Lékárny ve Zlínském kraji jsou dobře zásobené rouškami i respirátory.

Lékárny ve Zlínském kraji jsou dobře zásobené rouškami i respirátory. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Dvacet korun za roušku, dvě stovky za respirátor. Lékárny mají zásoby

  • 15
Po zavedení nových vládních nařízení kvůli epidemii koronaviru opět roste zájem o ochranné pomůcky. Roušky jsou nyní povinné ve veřejné dopravě, v lékárnách, na úřadech i na hromadných akcích. Naopak příliš na odbyt nejdou respirátory.

Každý den minimálně dvě jednorázové roušky, při dvou dětech čtyři a za týden dohromady dvacet. Se začátkem školního roku musejí rodiny s dětmi školou povinnými počítat nejen s výdaji za sešity a školní potřeby, ale i za roušky.

„Syn i dcera jezdí do školy i ze školy sami autobusem, tak jsem jim dala pár jednorázových roušek z lékárny, které nám zůstaly ještě z jara. Ale stojí to peníze, asi zase vytáhneme roušky látkové, které budu vyvařovat a žehlit,“ popsala Markéta Viceníková ze Zlína.

Na základě nařízení vlády je od 1. září ochrana nosu a úst povinná ve všech prostředcích veřejné dopravy, lékárnách, nemocnicích, poliklinikách, úřadech nebo na akcích, kde se ve vnitřních prostorách sejde více než sto lidí.

Lékárny i výrobci a prodejci už zaznamenali zvýšenou poptávku po ochranných pomůckách. Současně ujišťují, že roušek či respirátorů mají na skladě dost.

„Zásoby máme velké a dají se i přiobjednat, není s tím žádný problém. Chodí nám i nabídky od distributorů. Máme k dispozici různá balení i druhy,“ uvedl lékárník Jiří Malina, který má lékárnu například v Rožnově pod Radhoštěm.

Bez problémů se dají roušky nakoupit po celém Zlínském kraji. V lékárnách jsou k dispozici roušky jednorázové v balení po dvou, pěti, deseti i více kusech. Koupit se dají různé druhy, které se většinou liší počtem ochranných vrstev. Jejich cena se u různých prodejců liší, ale pohybuje se kolem deseti až dvaceti korun za kus.

Stejně tak mají lékárny k dispozici respirátory typu FFP2 a FFP3. Zájem o ně ale není velký, čemuž odpovídají zásoby ve skladech.

„Ve zlínské nemocniční lékárně máme k dispozici ústenky i respirátory typu 2 v množství několika tisíc kusů. Po stovce kusů máme roušky z nanovlákna a respirátory typu 3,“ řekl Egon Havrlant, mluvčí Nemocnic Zlínského kraje.

Cena se pohybuje kolem 20 korun za ústenku, respirátor s nižším stupněm ochrany stojí 140 korun, vyšší s výdechovým ventilem 200 korun a rouška z nanovlákna 123 korun. 

Nemocniční lékárny jsou rouškami v několikatisícových počtech zásobené také v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži. Mají i dostatek ochranných pomůcek pro zdravotnický personál a zásoby chtějí v nejbližších dnech navýšit.

Pozor na falešné certifikáty

Stejné zboží nabízejí také prodejny pracovních oděvů, kde si většinou dobře hlídají kvalitu. Odborníci totiž upozorňují, že se na trh dostává zboží s falešným certifikátem, které láká nižší cenou, ve skutečnosti ale nezajistí potřebnou ochranu.

„Kupovat si někde respirátor za pětadvacet korun je nesmysl. Zamířil bych při nákupu k renomovaným firmám, kde s tímto zbožím mají zkušenosti už z doby před koronavirem. Určitě bych moc nespoléhal na levné zboží na e-shopech,“ poradil Karel Mišurec, majitel zlínské firmy For Job Protect, která dodává ochranné pomůcky dvacet let.

Na trhu jsou i roušky vyrobené zlínskou plastikářskou firmou Spur. Do nových linek a zahájení výroby na jaře letošního roku investovala desítky milionů korun. Zboží dodávají hlavně záchranným složkám a státu, ale koupit se dá rovněž v internetovém obchodě.

Třívrstvá rouška s filtrační membránou, která odpovídá třídě FFP2, vychází zhruba na 60 korun.

„Sledujeme zvýšený zájem a myslím, že ještě poroste. Naše měsíční kapacita je zhruba tři miliony respirátorů. Teď máme ale velký nedostatek pracovníků, takže vyrábíme méně,“ konstatoval ředitel společnosti Tomáš Dudák.

Odborníci radí, aby se zákazníci při nákupu roušek rozhodovali také na základě počtu ochranných vrstev nebo toho, jaký je v nich použitý filtrační materiál.

„K ochraně vlastního zdraví je nejlepší respirátor, který chrání uživatele. Rouška zase chrání mé okolí. Každopádně bych doporučila, aby lidé při nákupu sledovali, jestli má výrobek označení CE. Tato značka by měla garantovat, že výrobek prošel posouzením,“ zmínila Elena Tomanová ze zlínského Institutu pro testování a certifikaci.