Srnu ve Zborovicích strhl pes. Policie šetří, jestli se stal přestupek.

Srnu ve Zborovicích strhl pes. Policie šetří, jestli se stal přestupek. | foto: Petr Kocián

Pes bez vodítka pokousal srnu, policii a myslivce přivolal svědek

  • 21
Nešťastný případ, kdy pes zaútočil na srnu, se odehrál před víkendem ve Zborovicích na Kroměřížsku. Majitelce psa, která ho na vycházce pustila z vodítka, hrozí pokuta, pokud policie věc vyhodnotí jako přestupek. Přivolaný myslivec musel těžce zraněnou srnu utratit.

„Srna žila, podložili jsme pod ni pytle a zakryli jí oči, aby se zklidnila,“ popsal svědek Petr Kocián, který kontaktoval myslivce a policii.

Zranění srny ale byla neslučitelná se životem, a proto ji přivolaný myslivec usmrtil, aby dál netrpěla.

Případ na místě vyšetřovala policejní hlídka, přesto vzniklo určité nedorozumění. „Policisté tvrdili, že pes může pobíhat venku a majitelku nijak nepostihli. Myslím, že nepostupovali správně,“ popsal Kocián.

Pohled policie je však jiný. „Majitelku psa jsme ztotožnili a událost dál šetříme. Rozhodně není ukončená,“ ujistil policejní komisař Petr Jaroš. Zjistit musí například hodnotu uhynulé srny.

Pokud policie vyhodnotí čin jako přestupek, předá jej k řešení příslušnému správnímu úřadu. Potom by majitelce psa hrozila pokuta.

Brzy po události upozornili místní myslivci majitele psů, aby na ně dohlíželi. V hlášení obecního rozhlasu zaznělo, že pro zvěř je zimní období nejtěžší a volně se pohybující psi ji ohrožují. Zároveň připomněli, že za psa je v každém případě odpovědný jeho chovatel.

Srnu ve Zborovicích strhl pes. Policie šetří, jestli se stal přestupek.

Srnu ve Zborovicích strhl pes. Policie šetří, jestli se stal přestupek.

Policie se s podobnými případy nesetkává často. Pravděpodobně ale ne proto, že by se nestávaly. Spíš je nikdo nenahlásí. „Oficiálních oznámení není mnoho,“ potvrdil Jaroš.

Myslivci mají jiné zkušenosti. V lesích nacházejí padlou zvěř, dohledat viníka je ale prakticky nemožné.

„Vidíme běžně, že psi pobíhají volně v lese i na polích, ale pokud majitele upozorníme, obvykle to skončí tím, že nás slovně napadne,“ popsal předseda mysliveckého sdružení ve Zdounkách Pavel Boukal.

„Samozřejmě rozumím tomu, že lidé chtějí do přírody, ale měli by se chovat ohleduplně,“ dodal.

Zvěř je v tomto období stresovaná tím, že nemá snadný přístup k potravě a pokud ji ještě navíc prožene pes nebo vyděsí třeba čtyřkolky, může uhynout.