ulici si několik anarchistů koupili svačinu ve večerce se symboly pepsi.

Vedení policie je spokojeno

Všechno zatím probíhá tak, jak má, řekl ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci.

Osvědčily se podle něho i kontroly hranic a silnic. "Vnitro nemá žádné informace o případném teroristickém útoku," doplnil.

Policejního prezidenta Jiřího Koláře těší, že zahraniční státníci i média mohou v klidu sledovat summit a ne demonstrace v ulicích. Věří, že se podaří zajistit další klidné pokračování summitu.

"Probíhající protesty jsou pokojné vyjádření názorů malých skupin, které mají nekonfliktní průběh," řekl policejní šéf.

Na otázku, proč není v ulicích 12 tisíc demonstrantů, které vnitro čekalo, Gross odpověděl: "Naše preventivní opatření minimalizovala počet zahraničních odpůrců. Řada z nich si pod jejich tlakem příjezd do Česka rozmyslela."

Nuselský most policie chránila kordonem
Kolem jedné hodiny se demonstranti poprvé pokusili proniknout ke Kongresovému centru. Nuselský most ale přehradili policisté. Podle mluvčího anarchistů Ondřeje SLačálka uzavření cesty policií dokumentuje stav společnosti. "Ačkoliv demonstrace na Nuselském mostě byla včas oznámena, anarchisté se na něj nemohou dostat," prohlásil. Proto se Slačálek obrátil směrem k náměstí Míru na ohlášenou demonstraci.

Anarchisti nečekaně minuli most
Rozdělený dav anarchistů se před půl pátou spojil a zamířil do Nuslí. Proti očekávání se tak vyhnul Nuselskému mostu. Z Bělehradské ulice se anarchisti vydali na náměstí bratří Synků. K hlavnímu davu se nabalovaly menší skupinky.  Ať žije mezinárodní solidarita, skandovali.

Po 16. hodině vyrazil z Náměstí Míru dva průvody. Anarchisté tak dorazili do Nuslí ve dvou proudech. Menší část se stočila a zamířila k Nuselskému mostu. Nakonec k němu ale nedorazila a připojila se k ostatním. Větší skupina, asi pět stovek lidí, se vydala po Bělehradské ulici.

Policisti demonstrantům zatarasili Rumunskou ulici kordonem ve dvou řadách. Nicméně reagovali na tlak demonstrantů a pomalu před čelem davu ustupovali. Na rohu s Bělehradskou stálo i vodní dělo. 

Zároveň k Nuselskému mostu zamířilo šest avií s těžkooděnci, pět policejních vozů a vodní dělo.

Na klidné čelo průvodu po čtvrté hodině zaútočili za křížením ulic Bělehradská a Koubková provokatéři v černých kuklách z řad anarchistů. Policii se podařilo oba tábory oddělit. Demonstranti skandovali: Policie ven!

Organizátoři tu přečetli zúčastněným oficiální prohlášení v angličtině. Jeho obsah se dá shrnout do věty: "Elity NATO už rozhodly, že nás budou považovat za své sluhy, my je ale nikdy nepřijmeme za své pány!"

Začátek protestu byl váhavý
Přes váhavý začátek protestu se nakonec kolem půl třetí odpoledne na náměstí Míru sešlo na osm stovek anarchistů. Zpravodaj iDNES v davu zaslechl kromě angličtiny, italštiny a španělštiny i hebrejštinu.

Demonstranti rozdávali časopis a noviny A-Kontra. Přinesli i maketu tanku se zauzlovanou hlavní a malý sklad materiálu včetně obvazů.

Od dvanácti hodin měla na náměstí dunět hudba, ale bylo ticho. Organizátoři tvrdí, že policie při středeční demonstraci u Obecního domu propíchala pneumatiky vozu se sound-systémem.

Skupinky přicházely ze všech stran. Například na osmdesát anarchistů z východní Evropy se k jádru protestu přidalo z Václavského náměstí, cestou zablokovali vjezd na magistrátu. Provázeli je policisté.

Na "seřadiště" přišli i zástupci hnutí REVO, kteří ve středu proti politice NATO protestovali po boku komunistů.

Policie hrubě zasáhla proti fotografovi
Na Tylově náměstí před třetí odpoledne policie podle zpravodaje MF DNES nevybíravým způsobem perlustrovala Jana Šibíka, fotografa týdeníku Reflex. Policistům se nelíbilo, že fotografuje, když kontrolují anarchistům doklady.

Mluvčí anarchistů byl s účastí spokojen
Anarchisté se scházeli pomalu. "Větší účasti zabránila policejní represe," řekl iDNES před druhou hodinou mluvčí Československé anarchistické federace Ondřej Slačálek. Hodně lidí se podle něj leklo, ale i tak je celkem spokojen.

Vždy připraveni
Policie přehradila Lumírovu ulici, která vede z Ostrčilova náměstí ke Kongresovému centru, mohutným kordonem dvou stovek těžkooděnců. Právě v těchto místech se před dvěma lety při zasedání MMF odehrály nejtěžší střety demonstrantů s policií.

Za kordonem má policie velké zázemí. Jsou tam dva stany i s kuchyní, parkuje tam asi stovka policejních volkswagenů. Za těžkooděnci jsou tři skupiny po šedesáti mužích připravených k zásahu. Nakonec to všechno nebylo potřeba.

Plán oblasti, kudy mohou vést pochody demonstrantů během summitu NATO.

Autoři: ,

Snímek Dcera zobrazuje zkušenost každého z nás, řekla režisérka v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz